Holčák: Kadynyho odchod nás překvapil

Smrt vítěze Českého derby z roku 2013 Kadynyho českou dostihovou veřejnost na konci loňského roku nemile překvapila. Jak píše web dostihovy-svet.cz, Kadyny byl sice pro zdravotní problémy vyřazen z dostihového provozu, minulé zprávy o něm ovšem hovořily o tom, že se těší  relativně dobrému zdraví. Jeho odchod byl skutečně nečekaný. Jak potvrzuje Radek Holčák, který byl jeho posledním dostihovým trenérem, žádné nepříznivé signály v souvislosti s Kadynym  nesignalizoval ani jeho dostihový majitel Jiří Posád. Více uvnitř článku.

„Pan Posád se na něj pravidelně jezdil dívat, měl k němu velký vztah, vždyť Kadyny byl jeho první vítěz derby,“ konstatuje Radek Holčák. „Když Kadynyho za symbolickou cenu prodával, měl velký zájem, aby o něj bylo dobře postaráno, to byla jednoznačná priorita. A pokud jsme měli zprávy, taky se dobře měl, byl v jezdecké stáji v Horní Bečvě a objížděl s nimi parkury, měli jsme o něm samé dobré zprávy,“ dodává Radek Holčák.

První z reprezentantů stáje Monte Negro, kteří poté v rámci Českého derby vytvořili unikátní majitelský hattrick, na dostihové dráze po úspěchu v derby v dalších letech podobné úspěchy už nezískal. „Tím jeho známým problémem bylo krvácení. Bohužel to bylo takové, že na ně nezabíralo žádné léčení. Pan Posád s ním jako majitel měl tu největší trpělivost, prakticky celý rok strávil na pastvině, aby se dal dohromady, pak jsme zkusili návrat do tréninku s tím, že jsme dávali velký pozor, aby se chystal v ideálních podmínkách. Jenže vrátit se na dráhu se mu bohužel plnohodnotně nepodařilo,“ lituje Radek Holčák.

V Kadynym trenér viděl potenciální skokanskou hvězdu, jak totiž konstatuje, jeho svěřenec vypadal jako skokan skutečně mimořádně. „Za svou kariéru jsem takový skokanský talent neviděl. Zaskákání mu trvalo půl dne, pak už vypadal, jako by se na skocích narodil. Bohužel mu ale osud nedopřál, aby v dostizích něco z toho talentu ukázal,“ lituje Radek Holčák odchodu okoně, který tak zůstane v historických kronikách českého turfu navěky zapsán „jen“ jako vítěz Českého derby…

Celý článek najdete na webu dostihovy-svet.cz.

Publikováno: 9.1.2016 15:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020