MČR ve spřežení v Pardubicích 2014 - Mistři Kořínek, Petřek, Jirgala a Jirásek

První tři srpnové dny budou velkým svátkem fanoušků závodů spřežení. Dostihové závodiště totiž úplně poprvé pořádá prestižní Mistrovství České republiky spřežení 2014. Se soutěží přichází do Pardubic i několik novinek. Třeba úplně nové překážky pro maraton. Aktualizace 3. 8. 17:15 HOD: Vložena tisková zpráva. Mistrem v dvojspřeží pony se stal Michal Kořínek, v jednospřeží zvítězil Jaroslav Petřek, v dvojspřeží má zlato Ladislav Jirgala a čtyřspřeží vyhrál Zdeněk Jirásek.

Celkové výsledky

 

Na Mistrovství České republiky spřežení se o vítězství bojovalo až do konce

Pardubice, 3. srpna 2014 – Velké množství diváků si našlo cestu na Mistrovství České republiky spřežení, které poprvé pořádalo dostihového závodiště. Premiéra to byla úspěšná. Dobrá nálada vládla po celé tři dny mezi návštěvníky i jezdci, kteří často neskrývali své emoce a naplno bojovali o prvenství. Vítězi se nakonec stali ostřílení vozatajové, ale také jeden nováček...

Mistrovství České republiky bylo vypsáno pro jednospřeží, dvojspřeží a dvojspřeží pony a navíc tyto závody doplnila ještě otevřená soutěž čtyřspřeží. V ní kraloval zkušený Zdeněk Jirásek z JK Robousy, který své soupeře porazil o téměř čtyřicet bodů.

Mistrovskou soutěž ovšem zahájila kategorie dvojspřeží pony. Do ní se přihlásilo šest votazajů, včetně vítěze nedávného červencového klání v Pardubicích Michala Kořínka z JK Sobotka. Už tehdy se mistrovství nemohl dočkat. Nakonec se dočkal a své čekání proměnil i tentokrát v první místo. Porazil trojnásobnou mistryni republiky a držitelku několika stříbrných a bronzových medailí Moniku Pospíšilovou z Jezdeckého klubu Boharyně. „Splnil jsem si cíl, splnil se mi sen. Je to vrchol mé dosavadní kariéry, takže naprostá spokojenost,“ přiznal Michal Kořínek a prozradil, že jeho nejbližší další metou je uspět na finále Zlaté podkovy v Humpolci a také vyhrát oblastní soutěž. Michal Kořínek zajel nejlepší výkon v drezuře a maratonu, v parkurech byl ale „až“ třetí. „Byl jsem z toho trošičku zklamaný, že až třetí. Ale ten cik-cak byl hodně náročný, byl postavený na malý koně. Já je mám oproti konkurenci větší… Vjel jsem tam hodně rychle a už jsem to nestačil utočit,“ popsal své zaváhání Michal. Vzápětí se ale rozzářil při vzpomínkách na maraton. „Byla to bomba! Opravdu to bylo Mistroství České republiky tak, jak to má být. Složitá navigace, složité překážky, některé byly silové jako třeba vodní překážka, jiné technické jako třeba diamant. Opravdu republika jak má být,“ pochvaloval si Michal, který v soutěži dvojspřeží pony startoval teprve potřetí. Svůj díl na jeho úspěchu mají i jeho trenéři – zkušení vozatajové Petr Vozáb a Ladislav Jirgala. „Pan Vozáb vždycky přijede, řekne mi co a jak. Ale pomáhá mi taky Láďa Jirgala, který mě trénoval i v jedničkách a předal mi spoustu zkušeností,“ chválil si spolupráci Michal Kořínek.

 

 

Michal Kořínek

 

A právě jméno Ladislava Jirgaly nejčastěji zaznívalo v soutěži dvojspřeží. Vítěz soutěží na národní i mezinárodní úrovni reprezentuje JK Hubička Hejnice. V rámci letošního Mistrovství České republiky si připsal další prvenství, a to po těsném třídenním souboji s Josefem Hroudou. Například v drezurách oba jezdce dělilo pouhých šest setin bodu. Josef Hrouda z SK Stáj Afrodita Němčice ale bohužel zajel druhý nejhorší parkur a své průběžné první místo po dvou dnech soutěže musel přepustit Jirgalovi. 

 

Ladislav Jirgala

 

Nejvíce obsazenou soutěží byla jednospřeží a také v ní rozhodovali závěrečné parkury. Rozdíl mezi v průběžném pořadí prvním Jaroslavem Petřekem a druhým Jiřím Křížem byl před závěrečným parkurem necelé tři body. Jiří Kříž navíc zajel bezchybný parkur s nejrychlejším časem a diváci s napětím čekali na výkon Jaroslava Petřeka. Ten měl spočítáno, že si může dovolit jednu chybu – a tu si také dovolil. Ale žádné další zaváhání nepřišlo a Jaroslav Petřek z JK Zubří zvítězil. 

