Souboj otce a syna Nesvačilových. Tlumačov zažil TOP výkony vozatajů

Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace pokračoval druhým vozatajským kolem v Tlumačově, kam se sjelo více jak padesát účastníků. Strhující podívanou nabídla nejen soutěž čtyřspřeží, v níž kralovali otec a syn Jiří a Radek Nesvačilovi.

Nejvíce obsazenou kategorií byla jednospřeží, kde se mezi dvaadvaceti vozataji dařilo v prvním kole Františkovi Štamfestovi. Druhou nejlepší jízdu ovšem ve finálové rozjížďce nedokázal zopakovat a cílem projel v čase o jedenáct sekund horším než napoprvé. Propadl se tak až na osmou pozici. Naopak výrazný posun vpřed zaznamenal vítěz první kvalifikace v Hradištku Milan Domes, když z průběžné páté pozice vystoupal až na bronzovou příčku. Druhé kolo dokončil jako druhý nejlepší. Čas měl dokonce ze všech nejrychlejší, ale jednou chyboval. To jej stálo pomyslné stříbro, z něhož se nakonec radoval Libor Kurka. Ten zajel druhé kolo ze všech nejlépe, byť rozdíly na prvních třech místech v této části soutěže byly jen v desetinách sekundy. Vítězem kategorie jednospřeží se stal díky vyrovnaným výsledkům lehce přesahujícím sedmdesát vteřin David Haitl. V součtu měl na Libora Kurku náskok téměř pět sekund. „Bylo to hodně vyrovnané, to bylo vidět na časech, nás podrželo, že máme úžasného a všestranného koně, takže bylo to hodně o štěstí,“ zhodnotil Haitl.

Také ve dvojspřeží se pořadí mezi prvním a druhým kolem hodně míchalo. V úvodu druhý Dominik Brumovský se propadl i kvůli chybě při finálové jízdě až na šesté místo. Obhájit prvenství z Hradištka u Sadské chtěl Zdeněk Jirásek, ale i když se v průběhu soutěže zlepšil o dvě a půl sekundy, na lepší, než třetí řádek výsledkové listiny to tentokrát nestačilo. Chyby z úvodu musel hodně litovat Václav Coufalík. Ta ho stála totiž v Tlumačově vítězství, neboť byl pokaždé nejrychlejší. Pět trestných sekund jej však zařadilo až za Milana Domese, jenž pokaždé zajel čistě i svižně, čímž získal náskok více jak tří vteřin. Když se tedy nemohl radovat z obhajoby prvenství v jednospřeží, mohl alespoň slavit triumf se svým dvojspřežím. „S jedničkou to nevyšlo a páry jsem si užil. Jezdil jsem na jistotu,“ prozradil vítěz soutěže párů.

e šestice vozatajů, kteří nastoupili do soutěže čtyřspřeží, hned čtyři v prvním kole nechybovali. Pravidelný účastník všech pohárových kategorií Milan Domes však tentokrát nepatřil mezi nejrychlejší, a navíc v druhém kole výrazně chyboval, což pro něj v důsledku znamenalo páté místo před Jaroslavem Jandlem. Čtvrté místo patřilo Jaroslavu Juráňovi. Ten se také nevyhnul několika chybám. Radek Nesvačil šel do finálové rozjížďky z třetí pozice, ale tak rychlou jízdu, jako předvedl tentokrát, nikdo jiný nenapodobil a šel do vedení i přes pětisekundovou penalizaci za jeden shozený míček. Petr Vlašic si chybu nedovolil, jenže čas měl o více jak jedenáct vteřin pomalejší než Radek Nesvačil. Na startu zbýval už jen jeden účastník, a to vítěz zahajovacího závodu v Hradištku Jiří Nesvačil senior. I v Tlumačově byl po prvním kole lídr soutěže, ale pro vítězství zvolil příliš nízkou míru rizika. Sice neinkasoval žádnou penalizaci, ale v konečných součtech mu k dalšímu triumfu scházelo půl druhé vteřiny na jeho syna Radka. „V prvním kole to byla defacto moje chyba, v druhém kole to shodil písek a koně dneska odvedli výbornou práci,“ spokojeně konstatoval Radek Nesvačil.

Jiří Nesvačil senior každopádně vede průběžné pořadí seriálu, který pokračuje třetím vozatajským kolem za čtrnáct dní v brněnském areálu Veterinární a farmaceutické univerzity. Již příští týden Zimní jezdecký pohár čeká další parkurová kapitola v Královicích u Slaného, kde o měsíc později celý okruh vyvrcholí při velkém Jezdeckém festivalu. Podrobné informace najdete na internetových stránkách www.jezdeckypohar.cz nebo www.jezdeckyfestival.cz.

 

 

 

Původní tisková zpráva

Jiří Nesvačil: Pro Zimní pohár v Tlumačově zapřáhnu jinou sestavu koní

Druhé kolo Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace 2020 v disciplíně spřežení se uskuteční v sobotu 15. února v Zemském hřebčinci v Tlumačově. S jinou čtyřkou, než kterou měl v Hradištku, se na místo chystá vítěz prvního kola Jiří Nesvačil.

Seriál Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace odstartoval v roce 2020 úvodním setkáním v Hradištku u Sadské v sobotu 1. února a pokračovat bude v jezdecké hale Zemského hřebčince v Tlumačově, kde se v sobotu 15. února letos sejde oproti předchozím ročníkům rekordní počet kočárů. Přihlášena byla v termínu závěrky téměř šedesátka kočárů.

Do Tlumačova se chystá rovněž vítěz úvodní soutěže čtyřspřeží, Jiří Nesvačil senior. „První kolo Zimního jezdeckého poháru jsem si užil. Všechno vyšlo, diváci a celkově atmosféra byla výborná,“ říká a prozrazuje podrobnosti o změně koní do následujícího kola: „Do Tlumačova připravuji jinou čtyřku, než jsem měl v Hradištku. Jeden z hřebců bude poprvé závodit ve čtyřspřeží. Je ovšem abnormálně nadaný, na mistrovství světa mladých koní byl druhý a moc dobře se pohybuje, proto s ním počítám v přední páře.“

Vysoký počet přihlášených překvapil také Jiřího Nesvačila. „Tipovali jsme tak čtyřicet pět startů, šedesátka předčila naše očekávání. V Tlumačově bude navíc větší konkurence než v Hradištku.“ Nejpočetněji obsazená je soutěž jednospřeží, kde je na seznamu více než dvacet kočárů, odstartuje rovněž skoro dvacítka dvojspřeží. Na startovních listinách nechybí ani další jména aktuálně vedoucích vozatajů v žebříčcích seriálu – v kategorii jednospřeží Milan Domes a ve dvojspřeží Zdeněk Jirásek.

V Tlumačově se oproti původnímu plánu začíná soutěžit v sobotu 15. února již v 8.30 hodin ráno hobby soutěžemi. Ty měly být původně zařazeny až na konec závodního dne. Organizátor tak přizpůsobil program nečekaně velkému zájmu o starty. Původně se mělo začínat až v 10.00 hodin. V tento čas v souladu s rozpisem soutěží odstartuje kategorie jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží budou následovat. Podrobnosti najdete na adrese www.jezdeckypohar.cz a v Jezdeckém informačním systému České jezdecké federace.

Publikováno: 16.2.2020 9:15:00
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení
Foto: Josef Malinovský
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020