Sagar po boji vítězem Velké jarní ceny

Vítězem 97. Velké jarní ceny Pražské plynárenské (Listed, 1600 m, 550 tis. Kč), prvního dílu Klasické trojkoruny, se podle očekávání stal top-favorit (1,3:1) Sagar s britským žokejem Jackem Mitchellem, ale cestu za zápisem do historie mu řádně znesnadnil především Forrest Gump (ž. Convertino, tr. Tůma, Stáj Charvátová, 7:1), který mu podlehl až po tuhém boji o krátkou hlavu, a blízko finišoval i třetí v cíli Mon Cheri (ž. Chaloupka, tr. Urbánek, stáj Lokotrans, 7,5:1).

Po strhujícím duelu Sagar časem 1:37,37 o dvě setiny sekundy vylepšil předloňský novodobý rekord Velké jarní ceny. Žokej Mitchell dosáhl svého prvního vítězství v ČR, trenér Dalibor Török zapsal své čtvrté klasické prvenství, premiérové na pražské dráze, a majitel DS Pegas Jiří Trávníček získal ve Velké jarní ceně po šestnácti letech získal druhý triumf. Sagar tak udržel tuzemskou neporazitelnost, v ČR absolvoval čtyři z dosavadních pěti vystoupení.

V dalším programu dne si po dvou výhrách zapsali žokej Radek Koplík, žokejka Vendula Korečková a trenérka Helena Vocásková.


Původní zpráva

Tradičně v polovině května vrcholí úvodní část dostihové sezóny prvním dílem Klasické trojkoruny: letos se v 97. Velké jarní ceně Pražské plynárenské (Listed, 1600 m, 550 tis. Kč) představí jedenáct tříletých hřebců. Atraktivní položkou bude už druhý dostih dne, v němž se po zdravotní odmlce na dráhu vrací vítěz předloňského Českého derby. Celkem se poběží osm dostihů s 73 koňmi a 20 jezdci.

FAVORITEM SAGAR, PROTI NĚMU DESET SOUPEŘŮ

Na rozdíl od minulé neděle, kdy dámská klasika neměla jasnou favoritku, tentokrát je největší kandidát na zisk triumfu jasný. Vítěz říjnové Ceny zimního favorita a šampión loňských dvouletých Sagar (2,3:1) před třemi týdny s jistotou opanoval pří-pravný Memoriál profesora Michala a prokázal připravenost ucházet se o trůn nejlepšího tříletého mílaře. Jeho trenér Dalibor Török vloni získal svá první tři klasická vítězství, nicméně na první pražské zatím stále čeká. (Polyanta vyhrála Oaks v Karlo-vých Varech a Bratislavě a Black Canyon zvítězil v Rakouském derby.) Dosavadní Sagarův stálý žokej Petr Foret je po zranění z Francie v rekonvalescenci, a tak DS Pegas opět využije anglického rodáka Jacka Mitchella, který tu vloni dovedl Noble Cliffse ke druhému místu a před týdnem Carmellu ke třetí příčce v Jarní ceně klisen.

Sázkovou druhou šancí je Mon Cheri (4,5:1), nová posila stáje Lokotrans, obhajující loňský úspěch Sir Suna. Za ním následují stříbrní z Ceny zimního favorita Forrest Gump (5,5:1), z Gerschova memoriálu Let Fire (6,5:1) a z Memoriálu profesora Michala Black Bard (8,5:1).

Střed sázkové nabídky tvoří zdejší novic s dobrými formami z Francie Penseur (9:1), pátý z Gerschova memoriálu Korfu (11:1) a nevyzpytatelný, zatím pouze jednou ve Francii otestovaný Pan Darcy (12:1), nejvyšší kurzy pak mají Motorsport (14:1), Golden Alighieri (17:1) a Orpheus (21:1).

 

VÍTĚZ DERBY GONTCHAR SE VRACÍ NA DRÁHU

Už ve druhém bodu nedělního programu se po roce a půl pauzy publiku předvede vítěz Českého derby 2016 Gontchar, kterého trenér Arslangirej Šavujev při comebacku svěří suverénovi aktuálního jezdeckého žebříčku Davidu Liškovi.

Publikováno: 14.5.2018 10:05:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020