124. Velká pardubická 2014 s Českou pojišťovnou: Jak se daří Josefu Bartošovi?

124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se bude konat již tradičně druhou říjnovou neděli 12. 10. v Agrofert parku. Přihlášeno je přes 60 koní, včetně zahraničních. Podrobnosti o dostihové události roku najdete uvnitř. Aktualizace 12. 10.  17:10 HOD: VP vyhrála po napínavém boji s Al Jazem (Josef Sovka) již potřetí v řadě Orphee des Blins s Janem Faltejskem. Výsledky zde14. 10. 9:50 HOD: TZ - Velká pardubická opět rekordní. Do Pardubic přijelo na třicet tisíc lidí! 15. 10. 12:10 HOD: TZ - Jsme zklamáni neetickým přístupem některých médií. 16. 10. 10 HOD: Rozhovor s Josefem Bartošem z pardubické nemocnice přináší Dušan Korel zde. 17. 10. 13:30 HOD: "Orphee byla chladnější, překonat pana Váňu ani nejde," přiznal Faltejsek. Tisková zpráva zde.

16. 10. 10 HOD: Rozhovor s Josefem Bartošem z pardubické nemocnice přináší Dušan Korel zde.

 

Aktualizace 15. 10. 12:10 HOD:

Jsme zklamáni neetickým přístupem některých médií

Vyjádření Dostihového spolku a.s.

Letošní 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou byla kvalitním dostihem. Cíle dosáhlo druhé nejpočetnější pole startujících koní v jeho historii, a to sedmnáct. Bohužel mezi nimi nebyla nadějná klisna Zulejka, kterou potkal nešťastný pád. Je nám této události líto a vyjadřujeme soucit týmu, který se o Zulejku staral. Přejeme také brzké uzdravení jejímu jezdci, žokeji Josefu Bartošovi. A protože nám na Pepovi i na týmu kolem Zulejky záleží, jsme zklamáni přístupem některých médií, která s neúctou a někdy až hyenismem zveřejňují fotografie a videozáznamy této nešťastné události, často doplněné nepatřičnými komentáři, a překračují tím hranice etického chování. 

Neupíráme médiím právo na informace, hájíme však právo na ochranu soukromí a zachování úcty člověku i zvířeti. V etickém kodexu fotografů, který vydala Národní asociace novinářských fotografů NANF, se píše: Žádný etický kód nemůže předvídat každou situaci, tudíž selský rozum a dobrý odhad je nutný pro dodržování etických principů. 

Prosíme proto média, aby selský rozum konečně zapojila … 

Ing. Michael Skalický, Ph.D.

místopředseda představenstva a ředitel Dostihového spolku a.s. 

 

Aktualizace 14. 10. 9:50 HOD:

Velká pardubická opět rekordní. Do Pardubic přijelo na třicet tisíc lidí!

Pardubice, 14. října 2014 – Letošní ročník Velké pardubické znovu lámal rekordy. Do cíle 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se dostalo neobvykle početné pole koní, aplaudovalo jim rekordních třicet tisíc návštěvníků! Ovšem královnou rekordů se stala vítězka Orphee des Blins – jediná klisna historie dostihu s čistým hattrickem.

 

Foto Pavel Balek

 

Krásné slunečné počasí a velmi kvalitní startovní pole nejen hlavního dostihu, to vše nahrávalo rekordní účasti letošního dostihového mítinku 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na pardubické závodiště letos zamířilo na třicet tisíc návštěvníků. „Už v loňském roce jsme byli s návštěvností velmi spokojeni, letošní čísla to však ještě překonala. Věřím, že si diváci atmosféru dostihů opravdu užili, i když byl areál opravdu zaplněn do posledního místečka,“ říká ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Místa k sezení byla vyprodána již několik dnů dopředu, poslední vstupenky ke stání se prodávaly u pokladen krátce před začátkem dostihů. Pořadatelé se snažili na vysokou návštěvnost připravit, například dvojnásobně navýšili počet mobilních toalet. „Samozřejmě víme, že se vyskytly komplikace především s dopravou, ale zároveň doufám, že návštěvníci to pochopí. Závodiště nedisponuje velkokapacitním parkovištěm a vede k němu pouze jedna příjezdová komunikace… Velká pardubická je však takový zážitek, který snad za trochu trpělivosti stojí,“ domnívá se ředitel Skalický. 

 

Foto Pavel Balek

 

Oproti loňskému roku se zvýšil také obrat sázkářů. Ti v letošním roce prosázeli 6,4 milionu korun, o 300 tisíc korun více než byl dosavadní rekord z roku 2012. Jen na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou lidé vsadili více než 3 miliony korun. Jedno se ale přeci jen nepovedlo – nikdo ze sázejících „netrefil“ velké pořadí a jackpot ve výši 93 093 korun na pořadí tří koní je převáděn do prvního dostihu nejbližšího dostihového mítinku, tedy do Mostu 18. října. 

Možná se tak stalo i díky největšímu překvapení letošní Velké pardubické – druhému místu ryzáka Al Jaze, který byl nabízen v kurzu 77:1 a na umístění jej tipoval jen málokdo.  Osmiletý Al Jaz, vedený Josefem Sovkou a připravovaný trenérem Janem Blechou pro stáj Quartis-Zámecký vrch, v samém závěru Velké pardubické sahal po vítězství. Mohl se zapsat jako ten, kdo přerušil vítězné tažení klisny Orphee des Blins. Ta nakonec své vítězství uhájila a stala se první klisnou, která dokázala v nejstarším a nejtěžším dostihu kontinentální Evropy zvítězit třikrát v řadě. Hattrick mezi klisnami doposud měla jen Lady Anne, která vítězila na konci 19. století. Její tři triumfy ale nebyly v souvislé řadě… 

 

Foto Pavel Balek

 

Úspěšnou dámou letošního dostihu byla i Martina Růžičková. Její příběh by se dal nazvat třeba jako „Šestka pro Martinu“. Letošní start ve Velké pardubické byl totiž pro trenérku a žokejku v pořadí šestý a absolvovala jej na koni číslo šest. A konečně to dokázala. Poprvé se „podívala“ do cíle Velké pardubické… 

Rekordní byl i počet koní, kteří Velkou pardubickou dokončili. Do dostihu odstartovalo dvaadvacet účastníků, pomyslnou cílovou pásku protklo sedmnáct koní. Je to druhý nejvyšší počet koní v cíli v historii Velké pardubické. 

 

Aktualizace 12. 10. 1. dostih - Zlatá spona tříletých pro Marmitona a Lukáše Matuského, 2. dostih - Křišťálový pohár pro Luminatora a Jaroslava Brečku.  3. dostih - Cena ČASCH pro Al Bustana a Marka Stromského, 4. dostih - Cena Vltavy pro Zugora a Martina Lišku. 5. dostih - Poplerův memoriál pro Shamana a Lukáše Matuského. 6. dostih - Cena Labe pro Modenu a Dušana Andrése, 7. dostih - Stříbrná trofej pro Fafintadenienta a Josefa Váňu ml. VP vyhrála po napínavém boji s Al Jazem (Josef Sovka) již potřetí v řadě Orphee des Blins s Janem Faltejskem. Výsledky zde.

Aktualizace 11. 10. 10:45 HOD:

Zhlédněte záznam ČT4 Sport -Ivo Köhler o Tiumenově minulosti i budoucnosti.

 

Aktualizace 10. 10. 14:20 HOD:

124. Velká pardubická - měl by to být opět skvělý zážitek

Pardubice, 10. října 2014 - Velkým favoritem bude samozřejmě vítězka posledních dvou ročníků tohoto dostihu a v posledních dvou letech neporažená ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek), která se pokusí o třetí vítězství v řadě a vyrovnala by tak rekord legendární Lady Anne z předminulého století. Ta však měla i několik dalších umístění a tak by se současná hvězda zatím nestala nejúspěšnější klisnou historie.

Pokud neudělá v průběhu dostihu chybu, asi opět zvítězí, ale nebude to mít lehké. Trojnásobný vítěz TIUMEN (ž. Váňa) se zřejmě bude loučit s aktivní dostihovou kariérou a všechno nasvědčuje, že bude v optimální formě a bude do dostihu nastupovat s maximální motivací, jeho partner v sedle zcela určitě. Velkým soupeřem by měl být nadějný ZARIF (ž. Stromský), který na úvod sezóny nebyl v nejlepší formě, ale v posledních dvou startech naznačil velkou budoucnost a bude zřejmě důstojným nástupcem Tiumena v týmu svého majitele.

Samostatnou kapitolou je TREZOR (Velek), král kvalifikačních dostihů, který ve Velké pardubické nikdy v roli jednoho z favoritů neuspěl. Snad se cosi změnilo v posledních týdnech přípravy, bude v optimální formě a v dostihu nejprestižnějším potvrdí své kvality.

Do širšího okruhu favoritů musíme řadit nejzkušenější krosaře, kteří v minulosti potvrdili svoji třídu a dosáhli řadu výborných výsledků. Těmi jsou v prvé řadě loni druhý NIKAS (ž. Andrés), třetí KLAUS (ž. Myška) a čtvrtý KASIM (ž. Novák), všichni dosahují nejlepších výsledků na pardubické dráze a v neděli by opět měli bojovat vpředu.

