Most: V Ceně Jezdectví zvítězila Kobi

V neděli se na mosteckém Hipodromu uskutečnilo letošní druhé dostihové odpoledne. Jeho vrcholem byl 37. ročník Ceny Jezdectví, poprvé v historii proponované jako handicap. V dostihu se stylem start cíl svěřenka Václava Hulínského Kobi v sedle s žokejem Martinem Laubem, která se v závěru o délku ubránila náporu útočícího Hello Hobbyho (ž. Foret), třetí místo s odstupem o délku větším obsadil Sheikh Yerbouti (ž. Korečková).

Po škrtu předběžného favorita Lexceeda do 37. ročníku Carbosped Ceny Jezdectví (I. kat., 3+, 1 400 metrů, 160 000 Kč) odstartovalo sedm koní. Diktování tempa se v dostihu, nově koncipovaném jako handicap, ujal nejstarší kůň v poli startujících spolehlivá klisna Kobi (ž. Laube), při vstupu do sezóny druhá v Gomba handicapu. Na čele vydžela až do cílové roviny, kde se musela bránit náporu koní útočících z druhé vlny, avšak žádný z nich neměl finiš dostatečně silný na to, aby jí zabránil dosáhnout druhého jedničkového triumfu v kariéře. Kobi zvítězila jistě o délku před Hello Hobbym (ž. Foret), třetí Sheikh Yerbouti (ž. Korečková) ztrácel délky dvě, na čtvrtém místě s odstupem jedné a půl délky finišoval Orssio (ž. Verner), který za sebou o krk udržel nejvíce zatíženou Anitschku (ž. Rája), loňskou vítězku Svatováclavské ceny. 

Rámcovému programu dominovaly především dva dvojkové handicapy. Chronologicky prvním z nich byla Cena Falcon Security (II. kat., 3+, 2 000 metrů, 90 000 Kč), ve které se představilo deset koní. Diktování tempa dostihu se krátce po startu ujal svěřenec Arslangireje Šavujeva Bahama Pa Pa (ž. Šafář), který přivedl startovní pole až do cílové roviny, kde se musel bránit náporu koní z druhého sledu. Nejsilnější koncovku předvedla Lubošem Urbánkem připravovaná reprezentantka stáje Lokotrans Santa Padrona (ž. Foret), která nakonec jistě zvítězila o délku před stájovým a tréninkovým kolegou Fantasticadventurem (ž. Chaloupka), třetí Pepa Havel (ž. Hlubučková) ztrácel tři čtvrtiny délky - výbornou práci handicaperů tento dostih dokumentuje skutečností, že prvních pět koní cílem proběhlo v intervalu necelých dvou délek. Tím druhým pak byla sprinterská Cena Paramo (II. kat., 3+, 1 200 metrů, 90 000 Kč) do níž odstartovalo devět koní. Dostih se odvíjel podle stejného scénáře jako "sesterský" handicap - diktování svižného tempa se ujal svěřenec Arslangireje Šavujeva, jímž byl tentokrát Akbulat (ž. Koplík), zavedl pole koní do cílové roviny a tam čelil ofenzívě koní spoléhajících na silnou koncovku. Našel se však jen jeden jehož koncovka dokázala Akbulatův odpor zlomit - byla jím tříletá svěřenka Tomáše Váni Mayda (ž. Palík), která zvítězila jistě o délku, třetí, tři délky za Akbulatem, cílovou pásku protnul tmavý hnědák Darien (ž. Verner).

Úvodním dostihem celého odpoledne bylo maiden pro tříleté Cena Jockey Clubu ČR (III. kat., 3l., 2 000 metrů, 60 000 Kč), v němž si se soupeři jako kočka s myší pohrál svěřenec Grega Wroblewského Passepartout. Aktuální lídr jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup Jaromír Šafář v jeho sedle zpočátku udal pomalé tempo, které postupně zvyšoval a než se soupeři vzpamatovali proběhl cílem první s náskokem tří a půl délky na druhou Wave of Gracie (ž. Palík), třetí s odstupem jedné a půl délky finišoval Silver Prince (ž. Pavlíček). Napínavou variaci na stejné téma nabídl handicapový dostih Cena Technických služeb města Mostu (IV. kat., 3+, 1 200 metrů, 40 000 Kč), ve kterém se mezi jedenáctkou startujících představil i temperamentní bělouš Never Now, jehož talentovaná žákyně Aneta Trnková v dostihu nechala utíkat a v závěru dokázala zmobilizovat poslední zbytky jeho sil k odražení mocně finišujícího veterána Chuan Che (žk. Florian). Never Now nakonec první místo po boji uhájil, Chuan Che se mu nedokázal přiblížit na více než hlavu, třetí s odstupem jedné délky doběhla tříletá Fantastic Lady (Hrouda).

Svůj dostih, nápaditě pojmenovaný Cena amatérských dostihových jezdců (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 40 000 Kč) v neděli měli i amatérští jezdci. V poli deseti koní nejsilnější koncovku na mílové trati předvedla reprezentantka stáje DAR Anshoa, v jejímž sedle oslavil svůj premiérový jezdecký triumf amatér Lukáš CharvátAnshoa zvítězila jistě o dvě délky před Iwniankou (am. Sikorová), stejný odstup měl i třetí A Dee Joe (am. Bodláková). Úspěch nakonec slavila i taktika Arslagireje Šavujeva, jehož Skyline Runner (ž. Koplík) si ve svém druhém tuzemském startu stylem start cíl v novém rekordu dráhy 2:18,7 podmanil vytrvaleckou Cenu Charvát Group, s. r. o. (III. kat., 3+, 2 200 metrů, 60 000 Kč). Skyline Runner zvítězil jistě o dvě délky klasickou vítězkou Mary Yeats (ž. Rája) v roli desetinové favoritky, třetí s odstupem o půl délky menším finišoval Kalypso of Gracie (ž. Palík).

Závěr nedělního programu obstaral handicap Cena Hipodromu Most (V. kat., 3+, 1 400 metrů, 20 000 Kč), v jehož dramatické (jak jinak) koncovce se po boji o tři čtvrtiny délky prosadil Josefem Bartošem starším připravovaný Tamid, který v sedle s loňským šampionem žokejem Janem Rájou o tři čtvrtiny délky porazil Rakii (ž. Laube), se stejným odstupem třetí cílovou pásku protnul Raylene (ž. Havelková).

 

Původní zpráva

Již tuto neděli od 13.00 hodin Hipodrom Most přivítá druhý dostihový den sezóny. Vrcholem odpoledne bude 37. CARBOSPED Cena Jezdectví, dostih I. kategorie na 1 400 metrů s dotací 160 000 Kč. Během dne budete mít příležitost shlédnout celkem 8 kvalitně obsazených dostihů a také jeden dostih poníků pro budoucí žokeje ze seriálu Pony Liga. Těšit se můžete mimo jiné na projížďky na koních pro děti i dospělé, napínavé sázky a skvělé občerstvení.

Publikováno: 29.5.2017 9:20:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 12/2019