129. Velká pardubická: Vítězem III. kvalifikace Ange Guardian

V neděli 13. října 2019 proběhne již 129. ročník Velké pardubické. Početně skromnější, zato „našlapané“ velkými jmény. Takové jsou první letošní přihlášky 

Vstupenky

 

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH / KVALIFIKOVANÝCH KONÍ

JMÉNO

STÁJ

TRENÉR

KVALIFIKACE

ANGE GUARDIAN(GER), 11

Stáj Anděl strážný

Váňa st. Josef

23.6.2019, 10.8.2019

BRIDGEUR(FR), 8

VaZi

Myšková Štěpánka

10.8.2019

DELIGHT MY FIRE(FR), 9

DS Pod Buchlovem

Bodlák Radim

2.6.2019, 23.6.2019

DULCAR DE SIVOLA(FR), 6

DiJana Dobšice

Kovář Stanislav

23.6.2019

HEGNUS, 11

Ševců

Holčák Radek

25.5.2019

CHICNAME DE COTTE(FR), 7

Quartis-Zámecký Vrch

Vítek Pavel

25.5.2019, 10.8.2019

KROCOLEON(FR), 9

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

 

MAHONY, 7

Quartis-Zámecký Vrch

Popelka Stanislav

23.6.2019, 10.8.2019

MAZHILIS(FR), 10

Köi Dent

Váňa st. Josef

 

NO TIME TO LOSE(GB), 10

DS Paragan

Váňa st. Josef

10.8.2019

PARETO, 12

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

2.6.2019

RATHLIN ROSE(IRE), 11

Fergus Wilson

Pipe David

 

RIBELINO(FR), 11

Lokotrans

Urbánek Luboš

25.5.2019, 10.8.2019

STRETTON, 9

Nýznerov

Popelka Stanislav

25.5.2019, 10.8.2019

SZTORM(POL), 10

Nýznerov

Wroblewski Grzegorz

23.6.2019

TEMPLÁŘ, 12

www.trdelnik.com-Luka

Novák Antonín

10.8.2019

THEOPHILOS(FR), 9

Dostihový klub iSport-Váňa

Váňa st. Josef

 

TIEP DE L`EST(FR), 7

Lokotrans Slovakia

Cagáň Ján, Ing.

23.6.2019

TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8

Dr. Charvát

Tůma Pavel

14.10.2018

URGENT DE GREGAINE(FR), 11

Rasquier Arnaud

Clayeux Emmanuel

 

VANDUAL(SVK), 11

Vadual CZ

Štangel Marián

23.6.2019

VAN GOGH DU GRANIT(FR), 10

Fergus Wilson

Pipe David

 

ZARIF(IRE), 12

Köi Dent

Váňa st. Josef

23.6.2019

 

PŘEHLED NEPŘIHLÁŠENÝCH / KVALIFIKOVANÝCH KONÍ

 

 

ELDORADO(GER), 12

Dostihová stáj Zhoř

Vymazal Josef

25.5.2019

PLAYER, 7

Maxa-Nýznerov

Kvapilová Lenka

25.5.2019

TER MILL, 13

DS Malá Morávka

Novák Antonín

25.5.2019

III. kvalifikace

Aktualizace 11.8.: Ange Guardian potvrdil neporazitelnost, v Ceně Peruána se předvedl Theophilos a kuriozní průběh čtyřkového crossu. Takový byl dostihový mítink se III. kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

Vrcholem dostihového dne byla Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na start se postavilo devět koní, favority byli dva svěřenci trenéra Josefa Váni st. Vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose vyzval k souboji vítěze dvou loňských a jedné letošní kvalifikace a vítěze Úvodní cross country Koroka Ange Guardiana.

Tempo dostihu podle očekávání udával Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, který ale ve finiši podlehl oběma favoritům. A to přes to, že pozdější vítěz kvalifikačního dostihu Ange Guardian ještě při nabíhání na travnatý ovál cválal na posledním místě. Podobný finiš předvedl i No Time To Lose, pro kterého to bylo první „proběhnutí“ v sezoně.