Své kvality mají i AL JAZ (Sovka), PEINTRE ABSTRAIT (ž. Matuský), ZULEJKA (ž. Bartoš) a překvapit mohou SOROS (ž. Váňa, ml.), SHERARDO (Kubík), SISI MERBLE (Kocman), PARETO (ž. Boyer) nebo skvěle se v srpnové kvalifikaci prezentující GAUNER DANON (Kratochvíl). Šanci mají i někteří další, MOULA (Petr Tůma) nebo UNIVERSE OF GRACIE (ž. Kousek) se zcela jistě také pokusí o dobrý výsledek. Pole doplňují z domácích AMARAGON (Liška), RUBÍN (Růžičková) a TER MILL (ž. Köhl).

Na startovní listině dostihu je dvaadvacet koní a jezdců, zahraničí zastupují anglický LAMBRO (Grant), jehož trenérem je vítězný jezdec z roku 1995 Charlie Mann, tehdy v sedle ryzáka Its A Snip a slovenský CARDAM (ž. Brečka), kterého z minulosti známe především jako skvělého krosaře sprintera, jeho jezdec vyhrál Velkou pardubickou v roce 1992 s Quirinusem. Nad jejich šancemi visí otazník, zřejmě nebudou řazeni k favoritům.

Překvapením startovní listiny je neúčast na jaře výborného BORDERLAND a chybí i spolehlivý SPERANZA, patrně zdravotní důvody, těšili jsme se i na SHERONA.

Největší pozornost budou zcela jistě poutat ORPHEE DES BLINS, TIUMEN s nestárnoucím Josefem Váňou, Martina Růžičková s RUBÍNEM a jubilejním dvacátým startem se v tomto dostihu představí všestranný „superman“, žokej Dušan Andrés, jediný aktivní vítěz Velké pardubické i Českého derby.

Níže uvedený tip není příliš originální, ale netipovat Orphee by bylo hloupé a netipovat Tiumena neslušné.

 

Velmi dobré obsazení mají i tradiční rámcové dostihy, početně slaběji je obeslána „Stříbrná trofej“, klasická steeplechase, kde bohužel neuvidíme letošního vítěze pardubického Zlatého poháru, BROG DEASE.

Slabší je i zahraniční účast, několik koní přijede ze Slovenska, po jednom zastoupení zde má Anglie, Maďarsko, Polsko a Švédsko.

 

První dostih bude odstartován již v 11:30 hodin, start Velké pardubické je naplánován na 16:35 hodin.

 

Tipy:

 I. MARMITON – DUNAGIRI – SUNDARA

II. LUMINATOR – BARATEUS – SOKOL

III. BARAKIN – AL BUSTAN – MODERATOR

IV. NATALIE – ZUGOR – QUATIKI

V. SHAMAN – URSAN – SILK DRUM

VI. SHERON – MODENA – GOSCATER

VII. GEJZIR – FAFINTADENIENT – NO TIME TO LOSE

VIII. ORPHEE DES BLINS – TIUMEN – ZARIF – TREZOR – NIKAS

 

VIZITKY STARTUJÍCÍCH VE 124. VELKÉ PARDUBICKÉ S ČESKOU POJIŠŤOVNOU

AL JAZ – loni vyhrál v Pardubicích dva dostihy III. kategorie a byl druhý v zářijovém kvalifikačním dostihu. Ve Velké pardubické skončil na Irské lavici, když po jejím překonání ztratil jezdce. Letos začátkem května podal výborný výkon v Úvodní cross country Koroka, když celý dostih bojoval na špici za vedoucím Tudulem a až v cílové rovince byl předstižen finišujícími soupeři a cílem proběhl jako čtvrtý. V květnové kvalifikaci proběhl cílem jako devátý a v srpnu byl v Cross country Peruána pátý za ambiciózními Modena, Sheron, Amaragon a Goscater. Nebude patřit k největším favoritům, ale může překvapit.

Jezdec Josefa Sovka startoval ve Velké pardubické třikrát, nejlépe byl jednou v sedle Flambiona čtvrtý.

 

AMARAGON – loni podal výborný výkon koncem srpna v Cross country Peruána, když byl druhý za vítěznou Orphee Des Blins a porazil Borderlanda a Nikase. V zářijové kvalifikaci pak byl sedmý a Cenu Labe nedokončil. Letos byl pátý v dostihu III. kategorie a květnovou kvalifikaci dokončil jako sedmý. Začátkem července pak nedokončil v Lysé Memoriál Evy Palyzové a v srpnu na pardubické dráze v Cross country Peruána získal třetí místo za Modenou a Sheronem. Jeho matka je sestrou slavného Amant Grise.

Jezdec Martin Liška je velmi zkušeným překážkovým jezdcem a letos se mu velice daří. Ve Velké startoval čtyřikrát, nejlepším výsledkem bylo jedno čtvrté umístění.

 

CARDAM(FR) – skvělý slovenský steepler běhal až do loňského roku většinou krátké krosové sprinty a byl v nich velmi úspěšný, když dvakrát vyhrál zářijovou Cross country Irakliona a jednou Červnovou cross country Válečníka, několikrát se umístil i v Memoriálu kpt. Poplera. Letos byl v Úvodní cross country Koroka osmý a osmý byl i v červnovém kvalifikačním Memoriálu mjr. Miloše Svobody. Je velice zkušeným překážkářem, ale delší distance asi nebudou jeho „parketou“.

Žokej Jaroslav Brečka v roce 1992 ve Velké pardubické zvítězil v sedle Quirinuse. Startoval již osmkrát, žádné další umístění nezískal.

 

GAUNER DANON(GER) – v překážkových dostizích zatím nezvítězil, ale má ve své sbírce řadu umístění v menších dostizích. Loni koncem srpna byl v Pardubicích pátý v dostihu III. kategorie a potom proběhl cílem sedmý v Ceně Vltavy. Letos byl v polovině dubna čtvrtý v Bratislavě a potom nedokončil v Pardubicích dva kvalifikační dostihy. V polovině července byl ve Světlé Hoře šestý a koncem téhož měsíc v Pardubicích v dostihu IV. kategorie druhý za průměrnou Vinny Rain, ale koncem srpna šokoval skvělým výkonem v kvalifikačním dostihu, když po výborném výkonu získal druhé místo za Kasimem a nechal za sebou Sorose, Tiumena a další. Pokud tento výkon zopakuje, může dosáhnout pěkného výsledku.

Jezdec Jan Kratochvíl ve Velké pardubické dosud nestartoval, patří k nejnadějnějším mladým jezdcům a je příslibem do příštích let.

 

KASIM – loni měl skvělou sezónu. Začátkem července vyhrál v Lysé nad Labem Memoriál Evy Palyzové, potom byl čtvrtý v srpnové kvalifikaci a čtvrtý byl i ve Velké pardubické. Letos se představil třikrát, začátkem května v Úvodní cross country Koroka cílem proběhl jako pátý a v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody získal třetí místo, jedenáct délek za dvojicí Trezor a Zarif. Celkem suverénně pak ovládl srpnovou kvalifikaci a zvítězil po spolehlivém výkonu jistě, před Gauner Danon, Sorosem, Tiumenem a dalšími. Může bojovat hodně vpředu a získat další cenný úspěch.

Žokej Marcel Novák startoval ve Velké pardubické již čtyřikrát, loni byl s Kasimem čtvrtý, což je zatím jeho nejlepší výsledek.

 

KLAUS(POL) – patří do absolutní špičky našich krosařů a v minulých dvou sezónách sbíral cenná přední umístění. Loni byl dvakrát druhý, v květnové kvalifikaci za Bremen Planem a v červenci pak na domácí dráze ve Světlé Hoře za Moulou. Sezónu pak uzavřel pěkným třetím místem ve Velké pardubické za vítěznou Orphee Des Blins a Nikasem. Letos startoval pouze dvakrát, v květnové kvalifikaci byl čtvrtý za Nikasem, Peintre Abstrait a Speranzou a koncem července vyhrál v Pardubicích dvojkovou Letní cross country, před Hintonem a Ohio. Bude patřit do širšího okruhu favoritů.

Žokej Jaroslav Myška se představí již po dvanácté. Loni dosáhl zatím nejlepšího výsledku, když byl s dnešním partnerem třetí. Ve své sbírce má tři čtvrtá místa a tři pátá.

 

LAMBRO(IRE) – svěřenec trenéra Charlie Manna, který jako jezdce vyhrál Velkou pardubickou v roce 1995 v sedle ryzáka Its A Snip. Lambro za kariéru startoval 4x v proutkách a 2x zvítězil a 16x ve steeplechase a taktéž získal dvě vítězství, naposledy v roce 2012. Loni při šesti startech byl nejlépe jednou čtvrtý, letos startoval 5x, jednou se neumístil, v květnu byl druhý, potom dva dostihy nedokončil a den před uzávěrkou startovní listiny Velké pardubické byl čtvrtý ve Warwicku ve steeplechase na 4900 metrů. Má vyšší hodnocení, podobné, jako předloňští úspěšní účastníci Velké Maljimar a Uncle Junior, ale asi nebude patřit k favoritům. Bude také záležet, jak si jezdec poradí s pardubickou dráhou.

Anglický jezdec Mark Grant ve Velké pardubické dosud nestartoval. V překážkových dostizích zatím získal třicet vítězství.

 

MOULA – velice nadějný překážkář reprezentující skvělou skokanskou rodinu Spring Morning. Hned jako čtyřletý zvítězil ve svých prvních třech startech, z toho dvakrát v Pardubicích. Loni zvítězil v hlavním dostihu ve Světlé Hoře, kde za sebou nechal „velká“ jména jako Klaus, Ursan a Valldemoso. Potom byl třetí v zářijové kvalifikaci a nedokončil po pádu Cenu Labe. V Závěrečné cross country se umístil pátý. Letos startoval pouze dvakrát, ve Světlé Hoře po pádu dostih nedokončil a v Pardubicích pak srpnovou kvalifikaci dokončil jako šestý.

