Memoriál Jana Papouška: Kamil je druhý za Jírou, ale Lužou!

Memoriál Jana Papouška začíná 28. června v Martinicích. Na programu je 14 soutěží, z toho tři zařazené do Západočeské Jump Tour 2012. Páteční soutěž S je navíc kvalifikační do martinické tour Mercedes-Benz Jump Tour. Vrcholem jsou dvě dvouhvězdová ST - sobotní Pohár svazu CS v ČR (o 45 000 Kč + odměna majitelům tří nejlepších koní narozených jako CS) a nedělní  Memoriál Jana Papouška (o 150 000 Kč).

8. 7. 16:30 HOD: Kamil Papoušek si ani nestihl vychutnat svůj úspěch - ve čtvrtek po závodech se při tréninku zranil a čeká ho operace ramene. Přejeme co nejrychlejší uzdravení!

Aktualizace 4. 7. 13 HOD: Přidán odkaz na fotogalerii Tomáše Holcbechera.

1. 7. 17:30: Jako druhý skončil v Memoriálu přesně jak předvídla v našem rozhovoru Kamil Papoušek, a to za Jírou. Ale ne za svým bratrem, ten skončil čtvrtý, kdežto zvítězil Jiří Luža s Land Rebelem-S (viz foto Lukáše Klingory).

 

On-line reportáž ze základního kola:

Druhý startující Jiří Papoušek a Elton  na překážkách nechybovali. Po třech startujících byla upravena délka parkuru a čas. Jiří Papoušek tak zůstává bez trestných bodů a má velkou šanci na postup do finále pro 16 nejlepších. Jak předeslal Jiří Hruška, Mr. Vox šlápl do vody, celkový součet trestných bodů je stejně nepostupový, 12. Druhou bezchybnou dvojicí je Veronika Macánová a Chin Chin. A i přesto, že čas byl prodloužen, jeden trestný bod za nedodržení limitu dostal L. Jandourek a Casio Karsit. Jsme u 17. dvojice ze 63 a nikdo zatím nedokončil bezchybně, Z. Hruška byl vyloučen a Nizozemka M. Schutte vzdala. A hned osmnáctá dvojice si vyslechla jingle pro bezchybnou jízdu, Dan Voksa a Caluca Z. Druhou ženou s čistým kontem se stala N. Bielíková a Caleri, kteří tu budou za 14 dní obhajovat titul mistra republiky. Teprve pátou dvojicí s čistým kontem se stala 29. v pořadí, J. Luža s Ronaldem. Při 41. startujícím zatím postupují do druhého kola i dvojice se dvěma chybami. Šestou bezchybnou dvojicí je Rudolf Fiala a Cassini´s Son-T, nechyboval ani na posledním skoku, vodě, kde si pomohl bičíkem. S chybou na vodě a jinak bezchybně dojela dvojice Václav Studnička a Azurka. Jste zvědaví, kdo jde do finále dále? Je to třetí kůň Kamila Papouška Bel Canto Hradiště, ale i obhájce loňského vítězství Aristo Z. Také Jiří Papoušek s Calistou dokončil bezchybně a Jiří Luža se svým druhým koněm Land Rebelem.

On-line reportáž z druhého kola:

Jako první odstartoval Kamil Papoušek a za velkého fandění tribun dokončil s klisnou Sally bezchybně! Druhý Jiří Hruška s Esprim vzdal po chybách, stejně jako Zdeněk Žíla a Sultán. S Cavalinem, který vyjel do Martinic na první závody po zranění,  se po odepření pohybu do druhého kola nekvalifikoval. Jeden bod k jednomu přidal L. Jandourek a Casio Karsit, nulu ke čtyřce opět K. Papoušek a Aurena. Ovšem bezchybný výsledek k bezchybnému z prvního kola přidal Jiří Papoušek s Eltonem! Další nulu k nule přidal R. Fiala a Cassinis Son - máme tedy rozeskakování! A do něj půjde i Kamil Papoušek s Bel Cantem Hradiště.... Bohužel Jiří Luža s Ronaldem hledal na poslední skok tak dlouho správnou odskokovou vzdálenost, až zastavili....Naštěstí se druhým koněm, Land Rebelem, dokončil bezchybně a bude se tak rozeskakovat. Právě s Land Rebelem půjde i na mistrovství republiky seniorů. Bohužel poslední startující obhájci Jiří Hruška a Aristo Z jednou chybovali.

