Přehlídka hříbat PK CS - Ostrava - Stará Bělá 2017

JK Baník v Ostravě uspořádal 3. října ve spolupráci se Svazem chovatelů CS přehlídku hříbat v místní hale. Úvodem se předvedl ve volnosti úspěšný plemeník DAŘBUJÁN, 5tiletý několikanásobný vítěz kvalifikačních kol KMK a vítěz skoku S*(Diamant de Semily – Cassini II), chov a maj Ing. Zdeněk Müller).

V kolekci hříbat byla nejpočetnější produkce hannoverského QUAIDa (Quidam´s Rubin), německého bundesšampiona a GP skokana ze stáje Mustang Lučina.

Komise ve složení MVDr. V. Holý, M. Strnadel a P. Hudeček předvedla chovatelům hodnocení ve formě tzv. Bonitačního protokolu, který je používán ve většině chovatelských svazů v Evropě. Dává ucelený přehled o exterieru a pohybových schopnostech a při hodnocení v dalších letech je možné sledovat i vývojové schopnosti koně. Jedná se celkem o 7 známek: typ, stavba těla a horní linie, fundament, krok, klus, cval, celkový dojem. Součet těchto hodnocení nad 49 bodů označuje nadstandartního jedince, od 55 bodů již koně elitního.

Nejlepší hodnocení obdržel 79/621 KAYEN L, hř. nar 16.3. 17 ( Caruso - Kyana van de Hendrikshoeva po Zidane) chov. a maj. Emila Ludvíka z Velké Polomi. Vynikl zejména v klusu a cvalu se známkami 9. Celkem byl bonitován 59.5 bodu.

Quaidova produkce byla velmi dobrá a vyrovnaná, S. Žilinský předvedl 2 hřebečky. RAINBOW z matky po Catango Z byl ve velmi dobrém typu s výrazným pohybem, hodnocení 58.5 b. RIO z matky po Lord Caletto získal 56 b.

P. Holešovský přivezl velmi ušlechtilou Quaidovu dceru z matky po Argentinus.(QUIDANTE).

Hřebčín Amona MVDr H. Holé se představil s mohutnou klisničkou výborného pohybu i exterieru. 79/ 617 ARLEA (Landjonker – Arras) je příkladem využití výborných evropských hřebců, kteří již nežijí a lze získat jen jejich mražené sperma. Landjonker patřil k nejlepším synům Landadela a působil v hřebčíně Klatte vedle slavného Granusse.

Korektní a nadstandartní byla i klisnička SOKOLITTA RUSSEL – H (Russel II – Federweiser) chovatele a majitele P. Hanzelky ze Závišic u Příbora.

K hodnocení a eventuelnímu doporučení k výběrům byli předvedeni ještě 2 hřebečci ročníku 2015 - LOTUS (Ligoretto), L. Strnadlová Trojanovice, bonitace 54.5 b. , a 79/435 RUSSELINO ( Russel II – Oscar) - P. Kaluža, Ostrava Polanka – 53 b.

Kvalita všech předvedených koní byla velmi dobrá, dík patří všem účastníkům a můžeme se těšit na příští ročníky. Na závěr proběhla přátelská chovatelská diskuse v místní nově zrekonstruované restauraci. Areal i celá akce byla pořadatelsky výborně zvládnuta Pavlem Hudečkem a jeho týmem.

Závěrem bych rád podotkl, že hodnocení v ranném věku, kdy rozdíl ve stáří je i mnoho měsíců, nesmí být bráno jako příliš striktní, jde o základní posouzení v daném stavu a stupni vývoje, což se bude v průběhu let jistě vyvíjet. A tak může být již třeba za rok pořadí předvedených hříbat odlišné. Podstané je umět vyhodnotit dané znaky v současném stadiu vývoje a využít toto hodnocení v budoucnosti pro chovatelské závěry a postupy.

FOTOGALERIE

Autor: Tisková informace, MVDr. Vít Holý
Publikováno: 9.10.2017 18:20:00
Kategorie: chov
Rubrika: chovatelské přehlídky a dny
Foto: Zenon Kisza
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020