Dostihový svět: Most - Oslavy plné překvapení

V sobotu odpoledne se na mosteckém Hipodromu uskutečnil dostihový den, v jehož rámci toto závodiště oslavilo výročí dvaceti let své existence. Slavnostní dostihový den měl dva vrcholy, přičemž oba skončily poměrně překvapivými doběhy.

Ve 20. ročníku rovinové Velké letní ceny Ústeckého kraje se prosadil tříletý Passepartout v sedle s žokejkou Kateřinou Hlubučkovou, zatímco výkon jeho favorizovaného vrstevníka vítěze letošího Českého derby Josepha měl k ideálu daleko a dostihová komise dokonce jeho jezdce žokeje Jiřího Palíka potrestala odnětím jezdecké licence na dva dostihové dny za nedostatečnou podporu koně v cílové rovině. Favoritem překážkové PH Hydraulik Velké mostecké steeplechase byl letošní dvojnásobný jedničkový vítěz Sundara (ž. Kratochvíl), ale po pádu dostih nedokončil, zatímco jeho stájový kolega Theophilos (ž. Bartoš) ve finiši o jeden a čtvrt délky nestačil na svěřence Pavla Kašného Catch Lifa se svým trenérem v sedle. V rámcových dostizích se dařilo Ludvíkem Harisem připravovaným reprezentantům krabčické tréninkové centrály, když v Ceně EBF zvítězila debutující dvouletá Lareona (ž. Laube) a v následující Ceně holdingu Inelsev tříletá ryzka Benidiction (ž. Rája).

Hlavním dostihem rovinové části sobotního programu byl 20. ročník Velké letní ceny Ústeckého kraje (I. kat., 3+, 2 000 metrů, 135 000 Kč), ve které se představilo sedm koní. Proti pěti starším koním se postavili dva tříletí - vítěz letošního ročníku Českého derby Joseph (ž. Palík) a Passerpartout (ž. Hlubučková). Po startu dostihu se do čela dostihu nikomu příliš nechtělo, ale po chvíli diktování tempa podle očkávání ujal ž. Chaloupka v sedle tempaře Ideal Approache. Udával poctivé tempo, které nakonec rezultovalo v nový rekord dráhy na dvoukilometrové distanci 2:03,25, avšak v závěru dostihu se musel sklonit před dvěma soupeři - v cílové rovině měl nejvíce sil Gregem Wroblewskim připravovaný Passepartout v sedle s jedinou ženou v poli Kateřinou Hlubučkovou, který zvítězil jistě o dvě délky před největším outsiderem slovenským Portorikosem (ž. Verner) a až dvě a čtvrt délky za ním okolo cílového mezníku proběhl Ideal Approach. S odstupem dalších dvou a čtvrt délky za ním, finišovala jeho tréninková i stájová kolegyně Santa Padrona (ž. Foret), která o tři čtvrtiny délky předčila druhého ze slovenských hostů a předpoňského vítěze tohoto dostihu Sulmana (ž. Laube). O pouhý krk za ním dorazil do cíle svým jezdcem v cílové rovině nepříliš efektivně podporovaný Joseph (za což žokej Palík inkasoval od rozhodčích sankci odnětí licence na dva dostihové dny) a doběh dostihu osm délek zpět uzavřel v tuzemsku poprvé představovaný z ruska importovaný irský odchovanec Eskerhan (ž. Šafář).

Vrcholem překážkové části sobotního programu byla PH Hydraulik Velká mostecká steeplechase (stch NL, 5+, 4 500 metrů, 300 000 Kč), v níž se představilo šest koní, mezi nimiž byli favority oba svěřenci Josefa Váni, letošní již dvojnásobný jedničkový vítěz Sundara (ž. Kratochvíl) a vítěz Prvomájové steeplechase Theophilos (ž. Bartoš). O diktování tempa dostihu se staral Theophilos za asistence Simon Seta (ž. Kousek), zásadní moment dostihu přišel ještě v první okruhu na tribunním skoku, kde udělal chybu Sundara a po pádu přišel o svého jezdce Jana Kratochvíla, průběh dostihu však málem ovlivnil ještě jednou, když na závěrečné diagonále po kolizi málem způsobil pád žokeje Bartoše ze sedla tréninkového kolegy Theophila. Ten však potíže "useděl" a v záveru to dlouho vypadalo na Theophilůvtrium, avšak nakonec v závěru o dvě délky nestačil na svěřence Pavla Kašného Catch Life se svým trenérem v sedle. Třetí čtyři délky zpět finišoval Peintre Elusif (ž. Novák), o dvě délky větší byl odstup čtvrtého Simon Seta a doběh se ztrátou čtyř a půl délky uzavřel Benevole (Borč).

 

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 28.8.2017 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Foto: Jana Syručková
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020