Jezdec Petr Tůma startoval ve Velké pardubické dvakrát, umístění zatím nezískal.

 

NIKAS – specialista na pardubickou dráhu. Již jako tříletý zde vyhrál dva dostihy přes proutěné překážky. V roce 2011 zvítězil v prestižní Ceně Labe a o rok později vyhrál v srpnu Cross country Peruána. Loni byl v srpnu v témže dostihu čtvrtý, za Orphee Des Blins, Amaragonem a Borderlandem, v září se neumístil v dostihu III. kategorie a sezónu uzavřel krásným druhým místem ve Velké pardubické. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve překvapivě zvítězil v květnovém kvalifikačním dostihu, Velké ceně města Pardubice, když jej předcházela pověst „podzimního“ koně a koncem srpna nedokončil kvalifikační dostih, když na Velkém anglickém skoku po kolizi ztratil svého jezdce. Bude patřit k favoritům.

Žokej Dušan Andrés patří k tradičním účastníkům dostihu, na startu se představí již po dvacáté a je již dnes po Josefu Váňovi druhým nejpilnějším. V roce 2007 zvítězil se Sixteen, dvakrát byl druhý, třetí a pátý a také jednou čtvrtý. Patří k nejúspěšnějším jezdcům historie našeho turfu, vlastní titul žokeje na rovině i na překážkách a jako jeden z mála je vítězem Českého derby i Velké pardubické.

 

ORPHEE DES BLINS(FR) – dvojnásobná suverénní vítězka Velké pardubické a v posledních dvou letech neporažená klisna bude i tentokrát velkým favoritem dostihu. V zářijové kvalifikaci startovala již předloni, tehdy šla také výborně, ale v závěru byla poražená Trezorem a Klausem. Pak šokovala snadným vítězstvím ve Velké pardubické. Loni vyhrála postupně Červnovou cross country Válečníka, srpnovou Cross country Peruána a poté podruhé Velkou pardubickou. Letos startovala pouze dvakrát, když snadno v květnu zvítězila v dostihu II. kategorie, před výbornými Budapest, Ohio a dalšími a v září zvítězila v kvalifikačním dostihu, když druhý byl stále se lepšící Zarif. Posledních pět startů nebyla poražena a velkým favoritem bude i nyní. Pokud zvítězí, bude po Lady Anne teprve druhou klisnou historie, která se stala trojnásobnou vítězkou.

Žokej Jan Faltejsek patří k elitě překážkových jezdců nejen u nás, ale nyní i ve Francii. Dnešní čtyřnohá partnerka je jeho zatím „životním koněm“ a ve Velké spolu zvítězili dvakrát. Na trať se vydá po deváté, kromě dvou vítězství žádného dalšího umístění nedosáhl.

 

PARETO – patřil k velkým nadějím a i přes nevyrovnané výsledky v posledních letech není nic ztraceno. Jako tříletý vyhrál v Pardubicích Zlatou sponu tříletých proutěnkářů, potom běhal většinou v Itálii, kde získal celou řadu pěkných umístění. I loni běhal pouze v zahraničí, v září byl v Meranu pátý a koncem října zvítězil v Polsku. Letos v Pardubicích dvakrát neuspěl, koncem srpna vyhrál v Bratislavě a v září po pěkném výkonu získal třetí místo v kvalifikačním dostihu za Orphee Des Blins a Zarifem. Může překvapit.

Francouzský žokej Thomas Boyer působí již několik let u nás a patří k nejlepším. Ve Velké pardubické startoval třikrát, ale zatím žádné umístění nezískal.

PEINTRE ABSTRAIT(IRE) – spolehlivý překážkář, před léty v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy IV. kategorie a byl pátý v Ceně Vltavy. Specializuje se na pardubickou dráhu, loni byl čtvrtý v Úvodní cross country Koroka za Zarifem, Hipo Jape a Cherwickem, potom byl devátý v květnové kvalifikaci, v srpnu třetí v dostihu IV. kategorie za Jam Taki a Universe Of Gracie a v říjnu dokončil Velkou pardubickou jako pátý. Letos startoval pouze jednou, v květnového kvalifikační Velké ceně města Pardubice, a získal druhé místo za Nikasem. Může opět bojovat vpředu.

Žokej Lukáš Matuský patří vedle žokeje Brečky k nejlepším slovenským překážkovým jezdcům, úspěšně ale působí i v rovinových dostizích. Ve Velké pardubické se představí podruhé, loni byli s dnešním partnerem pátí.

 

RUBÍN – velmi dobrý skokan, ale při devětapadesáti startech v překážkových dostizích zatím nedokázal zvítězit. Loni měl na dosah životní úspěch, když podal skvělý výkon v Ceně Labe a mohl získat cenné vítězství, britský Francouz Sarika, se kterým se příliš nepočítalo, byl ale proti a v závěru jej lehce o sedm délek porazil. Letošní starty jeho bilanci nevylepšily, když zůstal na trati začátkem května v Pardubicích, v červenci ve Světlé Hoře a do cíle se nepodíval ani v srpnové kvalifikaci. Až zářijovou kvalifikaci dokončil, když běžel výborně a až do závěrečných fází dostihu se držel s nejlepšími. V cílové rovince ale již nestačil a cílem proběhl jako devátý. 

Populární jezdkyně a trenérka Martina Růžičková se ve Velké představí pošesté a v celé historii dostihu byla v roce 1991 šestou ženou na startu. Zatím se do cíle nepodívala.

 

SHERARDO – spolehlivý překážkář, který od srpna roku 2009 všechny své starty dokončil. Má ve své sbírce celou řadu cenných umístění, většinou ale v klasických steeplechase. Loni neběhal, letos skončil hluboko v poli poražených v Úvodní cross country Koroka, potom byl koncem května třetí v klasické steeplechase za Gejzirem a Betpak Dala a v červenci se umístil pátý v Karlových Varech. Výborně pak zvládl srpnovou kvalifikaci a vybojoval páté místo za čtveřicí Kasim, Gauner Danon, Soros a pouhý krk jej dělil od čtvrtého Tiumena. Má dostatek rovinové třídy, bude-li v optimální formě, může hodně překvapit.

Jezdec Michal Kubík dostal před časem po zranění mladého Váňi a žokeje Bartoše příležitost, které se chopil úspěšně a v současné době patří do širší špičky našich překážkových jezdců. Ve Velké již jednou startoval, ale dostih nedokončil.

 

SISI MERBLE – klisna se zdá být velmi nadějná, zatím nezvítězila, ale pravidelně sbírá přední umístění. Letos byla dvakrát třetí, nejprve v dubnu v Kolesách a potom na pardubické dráze v Úvodní cross country Koroka za Borderlandem a Tudulem a nechala za sebou několik „velkých“ jmen. V červnovém kvalifikačním dostihu se umístila na skvělém čtvrtém místě za Trezorem, Zarifem a Kasimem a stále jde výkonnostně nahoru. Zářijovou kvalifikaci dokončila jako šestá. Může překvapit, třída jí zřejmě nechybí, její sestra Sicílie patřila jako tříletá k nejlepším klisnám na rovině ve vytrvaleckých distancích.

Jezdec Jakub Kocman pochází z Kladrub, kde jeho dědeček Jiří byl v padesátých a šedesátých letech úspěšným překážkovým jezdcem. Ve Velké se představí poprvé.

 

SOROS(POL) - někdejší vítěz derby v Polsku se u nás zatím marně pokouší zařadit mezi spolehlivé stálice překážkových hvězd. Možná to není jeho chyba. Největších úspěchů dosahoval v rychlostních překážkových dostizích. Před časem byl velice úspěšný v Lysé, kde vyhrál jak Prvomájovou steeplechase, tak i Memoriál Evy Palyzové. Loni vyhrál pardubickou edici Poháru Josefa Váňi a potom dominoval i v italském Meranu. Letos startoval pouze dvakrát, koncem července v Pardubicích po nevýrazném výkonu dokončil Letní cross country jako daleko poslední a v srpnové kvalifikaci pak byl třetí za Kasimem a Gauner Danonem a nechal za sebou Tiumena. Pardubické oranice zatím nebyly jeho oblíbenou disciplínou, snad jim přijde na chuť a bude se výrazněji prosazovat.

Žokej Josef Váňa mladší ve Velké pardubické startoval již šestkrát, nejlépe byl dvakrát pátý. Patří k elitě nejen našich překážkových jezdců, jeho největším úspěchem je dvojnásobné vítězství v Gran Premio v Meranu.

 

TER MILL – výborný polokrevník, bratr slavnějšího Tomise. V Pardubicích loni vyhrál dostih IV. kategorie, byl čtvrtý a druhý o kategorii výše a byl třetí v Ceně Labe. Letos startoval dvakrát, nejprve dokončil červnový kvalifikační Memoriál mjr. Miloše Svobody jako devátý a v srpnu pak zůstal na trati Cross country Peruána a do cíle se nepodíval.

Žokej Michal Köhl ve Velké pardubické startoval šestkrát a zatím žádného umístění nedosáhl.

 

TIUMEN(POL) - trojnásobný vítěz Velké pardubické v posledních dvou letech nezvítězil. Předloni byl třetí v zářijové kvalifikaci a potom i třetí ve Velké pardubické za Orphee Des Blins a Roninem. Loni byl v červnové kvalifikaci druhý za Trezorem a potom nedokončil po chybě na Velkém anglickém skoku Cross country Peruána. Nakonec nedokončil i Velkou pardubickou, když ztratil svého jezdce v cílové rovince na poslední překážce. Letos byl v červnu v dostihu II. kategorie třetí za mladými nadějemi Goscaterem a Modenou a v srpnové kvalifikaci vybojoval pěkné čtvrté místo za Kasimem, Gauner Danonem a Sorosem. I když má již zřejmě svůj zenit výkonnosti za sebou, při optimální formě může stále bojovat s nejlepšími o vítězství. Bude patřit k favoritům.

