86. Karlovarská dvojnásobná míle: výsledky

Právě uplynulý víkend nabídl tufmanům pouze jeden mítink. V neděli návštěvníky uvítaly brány karlovarského závodiště Hipodrom Holoubek s.r.o. Díky velkému zájmu majitelů a trenérů se startovní boxy všech sedmi dostihů zaplnily na maximum a několik koní zůstalo v pozici náhradníků pod čarou. Celkem se na měkkém zeleném koberci vystřídalo 80 koní.

Vrcholem druhého dostihového odpoledne byla jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle. Jedničková prověrka přilákala jedenáct čtyřletých a starších ultravytrvalců.

Letošní edice opět potvrdila napínavost v testech, kde účastníci nesou různá hmotnostní zatížení na základě svých předešlých výkonů. Tentokrát měli největší úspěch koně nesoucí nejnižší váhu. A také amazonky v sedlech. Obsadily první čtyři místa.

Zaslouženého vítězství se po loňském druhém místě dočkal Solini, v jehož sedle zaznamenala premiérový triumf v nejvyšší kategorii Kateřina Hlubučková. Osmiletý veterán připravovaný trenérem F. Neubergem dokonale využil výhodu nízké hmotnosti i zkušenosti ze zahraničních drah. 

Spolehlivost a především neustálý výkonnostní posun potvrdila o necelé dvě délky v cíli druhá Raviella.

V průběhu dostihu aktivní Kopretina sice do této společnosti vkročila z trojkových klání, ale vytrvalecké vlohy a výhodná váha jí přinesly honorář za 3. místo.

Čvrtý Noble Fox zkombinoval zkušeností s takto dlouhou tratí a nejnižší váhu.

Na dotované příčky ještě dotáhl účastník loňského Českého derby a třetí v St. Legeru Golden Devil.

Mezinárodní příchuť dodala vrcholu prosluněného odpoledne slovenská Samoa, ale ta se ani s favoritkou Santin mezi pětici nejlepších nedostala.

Nováček na českých drahách Mediciman zaostal na startu a na lepší než 6. místo se nedostal. 

Dostihové odpoledne si podobně jako v roce 1929 nenechal ujít ani první československý prezident, filozof, pedagog, vědec, spisovatel a žurnalista T.G. Masaryk, byť jen ve vzpomínce. Od jeho úmrtí letos uplyne 80 let. Při této příležitosti mu pořadatelé věnovali dostih. V Memoriálu T.G.Masaryka pod záštitou města Karlovy Vary si po boji o půl délky letošní vítěznou vlnu prodloužil tříletý Passepartout a překazil tak bílému valachovi Facts And Figuresovi první životní úspěch.

V úvodní Ceně spol. Karlovarská Korunní s.r.o. se o ojedinělý hattrick neúspěšně pokoušel vítěz předchozích dvou ročníků tohoto dvoukilometrového testu nejnižší kategorie Taurus. Prvním vítězem trenéra P. Kantka se stal bělouš Lady´s Man a tím druhým byl hned v následném dostihu byl stejně zbarvený Ladar.

Dvojitý plný zásah se podařil Jiřině Andrésové. Nejprve na tříkilometrové distanci s Vědmou a následně s Chromem, který se na závodní dráhu vrátil po dvouleté přestávce.

Jubilejní 400. vítězství kariéry oslavil žokej Jiří Chaloupka v sedle specialisty na zdejší dráhu Pale Martiniho na sprinterské trati.

 

Výsledky:

1.dostih (V.kat., 2.000m): Lady´S Man (ž.P.Foret) – Latrib (žk.D.Vyhnálek) – Determis (ž.K.Hlubučková)

2.dostih (IV.kat., 2.000m): Ladar (M.Hrouda) – Candle In The Wind (žk.D.Vyhnálek) – A Dee Joe (am.S.Bodláková)

3.dostih (III.kat., 1.600m): Passepartout (B.Ferhanov) – Facts And Figures (ž.P.Foret) – Adamant Rock (ž.K.Hlubučková)

4.dostih (I.kat., 3.200m): Solini (ž.K.Hlubučková ) - Raviella (ž.M.Havelková) – Kopretina (ž.I.Janáčková)

5.dostih (III.kat.,1.200m): Pale Martini (ž.J.Chaloupka) – Tapajo (M.Laštovička) – Hyacint (ž.K.Hlubučková)

6.dostih (IV.kat.,3.000m): Vědma (J.Andrésová) – Hayley (ž.M.Havelková) – Quest Royal (ž.J.Verner)

7.dostih (IV.kat., 1.400m): Chrom (J.Andrésová) – Ishmir (ž.K.Hlubučková) – Chuan Che (am.J.Fabris)

 

 


 

Vrcholem druhého dostihového odpoledne na karlovarském závodišti bude v neděli 18. června jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (I.kat., 3.200m).

Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období a několik dalších výjimek. Společně s pražskou podzimní Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům.

Nejvíce zatíženým vítězem, s více než 60kg, byla před sedmi lety Samara Morgan. V podobné situaci bude v neděli účastník loňského Českého derby Golden Devil (ž.M.Mach). V obou letošních jedničkových startech obsadil shodně 5. místo.

Využije zkušenosti ze zahraničních drah Solini (ž.K.Hlubučková), který v loňském ročníku Karlovarské dvojnásobné míle doběhl jako druhý?

Před sedmi lety dostihu vládly klisny. Obsadily tři první místa. Dokáže je napodobit některá z šesti účastnic? Obsadí totiž nadpoloviční počet startovních boxů. Velký výkonnostní vzrůst předvádí v aktuální sezóně zatím dvakrát neporažená Raviella (ž.M.Havelková).

Mezinárodní příchuť dodá slovenská Samoa (ž.M.Laube). Trojnásobná premiantka z minulého roku na západ Čech jistě nejede za účelem ozdravného výletu.

Přidá spolehlivá Santin (ž.J.Verner) po dubnovém karlovarském vítězství další cenné umístění?

Potvrdí své vytrvalecké předpoklady červnová vítězka z chuchelského trojkového testu a čtvrtá z loňského Oaks Williann (ž.J.Chaloupka)?

Kopretina (ž.I.Janáčková Koplíková) přichází do této společnosti z trojkových klání. Její dosavadní výkony není radno přehlížet. V posledních sedmi startech včetně vítězství zaznamenala tři druhá a třetí místa. Jako jediná je dostatečně prověřená na vytrvaleckých distancích a navíc do dostihu nastupuje s nejmenším hmotnostním zatížením.

Narostla aktuální forma u Vanety (ž.Z.Vokálková) natolik, že připomene výkony své matky Vapety, vítězky Oaks, Velké ceny českého turfu a grupového CEBC Classic z roku 2001? Dočká se svého prvního životního triumfu?

Vyplatí se zariskovat a vsadit na Bukhariho (M.Hrouda), který úspěšně střídá roviny s překážkami? Nebo na novou tvář na českých drahách Medicimana (ž.J.Šafář)?

Noble Fox (J.Andrésová) může využít kombinace zkušeností s takto dlouhou tratí a velmi příznivé váhy.

Jednoznačnou odpověď na většinu otázek budeme znát krátce po čtvrté hodině odpolední.

 

Nedělní mítink je spojený s památkou na prvního československého prezidenta, filozofa, pedagoga, vědce, spisovatele a žurnalisty T.G. Masaryka, od jehož úmrtí letos uplyne 80 let. V červenci roku 1929 navštívil karlovarské závodiště, aby v doprovodu hraběte Westphalena a hraběte Nostice shlédl hlavní bod programu, Napajedelský handicap. Ze členské tribuny (dnešní terasa s hodinami) sledoval dění na dráze a podle dobových zápisků nad její kvalitou nešetřil chválou.

V Memoriálu T.G.Masaryka pod záštitou města Karlovy Vary své síly poměří účastník Českého derby 2016 Secretive Lord (M.Hrouda) a vítězka Oaks 2014 Mary Yets (ž.J.Šafář). Prodloužit letošní vítěznou vlnu by mohli zkoušet Trop (ž.J.Verner), Passepartout (B.Ferhanov), Namid Star (žk.D.Vyhnálek), Katchaba (ž.I.Janáčková Koplíková) a Anshoa (ž.M.Laube). Naopak o první životní úspěch se pokusí Facts And Figures (ž.P.Foret) či Last Opera Song (ž.M.Havelková).

 

Program:

14.30   Cena společnosti KARLOVARSKÁ KORUNNÍ s.r.o. (V.kat.,  2.000m)

15.00   Cena společnosti JAN BECHER KARLOVARSKÁ BECHEROVKA (IV.kat.,  2.000m)

15.30   Memoriál T.G.MASARYKA pod záštitou města Karlovy Vary (III.kat.,  1.600m)

16.00   89. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje (I.kat.,  3.200m)

16.20   Dostih poníků – Pony liga

16.45   Cena společnosti LOKO TRANS, s.r.o. (III.kat., 1.200m)

17.15   Cena dostihové stáje JASNA (IV.kat., 3.000m)

17.45   Cena společnosti REALISTIC a.s. (IV.kat., 1.400m)

Autor: Tisková informace, Marcela Kozová
Publikováno: 19.6.2017 15:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Foto: Marcela Kozová
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020