Do Pardubic míří třiačtyřicet spřežení

Třiačtyřicet přihlášek eviduje pořadatel, Dostihový spolek a.s., pro nadcházející jezdecké závody ve spřežení. Uskuteční se ve dnech 24. – 26. července na pardubickém závodišti. Cena hejtmana Pardubického kraje – kvalifikace na Zlatou podkovu začíná páteční drezurou.

Vypsáno je celkem šest soutěží pro jedno až čtyřspřeží, svůj prostor dostanou také pony a hobby soutěže. Nejen ve čtyřspřeží (obtížnost CAN2*) se potká tuzemská vozatajská špička. „Do Pardubic jedu vyzkoušet sedm mladých koní,“ říká Radek Nesvačil, který se nedávno úspěšně prezentoval i na tradičních mezinárodních závodech v Nebanicích u Chebu. „V Pardubicích jsou dobré podmínky, kdyby ne, nejedu tam. Všechno je blízko. Závody tentokrát beru jako zkoušku pro mladé koně, pojedou jedničku a páru, sám si beru černou čtyřku,“ prozradil Radek Nesvačil své plány.

Kromě čtyřspřeží jsou vypsány i soutěže dvojspřeží (CAN2*) a jednospřeží (CAN2*), dvojspřeží pony (CAN2*) a dvojspřeží a jednospřeží hobby (CAN1*). Páteční drezury začínají v 9:00 hodin, v sobotu jsou už od rána tradičně na programu maratony. Pro jedno až čtyřspřeží a také pony jsou připraveny terénní jízdy s šesti překážkami, včetně atraktivních vodních překážek; na hobby spřežení čekají kombinované maratony s terénními překážkami a kužely. Poslední disciplínou budou nedělní překážkové jízdy s osmnácti překážkami a dvěma kombinacemi, začínají v 11:00 hodin. Stavitelem tratí je devítinásobný mistr České republiky v soutěžích spřežení a vítěz Velké pardubické z roku 1985 Petr Vozáb, jeho asistentem František Slavík. Vstupné pro diváky je po celý víkend zdarma.

Součástí programu je také XXIII. Národní přehlídka koní plemene Shagya arab. Koná se v sobotu 25. července 2015 od 10 hodin na pardubickém závodišti, kdy propozice slibují kategorie mladých koní. Od 13 hodin budou prezentováni plemenní hřebci a klisny.

Shagya-arab je speciální čistokrevné arabské plemeno. Na mezinárodní úrovni čistokrevné plemenitby představuje další rozvoj chovu arabského plemene rakousko-uherských hřebčínů (Radovec, Bábolna, Mezöhegyes). Přes vysoký genetický podíl arabského plnokrevníka se od běžného typu tohoto plemene musí výrazně lišit větší velikostí, rámcem a sílou kostí. Proto ve čtvrté generaci nesmí být z celkem šestnácti předků více nežli devět arabských plnokrevníků. Kolébkou chovu těchto koní v dřívějším Československu byl hřebčín Topolčianky, kde od roku 1921 bylo chováno nejpočetnější stádo arabských koní. (…) Chovným cílem je ušlechtilý arabský kůň, většího rámce, který pro svoji jezditelnost, temperament, charakterové vlastnosti a zdraví je vhodný pro všechny druhy jezdeckého sportu a je dobře využitelný i pro distanční jízdy a k zápřahovým účelům.

Publikováno: 21.7.2015 16:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020