Žokej Josef Váňa je nejúspěšnějším jezdcem historie Velké pardubické, má na svém kontě nejvíce startů, dnešní bude jeho již osmadvacátým, osmkrát zvítězil, což bude asi jen obtížně překonatelné a jako trenér má ještě o jedno vítězství více. Již asi patnáct roků každoročně „končí“, ale věřme, že jej ještě několikrát na startu uvidíme, deset vítězství by se každému lépe pamatovalo. Kromě osmi vítězství byl i třikrát druhý, čtyřikrát třetí a dvakrát čtvrtý.

 

TREZOR(POL) – jeden z našich nejlepších, v předchozích dvou letech vždy dokázal kvalifikační dostih dvakrát suverénně vyhrát, ale potom neuspěl ve Velké pardubické. Letos měl běhat především v zahraničí, ale po zdravotních komplikacích v zimních měsících bylo jeho menežování přehodnoceno a koncem června se opět objevil na pardubické dráze na startu kvalifikačního dostihu. Zvítězil, i když tentokráte musel bojovat se Zarifem, a potvrdil, že mu „titul“ krále kvalifikací plně náleží. Snad bude mít více štěstí i ve Velké pardubické a dosáhne cenného výsledku. Bude samozřejmě patřit k favoritům, ale s otazníkem, stín předchozích neúspěchů v tomto dostihu je nepřehlédnutelný.

Jezdec Ondřej Velek působí v současné době ve Švýcarsku, ve Velké pardubické startoval již dvakrát, ale zatím se neumístil. Patří k našim nejnadějnějším mladým jezdcům.

 

UNIVERSE OF GRACIE(GER) – zkušený překážkář, v minulosti dokázal v Pardubicích třikrát i vyhrát, naposledy ale v roce 2011. Ve své sbírce má několik cenných umístění. Loni byl čtvrtý v Ceně Labe za anglickým Francouzem Sarikou, Rubínem a Ter Millem, když za sebou nechal Borderlanda a Silver Regenta. Letošní Úvodní cross country Koroka dokončil jako desátý a potom byl pátý v květnové kvalifikaci. V srpnu byl menežován do krosového handicapu, kde pod 75 kg neuspěl proti níže zatíženým mladým koním a dostih dokončil až jako osmý. Solidně zaběhl zářijovou kvalifikaci, kde byl pátý za výbornými Orphee Des Blins, Zarifem, Paretem a Zulejkou.

Žokej Jiří Kousek působil dlouhá léta v zahraničí, především v Německu a ve Francii, poprvé jsme jej zaregistrovali, když před léty v Pardubicích vyhrál Zlatý pohár s George De Harebem. Nyní je trenérem překážkových koní na Jižní Moravě. Ve Velké pardubické startoval sedmkrát, dvakrát byl druhý a jednou třetí.

 

ZARIF(IRE) – loni měl skvělý začátek sezóny, když v Pardubicích vyhrál Úvodní cross country Koroka a v červnu Cross country Železníka. Zdál se být velkou nadějí, i pro Velkou pardubickou, ale v dalších loňských startech již svoji jarní formu nepotvrdil. Letos v květnu byl šestý v Úvodní cross country a své loňské vítězství neobhájil, šestý byl i v prvním kvalifikačním dostihu. Obrat nastal koncem června, kdy překvapivě po výborném výkonu získal druhé místo v kvalifikačním dostihu za Trezorem a druhý byl i zářijové kvalifikaci za Orphee Des Blins a nechal za sebou Pareta, Zulejku a další. Zařadil se mezi největší favority Velké pardubické a naděje do příštích let, pro svého majitele to je skvělý nástupce pomalu končícího Tiumena.

Žokej Marek Stromský ve Velké pardubické startoval již jedenáctkrát, jeho „životním koněm“ byl populární bělouš Amant Gris, se kterým v roce 2008 proběhli cílem Velké jako první, ale pro nedodržení kurzu byli diskvalifikováni. Nejlepším výsledkem pak bylo o dva roky později jejich druhé místo za Tiumenem.

 

ZULEJKA - výborná klisna dokázala již v šesti překážkových dostizích zvítězit. V roce 2011 získala současně s Ursanem Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem a v témže roce byla v Pardubicích čtvrtá v srpnové kvalifikaci. Velkou pardubickou pak nedokončila. Předloni v Pardubicích při jediném startu zvítězila v Cross country Železníka. Loni neběhala. Letos byla na pardubické dráze v dostizích III. kategorie sedmá a koncem července druhá za svým bratrem Zugorem, potom v srpnové kvalifikaci dostih po chybě na Velkém anglickém skoku nedokončila. V zářijové kvalifikaci již měla více štěstí a dostih dokončila jako čtvrtá za Orphee Des Blins, Zarifem a Paretem. Může překvapit.

Žokej Josef Bartoš pochází z „dostihové rodiny“, překážkové dostihy a Velkou pardubickou jezdil již stejnojmenný otec, maminka Marie a sestra Kamila pak jezdily rovinové dostihy. Patří k našim nejlepším překážkovým jezdcům a úspěchy sbírá i v Itálii. Ve Velké pardubické startoval již jedenáctkrát, dvakrát zvítězil v sedlech koní Decent Fellow a Sixteen, třikrát byl druhý a jednou třetí.

 

Dostihový víkend doplní i výstava projektů studentů architektury
Pardubice, 10. října 2014 – Dostihové závodiště je v centru zájmu i u studentů architektury. Ti zpracovali projekty jezdecké haly pro Pardubice. Některé návrhy jsou netradiční, jiné by mohly být lehce realizovány. Návštěvníci závodiště si práce studentů můžou prohlédnout od pátku až do neděle. 
Fakulta stavební ČVUT v Praze dostala v únoru letošního roku pro studenty programu Architektura a stavitelství zadání na architektonickou studii jezdecké haly na závodišti v Pardubicích. Budoucí architekti se do Pardubic vypravili, areál závodiště si prohlédli a zpracovali své vize jezdeckých hal. „Některé návrhy jsou poměrně netradiční a na české poměry až vizionářské, jiné se naopak drží více "při zemi" a v realizovatelné formě,“ prozradila Zuzana Pešková, zástupkyně pedagogického proděkana katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Od pátku 10. října až do nedělní Velké pardubické je na závodišti instalováno celkem šest stojanů, na kterých jsou studie instalovány. Umístěny jsou u vchodu do tribuny A. 

 

Aktualizace 9. 10. 17:25 HOD:

Janda: Na dráze děláme už jen kosmetické úpravy

Pardubice, 9. října 2014 – Před očekávaným vrcholem pardubické sezony, 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, finišují i práce na dostihové dráze. Na neděli musí být vše dokonale připraveno. Dráhu si včera prohlédla i komise České asociace steeplechase.

Na údržbě dostihové dráhy se pracuje celoročně, před Velkou pardubickou se ale práce zintenzivnily. „V tuto chvíli máme vše připraveno, už doděláváme jen kosmetické úpravy a menší práce. Třeba dostříháváme některé živé ploty nebo natíráme některé překážky, aby hezky vypadaly,“ říká správce dostihové dráhy Jiří Janda, který si tak trochu přeje i déšť. „Je sucho a tvrdo. Deště minulých dnů jako by se nám vyhýbaly,“ vysvětluje. Na dostihovém závodišti se proto každou noc automaticky spouští zavlažovací systém. Do úpravy dostihové dráhy se v minulých měsících hodně investovalo a na stavu dráhy je to znát. 

Péči věnuje Dostihový spolek a.s. také stájím, ve kterých bude ustájeno během prodlouženého víkendu na 200 koní. Jednoho obyvatele už stáje mají. Od úterý je obývá zahraniční účastník 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, britský Lambro. 

 

Aktualizace 8. 10. 15:15 HOD:

Atraktivní dražba koní na pardubickém závodišti už pozítří! 

V dražbě bude možné koupit několik zajímavých koní

Pardubice, 8. října 2014 – Už v pátek 10. října začíná třídenní „festival“, jehož vrcholením bude nedělní 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Úvodníkem ale bude VII. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. Dražitelům nabídne několik velmi kvalitních koní. 

Dražební katalog, který hned od začátku nabízel kvalitní plnokrevníky, se aktuálně rozšířil o další tři loty – dva ročky zajímavého původu a jednoho tříletého, v dostizích úspěšného koníka. Ovšem v katalogu se objevuje také například syn vítězky Velké pardubické Registany a několik dalších koní, kteří by mohli aspirovat na nejdražší koně dražby. Vloni se podařilo dvě klisny vydražit každou za více než půl milionu korun. 

„Byl bych rád, kdyby se tyto ceny podařilo překonat. Ceny na zahraničních dražbách výrazně vzrostly a tento trend bude minimálně dva až tři roky pokračovat. Kvalitní koně tak budou většinou drazí,“ domnívá se organizátor dražby Tomáš Janda.   

Dražba anglického plnokrevníka není určena jen odborníkům. Zajímavou podívanou nabízí i laické veřejnosti. Prohlídka koní, kteří půjdou do dražby, začíná v pátek už v 10:00 hodin dopoledne. Samotná dražba pak zahájí ve 14:00 hodin. 

