První vítězka roku 2013: Sabana na překážky zavítala z nouze

První letošní dostih na pardubickém závodišti představil  v překážkovém prostředí poměrně neznámé vítěze. Trenér Ivan Kub, který nachystal k úspěchu čtyřletou Sabanu, si na překážkách zapsal teprve třetí zásah v kariéře. Už jako jezdec byl specialistou na rovinové  koně a ti byli dosud i jeho trenérskou profesí. Jak sám přiznává, překážkový postup se Sabanou byl tak trochu ctností z nouze…

„Kobylka nám nechtěla chodit do startovacích boxů, vždycky měla svou hlavu, a pro roviny byla prakticky nepoužitelná,“ přiznal Ivan Kub, který chystá koně v jihočeském Smolivci s bratrem Petrem bez toho, že by měli k dispozici tréninkové skoky. „Ona se vždycky ukazovala jako kvalitní kůň, a určitě jsme s ní chtěli něco dokázat. Překážky byly logickou volbou v okamžiku, kdy se ukázalo, že se starty na rovinách to prostě nezvládne,“ dodal Kub.

První překážkové krůčky klisna udělala na dnes už nefunkčním závodišti v Tochovicích a pro skoky projevila nečekaný talent. „I když až tak velké překvapení to nebylo, je po plemeníkovi Magnusovi, a mezi jeho potomky se narodila spousta koní s talentem pro skoky. Ona je tedy jen jednou z mnoha podobných koní. Skákání ji vyloženě baví, všichni, kdo na ní skáčou, to o ní říkají,“ pochvaluje si trenér přesto, že on sám se skokanského tréninku ze zad  klisny nezúčastňuje. „Když je s ní potřeba skákat doma, vezme si to na starost brácha a v Tochovicích nám ji jezdí zkušenější Pavel Horčička. To, co na skocích umí, je i jeho zásluha,“ říká na adresu jezdce, který působí u legendárního trenéra Václava Chaloupky právě v Tochovicích na Příbramsku.

Klisna je jako čtyřletá samozřejmě na počátku překážkové kariéry, ale dnešním výkonem si řekla o pozornost „velkých hráčů“ na české překážkové scéně. „Jsem rád, že jsem měl možnost se na ni posadit, je to dobrý kůň,“ pochvaloval si jezdec Jakub Kocman, který disponuje zkušenostmi z ježdění na britských ostrovech a i tam odtud má schopnost poznat kvalitního koně v okamžiku, kdy se k nějakému dostane. „V tomhle dostihu nastoupilo několik koní, kteří můžou na překážkách v budoucnosti mít zajímavou kariéru, ale ona s nimi neměla větší problém. Když jsem jí dal pokyn, zrychlila a nikdo se nás nedržel. A to je chvíle, kdy má jezdec ten nejlepší pocit,“ pochvaloval si Kocman.

Poklonu klisně ostatně složil i trenér Čestmír Olehla, jehož favorizovaný Starbuck skončil  v první testu roku 2013 v poli poražených. „Je to klisna, o které ještě uslyšíme,“ je si jistý Olehla. „Neprohráli jsme proto, že by Starbuck zaběhl špatně, ale ona byla prostě a  jednoduše moc rychlá, v tom to celé bylo.  Jako trenér jsem chystal jejího otce Magnuse a to byl výborný kůň. Musím přiznat, že z vítězství jeho potomků mám tak trochu radost i v okamžiku, kdy můj vlastní svěřenec prohraje. Beru to tak, že Sabana vyhrála i pro Magnuse,“ dodal Čestmír Olehla.

Váňův tým si vezl dvě trofeje a zlomenou klíční kost
Se Zarifem je třeba myslet na Velkou

Řadu důvodů ke spokojenosti měl po prvních pardubických dostizích populární Josef Váňa. Jak by také ne. Před mítinkem otevřeně hovořil o přání  získat alespoň jedno vítězství, v rámci odpoledne však jeho svěřenci vyhráli dvakrát a největší dostih programu „Korokovu“ cross country dokonce opanovali dva jeho koně.  S takovou Váňa ani nemusel řešit drobnou synovu revoltu, k níž došlo  právě před hlavním dostihem a Zarifovým triumfem.