Ange Guardian vyhrál už čtvrtou kvalifikaci, pokaždé v sedle s jiným jezdcem. Tentokrát to byl Lukáš Matuský. „Koník byl dneska v průběhu dostihu takový laxní, tak jsem ho nechal v klidu cválat a skákat. Na Havlově skoku jsme se dostali mezi koně, ale nechtěl mi moc akceptovat to tempo. Tak jsem si ještě počkal. Pak mi za to chytnul a mašíroval až domů,“ komentoval průběh dostihu vítězný žokej.

Spokojený byl i trenér obou koní Josef Váňa st., podle kterého kvalifikační dostih dopadl nad očekávání. „Že tam máme nejlepší koně, to jsme věděli. Ale museli jsme vyhrát proti koním, kteří byli v loňské Velké pardubické dobří. Jsem rád, že to tak dopadlo. Hlavně bych si ale přál, aby koně teď byli zdraví a mohli jsme v klidu připravovat na Velkou pardubickou.“ V jezdeckém obsazení už má Josef Váňa taky jasno. „Byl bych rád, kdy Ange Guardiana jezdil Jiří Kousek. A u No Time To Lose a Honzy Kratochvíla není ke změnám důvod.

Za Bridgeurem došli čtvrtý Stretton (ž. Jan Faltejsek), pátý Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene) a za nimi Mahony (ž. Niklas Lovén), Ribelino (ž. Andrew Glassonbury) a Templář (Jan Odložil). Nedokončil Player (ž. Marcel Novák), který ale na přihláškách do Velké pardubické nefiguruje – nicméně kvalifikační dostih zvládl už v květnu.

Druhým vrcholem dostihového dne byla Cena Peruána. Favority v ní byli opět svěřenci trenéra Josefa Váni st. Zkušený Zarif a také Theophilos, který ale nedokončil červnovou kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Právě druhý jmenovaný dostih II. kategorie na 5200 metrů pod Janem Odložilem s přehledem vyhrál. Za ním doběhl Krocoleon, Lombargini, Lodgian Whistle a Taras.

V dostihu pro klisny, v Ceně Registany, se dařilo vítězi Velké pardubické žokeji Lukáši Matuskému. Zvítězil v sedle favoritky Poinsettie před Alegorií, Silk, Stealing a Win a Mintakou.

Kuriózní průběh měl předposlední dostih dne – cross IV. kategorie čtyřletých - Cena podporovaná společností Agrovenkov o.p.s.. Do dostihu odskočila pětice koní. Po pádech a vybočeních už od Zahrádek v dostihu pokračoval pouze Del Rey s Pavlem Složilem ml. Tribuny s napětím čekali, zda dostih dokončí alespoň on. „Pořád jsem cítil koně za sebou, říkal jsem si „je to dobrý, nejedu sám“. A najednou bylo ticho. Tak jsem se otočil a nikoho neviděl. Pak už jsem soustředil jen na to, aby mi pěkně skákal – což mu občas nešlo, navíc to začalo klouzat,“ vyprávěl po dostihu Pavel Složil. Že dostih dokončí pouze jeden kůň není obvyklé, ale ani výjimečné. Například v roce 1993 Velkou pardubickou dokončil pouze Rigoletto s Liborem Štenclem.

Kompletní výsledky na www.dostihyjc.cz

Aktualizace 8.8.: V sobotu se po sedmi týdnech vrátí dostihy do Pardubic. První z osmičky dostihů odstartuje kvůli přímému přenosu České televize už ve 13:00 a krátce před půl čtvrtou přijde na řadu Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na její start se postaví devítka koní, mezi nimiž největší pozornost poutá tandem trenéra Josefa Váni. Více v tiskové zprávě. Časový program najdete zde.

 

 


 

 

Aktualizace 9.8.:  Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

Slavia pojišťovna se stala novým titulárním partnerem Velké pardubické. Pojišťovna, která nese jméno se 150letou historií, a i dnes je ryze českou pojišťovnou, začíná spolupracovat s Dostihovým spolkem a.s., pořadatelem dostihů na Pardubickém závodišti. Legendární 129. Velká pardubická tak získává nové oficiální označení: 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Partnerství je platné následující tři roky a Slavia pojišťovna se zavázala k ročnímu plnění v řádu milionů.