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

11:00 - Slavnostní zahájení

11:30 - Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Zlatá spona tříletých - Vystoupení skupiny mažoretek „ PM STARS“

12:10 - Křišťálový pohár podporovaný firmou ELTON hodinářská, a.s. PRIM MANUFACTURE 1949 - Dostih poníků – „Malá pardubická pony“

12:50 - Cena ČASCH

- Malá Velká pardubická 2014 – dostih minikoní s vodičem (rozběhy)

13:30 - Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy

14:10 - Poplerův memoriál skupiny Profireal Group - Vystoupení skupiny mažoretek „ PM STARS“

14:50 - Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe

- Malá Velká pardubická 2014 – finále dostihu minikoní s vodičem 

15:35 - STŘÍBRNÁ TROFEJ společnosti České dráhy, a.s.

16:35 - 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou

17:00 - Slavnostní dekorování 

 

Aktualizace 7. 10. 11:45 HOD:

Velká pardubická má svou malou sestřičku – 1. Malou Velkou pardubickou! 

Pardubice, 7. října 2014 – Druhou říjnovou neděli na pardubickém závodišti odstartuje nejen 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, ale také její mnohem mladší (a menší) sestřička. Jezdecká stáj – skokové centrum minikoní Prezchwozd tu totiž připravila první ročník Malé Velké pardubické. Překážky v ní bude překonávat šest týmů minikoní s vodičem. 

Malá Velká pardubická doplní program nedělního dostihového mítinku. Na trať postavenou v cílové rovině se vydá šest týmů, které budou překonávat zmenšené překážky známé z klasické Velké pardubické. Chybět nebude například Irská lavice, Hadí příkop, Anglický skok a samozřejmě ani Taxisův příkop. Vše ovšem bude přizpůsobeno výšce účastníků dostihu. Minikoně totiž mají kohoutkovou výšku do 99 centimetrů. 

První ročník Malé Velké pardubické připravuje jezdecká stáj - skokové centrum minikoní Przechwozd. „Na výstavě Koně v akci jsme spolupracovali s jezdeckou stájí Przechwozd, která tu uspořádala skokový závod minikoní. Setkalo se to s tak velkým ohlasem, že jsme se rozhodli spolupráci prohloubit a založit tradici nového dostihu – Malé Velké pardubické,“ vysvětluje inspiraci k dostihu ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický s tím, že Malá Velká pardubická bude vloženým dostihem v rámci standardního dostihového programu. Mezi třetím a čtvrtým dostihem (cca 13:00 hodin) se uskuteční rozběhy, finále dostihu je připraveno na přestávku mezi šestým a sedmým dostihem dne (cca 15:00 hodin).

Kromě 1. Malé Velké pardubické diváci uvidí také již tradiční Malou pardubickou pony. Ta je plánována po doběhu druhého dostihu dne (cca 12:20 hodin). 

Dostihový program v neděli 12. října začíná v 11:00 hodin slavnostním zahájením. Koně do prvního dostihu odstartují o půl hodiny později. Samotná 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou startuje v 16:35 hodin. 

 

Aktualizace 6. 10. 18:50 HOD:

Celebrity míří do Pardubic, lákají je dostihy

Pardubice, 6. října 2014 - Velká pardubická je každoročním svátkem nejen dostihových nadšenců, láká do Pardubic také celou řadu celebrit. Pardubické závodiště v minulosti už přivítalo celou plejádu herců, zpěváků, modelek i sportovců a dokonce i královskou rodinu. V roce 2007 prvnímu vítězství bílé klisny Sixteen přihlížela anglická princezna Anna. 

Zázemí celebritám většinou poskytují prostory Dostihového klubu a nejinak tomu bude i letos a profesní složení hostů je opravdu rozmanité. „Velká pardubická je samozřejmě v dostihovém světě událostí číslo jedna a těší mne, že do Pardubic přijíždějí i známé osobnosti. Dodávají dostihovému dni další rámec popularity a jsem přesvědčen, že i návštěvníci dostihů budou mít radost, pokud se se svými oblíbenci setkají,“ domnívá se prezident Dostihového klubu Jiří Skalický. 

Sportovní výkony přijedou sledovat například desetibojař Roman Šebrle či hokejový trenér Miloš Říha, módní kreace nejen přítomných dam možná ohodnotí módní návrhářka Beata Rajská. Na zoubek se hostům může podívat stomatolog a moderátor v jedné osobě Roman Šmucler a o zábavu se postarají třeba herec Josef Alois Náhlovský či moderátoři Jan Rosák nebo Petr Jančařík. Tradičními návštěvníky Velké pardubické pak jsou zpěvák a herec Ondřej Havelka nebo populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. Hymnu při slavnostním zahájení dostihového mítinku zazpívá stejně jako v loňském roce Helena Vondráčková.

Návštěvníci dostihového závodiště se možná potkají také s hudebníkem Felixem Slováčkem, zpěváky Leonou Machálkovou a Petrem Kotvaldem, hercem a zpěvákem Josefem Lauferem nebo osobním asistentem Freddie Mercuryho Peterem Freestonem. 

„Zprostředkovali jsme také návštěvu zlatých olympioniků Evy Samkové a Davida Svobody, kteří losovali startovní čísla pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Oba mají ke koním blízko – Eva má svého vlastního koně, pro Davida je jízda na koni dokonce jednou ze soutěžních disciplín moderního pětibojaře,“ doplnil ředitel Dostihového spolku a jmenovec prezidenta klubu Michael Skalický. 

Ovšem mezi hosty Velké pardubické nebudou chybět ani její vítězové z let minulých. Pozváni byli například Zdeněk Matysík, který vítězil v letech 1998 - 2000 s Peruánem, dále vítěz z roku 1993 Libor Štencl či o rok "starší" Jaroslav Brečka. Pozvánku dostali také Pavel Liebech, který třikrát po sobě v letech 1981 - 1983 zvítězil se Sagarem; čtyřnásobný vítěz Václav Chaloupka - z toho třikrát s Korokem, nebo třeba František Vítek, dvojnásobný vítěz z let 1963 a 1965, který svými vítězstvími "narušoval" sérii vítězství sovětských koní. Chybět by neměl ani pozdější mistr opratí a vítěz Velké pardubické z roku 1985 Petr Vozáb.

 

Aktualizace 6. 10. 12:40 HOD:

Velká pardubická: Doprava a parkování

Pardubice, 6. října 2014 – Vrchol české dostihové sezony Velkou pardubickou navštěvují desetitisíce diváků. Každoročně to s sebou přináší zvýšené nároky na dopravní situaci ve městě. Dostihový spolek proto připravuje několik tradičních parkovacích ploch v okolí závodiště, posílena bude i městská hromadná doprava. 

Kapacita areálu dostihového závodiště umožňuje jen limitovaný počet parkovacích míst a to na operativně vyhrazených plochách. Sjezd z ulice Pražská k závodišti bude proto omezen. Největší parkovací plocha bude pro návštěvníky dostihů vyhrazena na ploše letiště v těsném sousedství dostihového závodiště. Odstaveno tu může být až 1300 automobilů. Příjezd na parkovací plochu bude po ulici Pražská. Diváky bude z letiště na závodiště převážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy bezpečně neprojedou,“ vysvětluje ředitel Dostihového spolku Michael Skalický s tím, že se jedná o zavedenou praxi.

Pro parkování bude vyhrazen také prostor na silnici I/37 ve směru na Chrudim, která bude od ranních hodin až do 19:00 hodin pro dopravu uzavřena. Jako parkoviště bude sloužit úsek mezi závodištěm a křižovatkou v Dražkovicích. Příjezd na toto improvizované parkoviště bude veden směrem od centra, výjezd přes Dražkovice a Jesničánky zpět do centra města. 

Cena parkovného je 150 korun za den. 

Řidičům projíždějícím Pardubice ve směru Hradec Králové – Chrudim je doporučováno zvolit trasu okolo vlakového nádraží a Hlaváčovou ulicí k Anenskému podjezdu a odtud pokračovat ulicí S. K. Neumanna k ulici Chrudimská. 

Pořadatelé dostihů doporučují pro dopravu na dostihové závodiště využít posílené spoje městské hromadné dopravy nebo vlaky Českých drah. Za předloženou jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice či Pardubice, Závodiště navíc lze získat slevu 50% na vstupné. 

„Je důležité si uvědomit, že do areálu, který pojme tak velké množství diváků, vede pouze jedna příjezdová komunikace. Proto je nutné počítat s omezeními nejen pro řidiče automobilů, ale i pro chodce. Prosíme proto návštěvníky závodiště o trpělivost a ohleduplnost k lidem okolo,“ žádá ředitel Skalický. 

Dostihový spolek také upozorňuje návštěvníky parkující přímo v areálu závodiště, že vyhrazené plochy nejsou zpevněným parkovištěm a v případě deštivého počasí je třeba se na to připravit.  

Informace o spojích městské hromadné dopravy: http://www.dpmp.cz/doprava-na-velkou-pardubickou-2014-detail/ 

 

Aktualizace 5. 10. 13:20 HOD:

Vyrovná Orphee des Blins téměř 120 let starý rekord? 

Královna královen Velké pardubické Lady Anne hattrick získala v roce 1896

Do listiny vítězů se ve stočtyřicetileté historii Velké pardubické zapsalo i několik klisen. Některé dokonce dokázaly své triumfy zopakovat, ale jen jedna z nich dosáhla hattricku. Ryzce Lady Anne se letos, po téměř sto dvaceti letech, může teoreticky vyrovnat dáma z Francie Orphee des Blins.

