Dostihový svět: Mimoň - Třetí letošní hattrick Davida Lišky

Potřetí v letošní sezóně a počtvrté v kariéře zaznamenal žák David Liška v rámci jednoho dostihového odpoledne tři a více vítězství. Místem činu se tentokrát stalo závodiště v severočeské Mimoni, které hostilo první z kvarteta letošních dostihových dní. Aktuální lídr pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup 2O18, letos dosáhl již třinácti vítěztsví a vede s náskokem osmi triumfů před Vendulou Korečkovou.

David Liška se představil ve všech pěti rovinových dostizích odpoledne s bilancí tři vítězství, jedno druhé a jedno třetí místo. Nejvýznamnějším z Liškových triumfů bylo vítězství v hlavním dostihu odpoledne, vytrvalecké Ceně Libereckého kraje, kterou s Golden Irene trenéra Allana Petrlíka ovládl dokonce v novém rekordu mimoňské dráhy na distanci 2 400 metrů 2:33,46.

První z tria Liškových triumfů přišel hned v úvodním dostihu Ceně města Mimoně (IV. kat., 3+, 2 000 metrů, 30 000 Kč), ve které k lehkému triumfu dovedl svěřence Allana Petrlíka Rabbit Focuse, jenž o dvě a půl délky porazil dubnového mosteckého vítěze Armanna (am. Machačová).  NásledovalaCena hotelu Valaška (IV. kat., 3+, 1 400 metrů, 30 000 Kč) a nejhorší Liškovo sobotní umístění, když v sedle Fantastic Lady finišoval „až“ třetí dvě délky za bojující dvojicí Rabbit Makfi (am. Grbavčicová) a Tetrarose (Hrouda), z nichž byl nakonec o půl délky úspěšnější prvně jmenovaný svěřenec Petra Juránka. 

Třetí dostih Cena firmy Maestoso Luna (IV. kat., 3 l., 1 800 metrů, 30 000 Kč) přinesl druhé Liškovo vítězství, tentokrát v sedle debutanta Orsonatrenérky Lenky Horákové. Orsona se dvakrát nepodařilo zavést do startovacích boxů a tak ho realizační přesměroval na závodiště nedisponující startovními boxy a vyplatilo se. Orson si v cílové rovině bez problémů poradil s favorizovanou Play Rockou (am. Zapletalová) a zvítězil jistě o dvě a čtvrt délky. V předposledním rovinovém dostihu sobotního programu handicapu Cena firmy Oma CZ a. s. (V. kat., 4+, 2 400 metrů, 20 000 Kč) předvedl velmi dobrý výkon Evou Staškovou připravovaný Wimbledon (ž. Koplík), který ve finiši soupeře odkázal do role statistů a zvítězil velmi lehce o sedm délek před Luciferem s Davidem Liškou.

Poslední ze svých vítězství si Liška schoval na hlavní dostih odpoledne Cenu Libereckého kraje (III. kat., 4+, 2 400 metrů, 45 000 Kč), ve které s Golden Irene trenéra Allana Petrlíka diktoval poctivé tempo rezultující v rekord dráhy a v závěru  kontroloval velmi lehké dvou délkové vítězství před Roonym(am. Fabris), třetí místo obsadil Cool Whiskey (Dygrýn).

Druhou, překážkovou část mimoňského odpoledne odstartovala Cena firmy Roko (stch V. kat.,5+, 4 600 metrů, 30 000 Kč), ve které se představili jen tři koně. Navzdory nízkému počtu startujících dostih nabídl zajímavou podívanou. Zhruba v polovině dostihu opustil sedlo Thálie Sertash Ferhanov a zbývající aktéři o vítězství bojovali až cílové roviny. Z triumfu se nakonec radoval Marcon (Odložil) trenéra Antonína Nováka, který porazil Zacharyho(Kubík) o dvě a tři čtvrtiny délky. Nejpočetněji obsazeným a zároveň i tím nejlépe dotovaným dostihem byla Cena firmy KM – Prona (stch IV. kat., 5+, 3 600 metrů, 50 000 Kč), která se stala kořistí svěřenky Radka Žaluda Cherries (ž. Novák), která zvítězila o dvě tři čtvrtě délky před Tamasem (am. Mikšovský).

Posledními body programu byly dva dostihy přes proutěné překážky – mezi staršími koňmi se v Ceně firmy Virgo - hutní materiál (pp V. kat., 5+, 3 100 metrů, 30 000 Kč) Sonyatta (ž. Novák) připravovaná Ivanem Kubem, zatímco mezi čtyřletými vrstevníky v Ceně firmy Delikan (pp V. kat., 4 l., 3 100 metrů, 30 000 Kč) triumf po boji s debutujícím Father Paulem (Dygrýn) vybojoval Čmelák (Odložil) z lotu trenéra Antonína Nováka.

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 8.5.2018 10:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020