„Ve Slavia pojišťovně si zakládáme na moderním přístupu k tradičním hodnotám. A jako tradiční vnímáme i závody v Pardubicích,“ upozorňuje Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny a prozrazuje hlavní důvody, které vedly ke spojení s Velkou pardubickou: „Velká pardubická je pro většinu Čechů legendou, proto jsme se ve spolupráci s Dostihovým spolkem rozhodli, že uděláme vše pro to, aby tento tradiční závod mohl pokračovat. Letošní rok je pro nás zkušební. Naskočili jsme do rozjetého vlaku a velmi rychle dotáhli podmínky pro spolupráci. Tu plánujeme i na následující sezóny.“

„Renomé závodu, vášeň pro sport, zájem veřejnosti, ale také média nás přesvědčila, že jsme nakonec zvolili Velkou pardubickou a jsme si jistí, že je to správný krok. Byť jsme firma, která si zakládá na flexibilitě a rychlé reakci na nové trendy pojišťovacího trhu, stále také ctíme tradice. Zároveň se považujeme za patrioty, pojišťovna je 100% vlastněna českým kapitálem. Cítili jsme potřebu trochu pomoci českému dostihovému sportu. Jde o spojení dvou silných českých značek,“ komentuje Karel Waisser hlavní důvody, které vedly ke spojení Slavia pojišťovny a Pardubického závodiště.

„Titulární partnerství plánujeme nejméně na další dva roky. Nicméně Slavia pojišťovna předpokládá spolupráci ve střednědobém horizontu a věříme, že budeme na Pardubickém závodišti přítomni po delší dobu. Spolupráce nám dává smysl a rádi bychom ji společně rozvíjeli. Nejde jen o samotnou Velkou pardubickou, ale i o další aktivity, které město na závodišti pořádá,“ dodává Waisser. Obchodní zastoupení Slavia pojišťovny jak v Pardubickém, tak i Královehradeckém kraji jsou silná a vedení pojišťovny věří, že i díky této spolupráci se povede pozici Slavia pojišťovny ještě více posílit.

Podobně hovoří také náměstek primátora města Pardubice a místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Petr Kvaš: „Velká pardubická je výjimečný sportovní podnik, legenda. Spojení se Slavia pojišťovnou vnímám jako propojení tradic a věřím, že společně tyto tradice nejen udržíme, ale budeme společně rozvíjet dál. Jsme na začátku spolupráce, nastavili jsme si nějaké cíle a jsem přesvědčen, že do budoucna budou vazby ještě hlubší a těsnější. Zahájili jsme silné a ryze české spojení dvou tradičních značek.“

Velká pardubická je jedním z nejstarších a nejtěžších dostihů kontinentální Evropy. Když se začala hrát fotbalová liga, Velká pardubická už měla za sebou kolem padesáti ročníků. Poprvé se běžela v roce 1874 – tedy před 145 lety. Dostihy se na stejném místě ale konaly už o několik let dříve, závodiště bylo založeno v roce 1856. Letošní 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, která je také součástí mezinárodního seriálu dostihů Crystal Cup, je v dostihovém kalendáři druhou říjnovou neděli, 13. října 2019. 

 


 

 

II. kvalifikace

Aktualizace 24. 6.: Potvrdil roli favorita. Ve II. kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou steeplechase (Ceně města Pardubice – Memoriál mjr. Miloše Svobody) své loňské vítězství obhájil Ange Guardian. Trenér Josef Váňa musel krátce před startem řešit změnu jezdce, k triumfu jedenáctiletého valacha nakonec dovedl Marcel Novák. V sedle střídal zraněného Jiřího Kouska. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 19. 6.: Kvůli sobotnímu Českému derby se netradičně v neděli odběhne Cena města Pardubic – II. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase – Memoriál Mjr. M. Svobody (NL, 5800 m). Na její start se postaví osmička koní, mezi nimiž se nachází silný tandem trenéra Josefa Váni. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 17. 6.: V pořadí už II. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase je na programu už tento víkend - mimořádně však v neděli, 23. června 2019. Shrnutí toho nejdůležitějšího najdete v tiskové zprávě.