Ryzka Lady Anne ve Velké pardubické vítězila na sklonku 19. století. Svého prvního vítězství dosáhla 14. října 1891 hned při svém debutu, bylo jí teprve pět let. V sedle měla anglického žokeje Richarda Harry Fletchera, který ve Velké zvítězil třikrát. U dalších dvou triumfů Lady Anne už byl Edward Geoghegan. Zvítězili spolu ve 20. ročníku Velké pardubické, který se běžel 4. listopadu 1894, a potom o dva roky později 30. října 1896.

Lady Anne se po své úspěšné premiéře v roce 1891 stala miláčkem dostihové veřejnosti a do dalšího ročníku dostihu nastupovala jako velká favoritka. Nesla ale 80 kilogramů váhy, o třináct a půl kilogramu více než při svém debutu. Při svém druhém startu skončila druhá, ale byla následně diskvalifikována pro nedodržení kurzu. O další rok později dokončila Lady Anne Velkou pardubickou na třetím místě a opět nesla vyšší váhu, tentokrát už 82,5 kilogramu. V roce 1894 nesla „jen“ 77,5 kilogramu a znovu vyhrála. Jenže tím se její zatížení opět zvýšilo a v roce 1895 už nesla 84 kilogramů! S touto váhou dokončila čtvrtá. V historii Velké pardubické větší váhu nesl už jen valach Citizen, a to 86 kilogramů v roce 1882. Na stupně vítězů se Lady Anne vrátila v roce 1896, kdy do dostihu odstartovalo na tu dobu početné startovní pole – dvanáctičlenné. Lady Anne se dostala dopředu hned po zdolání Taxisova příkopu. O své čtvrté vítězství ve Velké pardubické se ryzka Lady Anne pokusila v roce 1898 a bojovala o něj do poslední chvíle. O pět délek ji ale porazil valach Handy Andy.

Letos, po dlouhých 118 letech, se může Lady Anne dočkat své následovnice. Na startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou totiž bude i dvojnásobná vítězka dostihu Orphee des Blins, která se pokusí o hattrick. V historii dostihu se o to samé už snažily klisna Victoria, Registana a Sixteen.

Hvězda posledních let, hnědka Orphee des Blins poprvé zazářila v roce 2012, kdy svým výkonem překvapila nejednoho dostihového fanouška. S žokejem Janem Faltejskem suverénní vítězství zopakovala i v roce 2013 a v letošní startovní listině ji diváci najdou se startovním číslem dvanáct. Bílou královnou Velké pardubické je přezdívána bělka Sixteen, která zvítězila poprvé v roce 2007 pod žokejem Dušanem Andrésem a podruhé s Josefem Bartošem v roce 2008. Právě z tohoto roku je zaznamenán časový rekord trati 8:58,99. V letech 2003 a 2004 zvítězila hnědka Registana, kterou v obou dostizích vedl žokej Petr Gehm. Třetí dvojnásobnou vítězkou Velké pardubické a vůbec první vítěznou klisnou tohoto dostihu byla hnědka Victoria s žokejem Hectorem Baltazzim. Podařilo se jim to v roce 1881, resp. 1883.

 

V listině vítězů je ale zapsáno mnohem více „dámských“ jmen. Po jednom vítězství má dalších třináct klisen:

Jessica (1884, ž. Moore)

Et Caetera (1888, ž. Phillips)

Parisis (1889, ž. Fletcher)

Slava (1899, ž. Buckenham)

Tigra (1906, ž. Huxtable)

All Right II (1926, ž. Popler)

Pohanka (1931, ž. Durand)

Wahne (1934, ž. Wiese)

Norma (1937, ž. Brandisová)

Mocná (1965, ž. Vítek)

Vezna II (1970, ž. Milev)

Legenda (1979, ž. Chaloupka)

Libentína (1990, ž. Zajko)

 

Aktualizace 3. 10. 17:55 HOD:

Olympijští vítězové vylosovali účastníky Velké pardubické 

Praha / Pardubice, 3. října 2014 – V pátek odpoledne vylosovali zlatí olympionici Eva Samková a David Svoboda startovní čísla účastníků 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na start letošního ročníku se postaví dvaadvacet koní, měl by mezi nimi být i britský Lambro a slovenský Cardam. 

Setkání zahájili prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát a ředitel pardubického Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Oba nechtěli svými úvodními slovy příliš zdržovat a netrpělivě očekávali výsledky losování. Spolu s nimi byli napnuti i někteří přítomní žokejové – syn a otec Váňovi, Josef Bartoš nebo Martina Růžičková. 

 

Foto Ivan Krejza

 

Jako první bylo z osudí vytaženo jméno vítězky posledních dvou ročníků Orphee des Blins, které olympionici přisoudili startovní číslo dvanáct. Po ní následovalo dalších dvacet jmen, jen jedno stále nezaznívalo – Tiumen. Josef Váňa starší chvíli vtipkoval, že se na něj zapomnělo. Tiumen byl nakonec z osudí vylosován jako úplně poslední a „zbylo“ na něj číslo patnáct. Josef Bartoš, který se vyhoupne do sedla Zulejky, své startovní číslo vyhodnotil jako „dobrý, je v něm sedmička“. Šťastnou či nešťastnou (?) třináctku los přisoudil svěřenci Charlieho Manna, který kvalifikační podmínky pro start ve Velké pardubické splnil teprve ve čtvrtek odpoledne. Na startovní listině 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou nechybí nikdo z favoritů. 

„Počet startujících odpovídá trendu posledních let, takže můžeme být spokojeni. Startovní pole je velmi kvalitní a tipovat vítěze asi bude velkým oříškem,“ domnívá se ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický, který se na tiskové konferenci vyjádřil také k účasti Charlieho Manna, resp. jeho svěřence Lambra. „Pan Charlie Mann vznesl vysoké finanční požadavky na Dostihový spolek, které jsme ale odmítli. Nemohl bych se podívat českým majitelům, trenérům a jezdcům do očí, kdybychom zahraničním koním vytvářeli jiné podmínky než koním českým.“ 

 

Klikněte pro zvětšení:

 

Aktualizace 2. 10. 14:50 HOD:

Vrchol překážkové sezony je tady, v Pardubicích finišují s přípravami

Pardubice, 2. října 2014 – Jen deset dní zbývá do startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na pardubickém závodišti finišují přípravy na vrchol překážkové sezony. A protože legendární Velká pardubická letos slaví své 140. výročí, bude se historii dostihu věnovat i doprovodný program. 

Velká pardubická poprvé odstartovala 5. listopadu 1874, kdy se na trať dostihu vydalo čtrnáct koní. Historicky prvním vítězem se stal kůň Fantome s britským žokejem Georgem Sayersem. „Dostih již tehdy vzbudil velký zájem, a přízni majitelů koní, jezdců i diváků se těší dodnes. Velká pardubická je jednou z největších kulturních památek, které naše město má. Věřím, že její 124. ročník bude plný skvělých zážitků, napětí i radosti, které k dostihovému sportu patří,“ věří primátorka města Pardubice Štěpánka Fraňková. 

 

Foto Miloš Spáčil

 

Od roku 1874 se Velká pardubická koná každoročně – až na výjimky způsobené válkami, politickými události či nepřízní počasí. Zatímco historicky první vítěz Velké pardubické vyhrál osm tisíc zlatých, nejúspěšnější sedmička současného dostihu si rozdělí dotaci 5 milionů korun. A to i díky dlouholetému partnerovi dostihu. „Česká pojišťovna je letos již pojedenadvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase v Evropě,“ říká Luciano Cirinà, předseda představenstva České pojišťovny a dodává: „Věřím, že naše podpora, a tedy i jistota silného partnera, pomáhá tomuto každoročnímu vrcholu dostihové sezony dále zvyšovat prestiž nejen v ČR, ale i v zahraničí.“ Česká pojišťovna se generálním partnerem dostihu poprvé stala v roce 1991, každoročním sponzorem je od roku 1995.

V roce 1991 měl svou premiéru ve Velké pardubické také žokej Dušan Andrés, od té doby nestartoval jen v letech 1993, 1996, 1998 a v roce 2008, kdy se zranil v druhém dostihu dne. Jeho letošní start tak pro něj bude jubilejní – dvacátý. „Na Velkou pardubickou se moc těším, protože je to pro jezdce svátek. Doufám, že se mi ji podaří ještě jednou vyhrát. Hlavně ale ať jsou všichni zdraví a v pořádku v cíli,“ přeje si Dušan Andrés, vítěz Velké pardubické z roku 2007 v sedle „bílé královny“ Sixteen. V loňském roce byl s Nikasem stříbrný za fenomenální Orphee des Blins. Právě ta má letos šanci vyrovnat rekord LADY ANNE, která jako jediná klisna zvítězila ve Velké pardubické třikrát v letech 1891, 1894 a 1896.

Nová trofej

Vítězný tým 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude letos poprvé oceněn novou podobou trofeje, kterou věnuje město Pardubice. Toto unikátní ocenění pro vítěze připravila společnost Preciosa, jeden z největších výrobců a exportérů českého křišťálu v České republice, ve spolupráci s ing. arch. Milanem Košařem. Ten do grafiky trofeje velmi citlivým způsobem zapracoval samotnou atmosféru dostihů formou siluety dostihového jezdce a jeho koně. Originální trofej z Preciosy je vyrobená z tabulového skla s dvojím pískováním. Její podstavec je vyroben z černé žuly. Rozměry trofeje jsou 250 x 250 x 70 mm.