 

Michal Kořínek

 

Vozatajské klání mezi diváky sledoval i nestor jezdeckého sportu, držitel stříbrného a zlatého odznaku mezinárodní federace vozatajů, ale také dvojnásobný účastník Velké pardubické Jiří Kocman. A tvářil se spokojeně. „Podmínky pro konání takto vrcholné soutěže jsou na pardubickém závodišti výborné, vše je navíc ozvláštněno duchem Velké pardubické při terénních jízdách. Jen škoda, že tu není více jezdců. Ale to je tím, že mnozí z nich momentálně reprezentují Českou republiku na zahraničních závodech,“ uvažoval Jiří Kocman, který se také přiznal, že při pohledu na soutěže ho trochu „svrběj ruce“. Láska ke koním je u Kocmanů rodinnou tradicí. Už dědeček Jiřího Kocmana byl vozkou v pražském klášteře premonstrátů. Lásku ke koním zdědili i synové Jiřího Kocmana, Luboš byl dokonce členem sboru rozhodčích letošního Mistrovství České republiky. A fanoušci dostihů pak jistě znají jméno Kocmanova vnuka Jakuba. 

 

 

Předběžný časový harmonogram:

Čtvrtek: 31.7.2014
12,00 – 18,00 hod prezentace v kanceláři závodů (vážnice ve stáji)
15,00 – 18,00 hod kondiční zkouška (paddock)
20,00 hod – Slavnostní zahájení a technická porada – dostihový klub, tribuna D

Pátek:     1.8.2014
9,00 hod – drezura pony, 1 ,2, 4
16,00 hod prohlídka maratonu

Sobota:  2.8.2014
9,00 hod – maraton – pony, 1, 2, 4
18,00 hod  - vyhodnocení soutěží  - drezura, maraton + večerní program s hudbou

Neděle:  3.8.2014
9,00 hod – kondiční zkouška
10,00 hod – parkur – pony, 1, 2, 4
Dekorování následně po jednotlivých soutěžích

 

 

Závody spřežení se v Pardubicích konají už několik let, mistrovství republiky ale bude mít premiéru. Dostihový spolek se na něj připravuje už řadu měsíců. „Soutěže spřežení jsou na našem závodišti vyhledávané, máme s jejich pořádáním zkušenosti. Mistrovství republiky je však něčím navíc, takovou třešinkou na dortu. Přidělení pořadatelství bereme jako ocenění naší dobré práce,“ uvedl ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Mistrovství České republiky spřežení je vypsáno pro jednospřeží, dvojspřeží pony, dvojspřeží a čtyřspřeží, připraveny jsou i otevřené soutěže. „Je to nejvyšší soutěž v republice, přihlásit se na ni mohou vozatajové, kteří splnili kvalifikační podmínky. Mají tu výborné zázemí,“ řekla členka sboru rozhodčích Ila Hrdličková, která s pardubickým závodiště při soutěžích spřežení mnoho let spolupracuje.

Spřežení musí v soutěži absolvovat drezuru, maraton a závěrečnou překážkovou jízdu (parkur). Stavitelem tratí bude Aleš Kříž, který tuto funkci zastával i při nedávné kvalifikaci na Zlatou podkovu. Rozdíly mezi soutěžemi ale jsou. „Stavět trať na mistroství republiky je samozřejmě obtížnější. Náročnější je parkur a především maraton. Oproti běžným závodům jsme vybudovali tři úplně nové překážky, jejich počet se tak navýšil na sedm,“ prozradil stavitel tratí Aleš Kříž. Novinkou pro Mistrovství České republiky je vějíř postavený z klasických steeplechase skoků, labyrint s poetickým názvem Diamant a také tzv. Velká vozatajská voda. Chybět nebudou tradiční balíky slámy, military voda u lesa, Šandův kopec nebo slalom poblíž startu Velké pardubické. „Je vidět, že se pardubické závodiště rozvíjí i ve sportovních soutěží. Dostihy jsou už na špičce, k vrcholu se teď blíží vozatajské soutěže i všestrannost. Osobně si myslím, že závodiště má velký potenciál rozvoje soutěží do budoucna,“ dodal Aleš Kříž. 

Na Mistrovství České republiky se těší i samotní vozatajové. Mnozí z nich využili červencové závody jako generálku mistrovských soutěží a přijeli si závodiště vyzkoušet. Se svými ambicemi se netajil například vítěz jednospřeží Pavel Plch. „Přijeli jsme, abychom viděli závodiště, prohlédli si povrchy atd. Za tři týdny sem vyrazíme bojovat o mistrovský titul,“ prohlásil tehdy Pavel Plch.

Mistrovství České republiky spřežení se uskuteční ve dnech 1. – 3. srpna 2014. V pátek budou na programu drezury, v sobotu maraton a soutěže uzavře nedělní parkur. Začátek soutěží je vždy v 9:00 hodin, parkur bude zahájen po kondičních zkouškách v 11:00 hodin.

Součástí programu bude i sobotní XXII. Národní výstava koní plemene Shagya Arab. Ta začíná 2. srpna v 10:00 hodin. 

Vstupné je zdarma.

Publikováno: 3.8.2014 17:15:00
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení
Foto: Karel Juda
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020