„Zarifa jsem si prosadil přes otce,“ vysvětloval totiž Josef Váňa mladší. „Ten mě chtěl v tomhle startu pořád vidět na Hippo Japeovi, jenže já oba ty koně znám z tréninku a jezdím na nich. Věděl jsem že Zarif je z nich lepší, a  tak jsem  si ho vymínil. Dělali jsme si naděje, že  by to totiž mohlo dopadnout právě takhle.“ Mladší Váňa  nebyl ze svého úspěchu dvakrát překvapen právě proto, že zdá Zarifa z tréninku.  „Pro mě je spíš překvapení to, jak výborně utíkal  Hippo Jape.  Od toho jsme až tak velké zázraky nečekali, ale prokázalo se, že to je kvalitní kůň. V téhle konkurenci mít první dva koně v cíli, to je něco, co se hned tak nepovede,“ liboval si Váňa mladší s poznámkou, že Zarif může jednou být koněm pro Velkou pardubickou. „Je to otázka času, ale uzraje do ní,“ je přesvědčen nositel slavného jména.

Jeho otec, který rodovému jménu onu slávu zajistil, si mohl ale mnout ruce nejenom synovou zásluhou. Už před vrcholem odpoledne vyhrál jeho svěřenec Step Dancer, jehož vedl mladý, nadějný jezdec Jan Kratochvíl. „To vítězství mě těší i kvůli Honzíkovi Kratochvílovi. Je to dobrý kluk do stájí a  zdá se, že z něj  roste hodně dobrý žokej.  Ukázal, co umí a věřím, že brzy o něj začne být zájem i z dalších stájí. Jezdců u nás přece není nikdy dost,“ ví Josef Váňa a je rád, že spolu s Janem Kratochvílem má dnes k dispozici i Michala Kubíka, kteří společně kryjí záda stájové jezdecké jedničce v podobě Váni mladšího. „Vím, že to jsou všechno dobří překážkoví jezdci. Pro naše stáje je jenom dobře, že máme k dispozici dva mladíky a já jim rád budu dávat šance. V práci mě přesvědčují,  že jsou to vážně dobří kluci,“ pochvaluje si zkušený trenér dravé mládí,  které v současné době trénuje v jeho tréninkovém středisku pod vrchem Vladař.

Tohle tvrzení momentálně tak docela neplatí právě pro Jana Kratochvíla, který se na několik dní ocitne mimo tréninkový proces – pardubický pád v dalším dostihu pro něj totiž skončil zlomenou  klíční kostí. „Takové to pro jezdce na překážkách prostě  bývá, jednou vyhrajete, podruhé přijde zranění. Těm se nevyhneme,“ komentoval zranění Josef Váňa mladší. „V jeho případě bude možná komplikací to, že zranění na tomhle místě už jednou měl, ale  znáte to, v dnešní době umí doktoři dělat zázraky. Nedivil bych se, kdyby se za pár dní objevil zase zpátky v práci.“

Až se tak stane, oslavy prvního úspěšného pardubického vystoupení budou u týmu Váňových už minulostí.  Budoucností  pro hrdinu  „Korokovy“ steeplechase Zarifa bude možná i Velká pardubické. „Je to sice daleko, ale Zarif je koněm pro Velkou. Tam s ním budeme mířit, má pro ni všechny dispozice,“ říká Váňa starší. „Nemusíme s ním spěchat, dá se počkat, až si o start v ní sám řekne, ale u koně s jeho dispozicemi o Velké prostě uvažovat musíte, A tak o ní uvažujeme,“ konstatuje Váňa. Podobných es v rukávu pro úvahy o Velké má však ještě dost i doma ve stáji a s dalšími se nepochybně vytasí už při příští pardubické sobotě.

Autor: Tisková informace, Petr Guth
Publikováno: 10.5.2013 15:02:54
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020