 

Foto Miloš Spáčil

 

Vstupenky

O start v letošním ročníku má zájem velký počet realizačních týmů, do dostihu ale může odstartovat jen pětadvacet koní. Výjimkou byl rok 1990, kdy v pořadí 100. Velkou pardubickou absolvovalo rekordních 29 koní a jezdců. Tehdy o čtvrté vítězství v řadě neúspěšně usiloval žokej Josef Váňa st. spolu s ryzákem Železníkem. Dostih sledovaly desetitisíce diváků, velkou návštěvnost – nejen kvůli očekávánému startu téměř dvaašedesátiletého Váni, očekává Dostihový spolek a.s. i letos. „Vstupenky na Velkou pardubickou v předprodeji doslova mizely, některé tribuny byly vyprodány už na konci prázdnin,“ prozrazuje místopředseda představenstva a ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Pro diváky je navíc připraveno několik výhod při nákupu vstupenek přímo na závodišti – za předloženou jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice získají 50% slevu na vstupné. Za odevzdané a dětmi vybarvené speciální omalovánky, které vydal Dostihový spolek, má dokonce jeden z rodičů vstup zcela zdarma. „Snažili jsme se připravit také lepší zázemí pro diváky. Opravili jsme některé tribuny, otevřeli dětské hřiště a také navýšili počet mobilních toalet,“ dodává ještě Michael Skalický. 

 

Foto Miloš Spáčil

 

Doprava a parkování

Parkování pro návštěvníky je připraveno na tradičních místech. K odstavení osobních automobilů bude vyhrazena silnice I/37 v úseku od závodiště po mimoúrovňovou křižovatku v Dražkovicích. Další parkovací plochy až pro 1300 automobilů jsou umístěny na ploše letiště, které leží v těsném sousedství pardubického závodiště. Odtud bude návštěvníky dostihů svážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy neprojedou,“ vysvětluje ředitel Skalický. Posílena bude také městská hromadná doprava a Dopravní podnik města Pardubice vypraví i speciální kyvadlovou dopravu. „Omezené množství parkovacích míst je vyhrazeno také v areálu závodiště. Musíme však upozornit, že tato místa nejsou zpevněným oficiálním parkovištěm. V případě deštivého počasí doporučujeme divákům zvolit vhodnou obuv,“ upozorňuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.   

Řidičům projíždějícím Pardubice ve směru Hradec Králové – Chrudim je doporučováno zvolit trasu okolo vlakového nádraží a Hlaváčovou ulicí k Anenskému podjezdu a odtud pokračovat ulicí S. K. Neumanna k ulici Chrudimská. 

 

Foto Miloš Spáčil

 

Doprovodný program 

V rámci doprovodného programu budou ve vestibulu tribuny D instalovány plakáty a fotografie mapující historii Velké pardubické. Mezi diváky by neměli chybět ani vítězové uplynulých ročníků Velké pardubické. Dostihový spolek a.s. se také domluvil s Fakultou stavební ČVUT v Praze a vystaví projekty studentů architektury, konkrétně studie jezdecké haly na závodišti v Pardubicích. 

Víkend Velké pardubické

Dostihový svátek tradičně potrvá tři dny. V pátek 10. října se na závodišti uskuteční VII. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. Sobota 11. října pak bude patřit Rovinovým dostihům s třemi vrcholy v podobě dostihů I. kategorie: Velká cena Pardubic, Cena mílařů a Cena sprinterů. Neděle 12. října pak nabídne vrchol, tedy 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Nedělní program bude slavnostně zahájen v 11:00 hodin, Velká pardubická bude odstartována v 16:35 hodin. Přímý přenos dostihového dne na programu ČT – Sport začíná v 11:00 hodin, program ČT1 se připojí ve 14:45 hodin. 

 

Foto Miloš Spáčil

 

Aktualizace 1. 10. 18:30 HOD:

V dražbě bude možné koupit několik zajímavých koní

Pardubice, 1. října 2014 – Tradiční součástí víkendu Velké pardubické je už sedm let i Středoevropská dražba anglického plnokrevníka. Letos je na programu 10. října. A podle dražebního katalogu slibuje velmi zajímavý průběh, dražitelům totiž nabídne několik velmi kvalitních koní. Víc prozradí organizátor dražby Tomáš Janda.

Pane Jando, už jsme nastínili, že v dražbě bude několik zajímavých koní. Kterého považujete za „favorita“? 

V katalogu je několik velmi zajímavých koní a samozřejmě bude záležet, jak budou vypadat exteriérově, takže favorita nelze vybrat takto dopředu. Každopádně ale dle původu by jím mohl být syn fenomenální Registany. Myslím, že to je ojedinělá možnost koupit ročka po vítězce Velké pardubické, a to ne ledajaké. Registana navíc již dokázala dát dva jedničkově umístěné koně na překážkách. V katalogu je ale několik dalších koní, kteří by mohli aspirovat na nejdražšího koně dražby. 

Loňský ročník byl jedním z nejúspěšnějších, klisny Sázava a Lužnice byly vydraženy každá za více než půl milionu korun. Myslíte, že tento rekord letos překonáte? 

Samozřejmě bych byl rád, pokud by se tyto ceny podařilo překonat. Ceny na zahraničních dražbách výrazně vzrostly a je téměř jisté, že tento trend bude pokračovat minimálně další 2 až 3 roky. A tak kvalitní koně budou většinou drazí.

Jaká je letošní skladba nabízených koní? Vloni to bylo hodně o ročcích…

Vloni byla v katalogu necelá polovina ročků a letos to bude podobné. V katalogu bude zhruba polovina ročků a to jak od předních českých komerčních chovatelů jako Hřebčín Napajedla nebo Střelice, tak ročci z Irska, Polska a Německa. Mezi staršími koňmi v tréninku jsou jedničkoví koně na rovině, koně s potenciálem do překážek i dvouletí koně, kteří mají před sebou klasickou sezonu. Dále bude nabízena klasická vítězka Nidara do chovu, což je též myslím unikátní možnost koupit tak kvalitní klisnu do chovu.

Když jsme spolu mluvili před rokem, říkal jste, že o dražbu je zájem i v zahraničí, ale že vás mrzí menší zájem ze strany českých subjektů. Změnila se situace? 

Ano, dražba je samozřejmě primárně službou pro české chovatele a majitele a zahraniční účast je zpestřením. Jsem samozřejmě rád, že na dražbě pravidelně prodávají a kupují zahraniční účastníci, což je pozitivum na každé dražbě, ale gró by mělo být domácí. Dražba je služba pro majitele a trenéry, kteří mohou během jednoho dne vidět mnoho koní na prodej a srovnávat. Pro chovatele je to zase možnost kromě prodeje i prezentace. Jsem rád, že bude na dražbě opět po několikaleté přestávce prodávat své koně Hřebčín Napajedla, který přihlásil velmi zajímavé ročky, a již tradičně Hřebčín Střelice, který myslím letos nabízí nejzajímavější ročky, které zatím na dražbě prezentoval.

Na co byste nalákal diváka – laika? 

Myslím, že dražba není zajímavá jen pro lidi z prostředí dostihů, ale spousta koní může najít uplatnění i v dalších koňských sportovních disciplínách, anebo jako hobby koně. Někteří koně jsou prodáni za velmi příznivé ceny. Dále je určitě dražba zajímavá pro všechny, kdo mají rádi koně. Je to zajímavá možnost vidět spoustu mladých nadějných koní a koní z dráhy. Dražba je již sedmým rokem součástí „trojdne“, který vrcholí Velkou pardubickou a mnoho lidí zůstává v Pardubicích celé tři dny a je to tedy i společenská událost.

Sedmý ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka se koná na pardubickém závodišti v pátek 10. října 2014. Od 10:00 hodin bude umožněna prohlídka nabízených koní, samotná dražba začíná ve 14:00 hodin. 

Aktualizace 30. 9. 13 HOD:

Dražební katalog

 

Aktualizace 29. 9. 10:15 HOD:

POZVÁNKA NA TISKOVOU KONFERENCI

124. VELKÁ PARDUBICKÁ S ČESKOU POJIŠŤOVNOU

 

Vážení přátelé,

přijměte, prosím, pozvání na tiskovou konferenci věnovanou letošní 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Představíme vám nejen novinky a program letošního ročníku, ale také podobu nové trofeje, kterou vítězům Velké pardubické věnuje město Pardubice. 

 

KDY: čtvrtek 2. října 2014 od 11:00 hod. 

KDE: Historický sál radnice, Pernštýnské nám. 1, Pardubice 

 

Hosty tiskové konference budou:

Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubice

Richard Benýšek, předseda představenstva Dostihového spolku a.s. 

Michael Skalický, ředitel a místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. 

Petr Beneš, předseda Dozorčí rady Dostihového spolku a.s.

Jan Chvojka, marketingový ředitel České pojišťovny, generálního partnera dostihu

a

Dušan Andrés, žokej a vítěz Velké pardubické 2007

 

Svou účast, prosím, potvrďte do středy 1. října 2014 do 12:00 hodin na e-mail: press@pardubice-racecourse.cz. 

Děkujeme.

Aktualizace 24. 9. 16:30 HOD:

Slavnostní losování 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

Vážení, 

dovolujeme si Vás pozvat na losování startovních čísel pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, které se uskuteční v pátek 3. října 2014 od 12 hodin v Hotelu Paříž, U Obecního domu 1, Praha 1.

Program: 

- 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, příprava a program pardubického víkendu, 

- losování startovních čísel pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou z rukou olympijských vítězů Evy Samkové a Davida Svobody

Celá pozvánka

 

Aktualizace 1. 9. 15:15 HOD:

Žádost o novinářskou akreditaci - zde

Dnes, v pondělí 1. září 2014, byl spuštěn systém akreditací novinářů a fotografů na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.  