 


 

 

Aktualizace 5.6.: Od června jsou v prodeji další místa k sezení na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Návštěvníkům dostihového svátku jsou nově k dispozici vstupenky na tribunu I, která je umístěna hned na začátku cílové roviny a která nabízí výhled například na start legendárního dostihu nebo vodní překážky. Tisková zpráva.

 

I. kvalifikace

Aktualizace 27.5.: Květnovou kvalifikací odstartoval tuzemský kvalifikační seriál 129. Velké pardubické steeplechase. Na její start se mimo jiné postavila nejúspěšnější trojice loňského ročníku Velké pardubické a právě ta byla v cíli nejvíc vidět. O vítězství se poprali Tzigane du Berlais a Hegnus, který kvalifikaci nakonec ovládl. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 23.5.: Čtyřdílný tuzemský seriál kvalifikací na 129. Velkou pardubickou steeplechase začíná. Květnová kvalifikace se poběží v sobotu 25. května a spolu s ní dalších osm dostihů. Mítink začíná ve 14 hodin, areál ale bude otevřen mnohem dříve. Více v tiskové zprávě.

 

 


 

 

Tři vítězové Velké pardubické figurují na prvních přihláškách letošního ročníku

Početně skromnější, zato „našlapané“ velkými jmény. Takové jsou první letošní přihlášky na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na seznamu figurují tři obhájci vítězství z minulých let včetně loňského krále Tzigane du Berlais a vlastně i celá tuzemská dostihová špička. Zájem je taky v zahraničí. V Pardubicích chtějí uspět stáje ze Slovenska, Francie a Velké Británie.

Termíny přihlášek do Velké pardubické jsou v posledních letech dva – květnový a dodatečný termín v září. V prvním kole trenéři do legendárního dostihu přihlásili třiadvacet koní. Už tradičně se nejčastěji objevuje jméno trenéra Josefa Váni staršího, který by rád do Velké pardubické zamířil hned s pěticí koní. Mezi nimi je vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose, čerstvý vítěz letošní Úvodní cross country Koroka Ange Guardian. Je tu také ostřílený Zarif a o umístění ve Velké pardubické budou usilovat také Theophilos a Mazhilis. Dva koně posílá trenér Stanislav Popelka, a to Strettona a vítěze Ceny Labe Mahonyho. Na seznamu přihlášených také svítí jména jako například druhý z loňské Velké pardubické Hegnus, vloni favorizovaný Sztorm, který se bohužel na start legendárního dostihu nakonec nepostavil, a celá řada dalších zajímavých koní. Nejmladším koněm je šestiletý Dulcur de Sivola, který se na pardubické dráze poprvé objevil vloni.

Ze zahraničních stájí se znovu objevuje jméno francouzského Urgente de Gregaine, který bojoval o vítězství s No Time To Lose před dvěma lety. Dvojici koní přihlásil trenér David Pipe, a to reprezentanty ve Velké Británii registrované stáje Fergus Wilson – koně Rathlin Rose a Van Gogh du Granit. Zatím poslední vítězství prvního zmiňovaného je z března letošního roku v Ascotu, druhý se nedávno stěhoval z Francie do Velké Británie, kde už také bral umístění. Slovensko zastupuje Tiep de l´Est, který se představil v letošní Úvodní cross country Koroka.

„Jsme přesvědčeni, že počet třiadvaceti koní není konečný. Už v minulých letech se ukázalo, že náš krok vedoucí ke snížení poplatku za dodatečnou přihlášku je správný. Trenéři a majitelé totiž mají příležitost počkat si, co jejich svěřenec během sezony předvede a pak se rozhodnout, zda ho do Velké pardubické dohlásí. Podobně postupují i někteří zahraniční trenéři, kteří si rozhodnutí většinou nechávají na poslední chvíli. A zájem dobrých koní z britských ostrovů a vlastně i Francie svědčí o tom, že mediální bubliny několika málo lidí, kteří se snažili poškodit Dostihový spolek, zahraniční trenéry a majitele od přihlášení jejich koní do Velké pardubické neodradily,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku Martin Korba.