Do 25. září 2014 je nutné zaslat vyplněnou žádost o akreditaci na email: akreditace.vp@gmail.com. 

Později zaslané žádosti nemusejí být akceptovány. Vyrozumění o přidělení akreditace bude oznámeno nejpozději do 30. září 2014. 

Upozornění pro fotografy: 

Počet míst pro fotografy se vstupem na dráhu je z důvodů bezpečnosti limitován. Rozdělení fotografů s akreditací se vstupem na dráhu a bez vstupu na dráhu se bude tvořit po uzávěrce akreditací. Přednostní právo pro udělení akreditace se vstupem do dráhy mají fotografové spolupracující s redakcemi tištěných a elektronických médií a kteří jsou schopni tuto spolupráci prokázat novinářským průkazem nebo písemným pověřením šéfredaktora. Součástí žádosti o akreditaci proto musí být v případě redakčních fotografů kopie novinářského průkazu nebo písemné pověření šéfredaktora. Vzhledem k omezené kapacitě dostihové dráhy bude akreditace se vstupem na dráhu udělena pouze jednomu zástupci redakce.

 

Aktualizace 28. 8. 19 HOD:

Do Velké pardubické dohlášeno trio koní 
Pardubice, 28. srpna 2014 – První dodatečný termín přihlášek do 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou využila trojice dostihových stájí. Nově na listině figurují známá česká jména koní i jeden reprezentant britských ostrovů. Devítiletého hnědáka jméno Lambro chce na východ Čech přivézt trenér Charlie Mann ze stáje Put It To The Vote Partnership.
To jména českých zájemců o start ve Velké pardubické jsou českému publiku pravděpodobně známější. Dohlášenými jsou totiž devítiletý, zkušený Universe of Gracie (BORS Břeclav a.s.) a také kvalifikační král Trezor (stáje Epicos). Právě s tímto desetiletým tmavým hnědákem ale měla jeho trenérka Hana Kabelková na začátku sezony trochu jiné plány. „Je to tak trochu náhradní varianta,“ přiznává Hana Kabelková. „Chtěli jsme vyzkoušet dostihy v zahraničí, ve Francii. Ale Trezor kvalifikaci dokončil bez podkovy a následně se kvůli tomu potýkal se zdravotními problémy. Měl tak výpadek v přípravě,“ vysvětluje Kabelková a dodává, že teď je Trezor fit a plně trénuje. Trenérka uvažovala o tom, že Trezora pošle do Ceny Labe. „Majitel ale chtěl zkusit Velkou pardubickou,“ uzavírá Kabelková. Trezor má podmínky kvalifikace pro vrchol dostihové sezony splněné už od června, kdy v sedle s Ondřejem Velkem zvítězil v Memoriálu mjr. Miloše Svobody. 
To Universe of Gracie, kterého připravuje trenér a žokej v jedné osobě Jiří Kousek, podmínky účasti ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou splnil už v květnu. Velkou cenu města Pardubic dokončil na pátém místě za Nikasem, Peintre Abstraitem, Speranzou a Klausem. 
Další termín dodatečných přihlášek je ve čtvrtek 18. září a úplně poslední příležitost zapsat se mezi účastníky 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude ve čtvrtek 25. září. Termín oznámení startujících koní je pak v pátek 3. října. 

Do Velké pardubické dohlášeno trio koní 

První dodatečný termín přihlášek do 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou využila trojice dostihových stájí. Nově na listině figurují známá česká jména koní i jeden reprezentant britských ostrovů. Devítiletého hnědáka jméno Lambro chce na východ Čech přivézt trenér Charlie Mann ze stáje Put It To The Vote Partnership.

To jména českých zájemců o start ve Velké pardubické jsou českému publiku pravděpodobně známější. Dohlášenými jsou totiž devítiletý, zkušený Universe of Gracie (BORS Břeclav a.s.) a také kvalifikační král Trezor (stáje Epicos). Právě s tímto desetiletým tmavým hnědákem ale měla jeho trenérka Hana Kabelková na začátku sezony trochu jiné plány. „Je to tak trochu náhradní varianta,“ přiznává Hana Kabelková. „Chtěli jsme vyzkoušet dostihy v zahraničí, ve Francii. Ale Trezor kvalifikaci dokončil bez podkovy a následně se kvůli tomu potýkal se zdravotními problémy. Měl tak výpadek v přípravě,“ vysvětluje Kabelková a dodává, že teď je Trezor fit a plně trénuje. Trenérka uvažovala o tom, že Trezora pošle do Ceny Labe. „Majitel ale chtěl zkusit Velkou pardubickou,“ uzavírá Kabelková. Trezor má podmínky kvalifikace pro vrchol dostihové sezony splněné už od června, kdy v sedle s Ondřejem Velkem zvítězil v Memoriálu mjr. Miloše Svobody. 

To Universe of Gracie, kterého připravuje trenér a žokej v jedné osobě Jiří Kousek, podmínky účasti ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou splnil už v květnu. Velkou cenu města Pardubic dokončil na pátém místě za Nikasem, Peintre Abstraitem, Speranzou a Klausem. 

Další termín dodatečných přihlášek je ve čtvrtek 18. září a úplně poslední příležitost zapsat se mezi účastníky 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude ve čtvrtek 25. září. Termín oznámení startujících koní je pak v pátek 3. října. 

 

Aktualizace 17. 5. 16 HOD:

Wroblewski: Jednašedesát? To jsou dobré přihlášky…

Jediného přihlášeného koně v jednašedesátičlenném seznamu má pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou ve svém diáři zaznačeného polský rodák Grzegorz Witold Wroblewski, a přece právě jeho jméno je pro letošní ročník možná tím nejzajímavějším. Důvod je jednoduchý, Wroblewski samozřejmě chystá ve Zhoři u Jihlavy prominentku posledních dvou ročníků Velké, Orphee des Blins.

Žádného jiného koně ani on, ani DS Pegas do Velké nehlásí. Nikoho, kdo by se klisně v krosových dovednostech blížil, totiž ani nemá k dispozici… „Jednašedesát koní? To jsou dobré přihlášky,“ hodnotí Wroblewski seznam zájemců o start, který včera spatřil světlo světa. „Je tam hodně koní, kteří jsou zajímaví a mají své šance, a já jsem pro to rád, vypadá to, že nás čeká zase kvalitní ročník. My se na něj ale budeme chystat s klidem, není třeba si dělat hlavu a být nervózní,“ komentuje stávající situaci s vysvětlením, že letošek jej vystavil do docela nové pozice ve vztahu k Velké. „To bylo tak, před dvěma lety jsme byli v takové pozici, že jsme chtěli vyhrát – měli jsme moc dobrého koně a nikdo s námi moc nepočítal. Takže jsme překvapili a loni jsem byl nervózní. Každý říkal, že to byla náhoda, že ta klisna není tak dobrá, a my jsme byli pod tlakem. Moc rád jsem byl, když jsme všechny tyhle hlasy umlčeli. Ale letos už nic takového dokazovat nemusíme. Všichni viděli, že klisna je dobrá. Jenže situace se má tak, že já bych Velkou stejně rád zase vyhrál,“ dodává trenér Wroblewski ke své situaci na prahu letošní české krosové sezóny. „Určitě budu rád, když to bude kvalitní dostih, my rádi v takových běháme,“ dodává k seznamu přihlášek, který i letos působí impozantním dojmem.

 

Polský rodák Grzegorz Witold Wroblewski. Foto Petr Guth

 

Na rozdíl od loňska se na něm rozhodl nechat klisnu jako jediného svého svěřence. Proč? „To je jednoduché. Já nemám druhého takhle kvalitního koně, který by se s ní mohl srovnávat. Broker loni ukázal, že ještě potřebuje čas, do Velké bych s ním rád ještě rok počkal. Navíc Orphee des Blins má navíc tu výhodu, že v dostihu nepotřebuje pomoc, a tak není důvod ani počítat s podobným koněm,“ dodává Wroblewski s poukazem na skutečnost, že klisna obvykle ve Velké udává tempo hned u startu, a nemá pro ni smysl stavět na start také takzvané vodiče, kteří by jí na trase pomáhali. „Pokud půjde v sezóně všechno tak, jak si představujeme, budeme mít všechno pro Velkou ve vlastních rukou. A pak nezbývá, než se z té šedesátky těšit na soupeře a věřit, že vyhraje ten nejlepší,“ dodává trenér hrdinky minulých dvou ročníků, který má na rozdíl od svých trenérských kolegů „splněno“ i pokud jde o kvalifikaci pro letošní ročník: Orphee des Blins totiž jako úřadující vítězka má už pro letošní ročník kvalifikaci splněnu…

(Autor: Petr Guth)

 

V prvním kole se do Velké pardubické hlásí 61 koní

Do letošního ročníku 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se oproti loňskému roku přihlásili dva zájemci o start navíc. Vloni jich v prvním termínu mělo zájem 59, z nichž hned sedmnáct bylo ze zahraničí. Tam mají o start ve Velké pardubické zájem i letos. Po dvou koních přihlásily stáje ze Slovenska, Anglie a Irska, Francouzi posílají čtveřici zájemců. Kompletní přehled všech přihlášených je k dispozici na stránkách www.dostihy.cz v sekci Přihlášky, kde jsou zároveň zveřejněny také přihlášky na první ze čtyř kvalifikací na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Ta startuje v sobotu 24. května, samotná 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se koná v neděli 12. října.

 

Foto Michaela Javůrková

Autor: Tisková informace, Petr Guth, Milan Tůma
Publikováno: 16.10.2014 10:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Michaela Javůrková, Petr Guth, Miloš Spáčil, Pavel Balek
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020