Letošní 129. Velká pardubická steeplechase se poběží v neděli 13. října a bude vyvrcholením dvoudenního dostihového mítinku nazvaného Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou steeplechase. Celková dotace dostihu je 5 milionů korun, o kterou se podělí prvních sedm koní v cíli. Aby koně mohli v říjnovém vrcholu české překážkové sezony startovat, musí v letošním roce absolvovat minimálně jeden kvalifikační dostih v Pardubicích, dostih v rámci seriálu Crystal Cup, nebo obdobný dostih na drahách v Irsku, Anglii, Francii či Itálii. Vítěz předchozího ročníku Tzigane du Berlais je kvalifikován automaticky.

Pravidla platí také pro jezdce – ti musejí mít ve své kariéře nejméně 10 vítězství v překážkových dostizích a v roce 2019 dokončit minimálně jeden kvalifikační dostih. Kvalifikační seriál je opět čtyřdílný – poběží se v květnu, v červnu, v srpnu a v září.

Termín dodatečných přihlášek je ve čtvrtek 26. září, oznámení startujících koní a deklarace jezdců má uzávěrku v pátek 4. října.

 

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH KONÍ DO 129. VELKÉ PARDUBICKÉ STEEPLECHASE

ke dni 9. května 2019

 

JMÉNO

STÁJ

TRENÉR

ANGE GUARDIAN(GER), 11

Stáj Anděl strážný

Váňa st. Josef

BRIDGEUR(FR), 8

VaZi

Myšková Štěpánka

DELIGHT MY FIRE(FR), 9

DS Pod Buchlovem

Bodlák Radim

DULCAR DE SIVOLA(FR), 6

DiJana Dobšice

Kovář Stanislav

HEGNUS, 11

Ševců

Holčák Radek

CHICNAME DE COTTE(FR), 7

Quartis-Zámecký Vrch

Vítek Pavel

KROCOLEON(FR), 9

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

MAHONY, 7

Quartis-Zámecký Vrch

Popelka Stanislav

MAZHILIS(FR), 10

Köi Dent

Váňa st. Josef

NO TIME TO LOSE(GB), 10

DS Paragan

Váňa st. Josef

PARETO, 12

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

RATHLIN ROSE(IRE), 11

Fergus Wilson

Pipe David

RIBELINO(FR), 11

Lokotrans

Urbánek Luboš

STRETTON, 9

Nýznerov

Popelka Stanislav

SZTORM(POL), 10

Nýznerov

Wroblewski Grzegorz

TEMPLÁŘ, 12

www.trdelnik.com-Luka

Novák Antonín

THEOPHILOS(FR), 9

Dostihový klub iSport-Váňa

Váňa st. Josef

TIEP DE L`EST(FR), 7

Lokotrans Slovakia

Cagáň Ján, Ing.

TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8

Dr. Charvát

Tůma Pavel

URGENT DE GREGAINE(FR), 11

Rasquier Arnaud

Clayeux Emmanuel

VANDUAL(SVK), 11

Vadual CZ

Kabelková Hana

VAN GOGH DU GRANIT(FR), 10

Fergus Wilson

Pipe David

ZARIF(IRE), 12

Köi Dent

Váňa st. Josef

 

Aktualizace 21.3.2019: Od startu Velké pardubické letos uplyne 145 let. Poslední čtvrt století byl její název i logo propojen s generálním partnerem. Nyní Velká pardubická steeplechase buduje svoji vlastní značku. Představujeme vám nové logo Velké pardubické. Více v samostatném článku.

Aktualizace 26.11.2018: Jedno z nejdelších partnerství českého sportu končí. Po čtvrt století trvající spolupráci nastal čas na změnu. Česká pojišťovna, generální partner nejtěžšího a nejstaršího dostihu kontinentální Evropy – Velké pardubické, se rozhodla dát příležitost jiným společnostem podílet se na rozvoji dostihového sportu. Podrobnosti v samostatném článku.

Publikováno: 11.8.2019 12:15:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2019