On-line z rozeskakování:

Do rozeskakování jako první nastoupil mladší z bratrů Papouškových Jiří s Eltonem Veroniky Krajníková. Bohužel na druhém skoku, oxeru chybovali. Poté bohužel i na obou skocích dvojskoku Pilsner Urquel. Druhý startujícíc Rudolf Fiala a Cassini Son také chybovali na druhém skoku, 4 tr. b. v čase 47,47. Třetí jede Kamil a Boban, na dvojku také odskakovali zdálky, ale ustáli to, bohužel shodili na jednom z oxerů, ovšem dokončili ve výborném čase. Nakonec chyboval i Land Rebel a Jiří Luža - ten v nejrychlejším čase zvítězil!!! Kamil Papoušek tedy byl druhý, byl druhý za Jírou, ale Lužou:-)

Takže rekapitulujme: Land Rebel-S (0+0+4), Bel Canto Hradiště (0+0+4), Cassini´s Son (0+0+4), Elton v.R. (0+0+12), pátý na dekorování došel Ludvík Jandourek a Casio Karsit (1+1).

Aktualizace 1. 7. 13:45 HOD: Rozhovor s Jiřím Hruškou před Memoriálem Jiřího Papouška (na fotografii Lukáše Klingory z Memoriálu s Aristem).

 

Do stanu VIP přišel již v závodním oblečení Jiří Hruška, který přijel obhajovat loňské vítězství v Memoriálu, a to s plemenným hřebcem Aristem Z. Hned po příchodu do stanu mu sám ředitel závodů Martin Pecka donesl talíř zákusků. "Vloni jsem je tady pochválil a Martin nezapomněl ..." usmívá se Jirka.

Jiří, přijel jsi do Martinic po úspěšném vystoupení na ČP Velké ceně Opavy. Můžeš se k vašim domácím závodům vrátit?
V sobotu jsem vyhrál ST s Mr. Voxem, v neděli jsem měl sice ve finále nejrychlejší čas, ale na posledním skoku chybu, takže jsem skončil až třetí. Asi jsem přehnal tempo a z toho byla chyba.

Nyní tady jsi opět vyhrál s Mr. Voxem trochu překvapivě sobotní ST.

Ano, vyhrál jsem ho podruhé, a vždycky se mě ptají, jestli je to pro mě překvapení:-)

Co bys řekl o tomto sobotním parkuru?
Rozhodně bych při prohlídce parkuru neřekl, že bude tak málo čistých výkonů. nebyl to těžký parkur. Ale je pravda, že počasí je extrémní a na výkonech je to vidět. Podle mě bylo velmi dobré řešení změnit pravidla této soutěže a udělat ji s následným rozeskakováním. Koně tak byli ušetřeni dvojnásobného opracování. Aristo skákal výborně, jen mi na jeden skok nevycházel nájezd a raději jsem najel znovu. Jinak chybu neudělal. Espri zatím sbírá zkušenosti, měl dvě chyby.

Espri, s ním jsi vyhrál VC Ostravy.
Ano, i když v únoru šel první S a předtím ho jezdila sestra Vlaďka, v Ostravě vyhrál Velkou cenu.

Vlaďka jezdila ze začátku také Arista, že?

Ano, je vidět, že takhle ten systém dobře funguje.

Ale z vašeho klubu se daří také Karlu Lamichovi, že?
Ano, řekl bych, že zraje jako víno, čím starší, tím lepší. Navíc si při tréninku vzájemně pomáháme, což je velice příjemné.

Jak vidíš své šance v dnešním vrcholu? Má tam být voda a bude se muset cválat...

Tak Vox může do vody šlápnout, jinak Espri ani Aristo nemají s vodním příkopem problémy. Ovšem s Esprim zřejmě dostanu za čas, s ním nemohu jet moc rychle. I když samozřejmě obhajoba by byla milá, budu spokojen, když všichni budou dobře skákat.

Ovšem Aristo Z v poslední době nepodává výkony jako vloni, je to ovlivněné i jeho povinnostmi plemeníka?
Ano, myslím, že určitě. Vloni jsme se soustředili na závody a nepřipouštěl. Letos skoro netrénuji, neboť 3x týdně jezdí na odběry.  

V čem bys řekl, že je tvoje loňská a letošní úspěšnost na parkurech?

Mám štěstí:-) Ale také si myslím, že když s koněm slušně pracujete, tak vám to většina z nich na parkuru vrátí.

Pojedeš na zdejší MČR?
Ano, toto je taková generálka před mistrovstvím. Na seniorské mám však kvalifikaci pouze s Arostem Z, Espri a Mr. Vox půjdou otevřené soutěže nebo družstva. Vůbec jsem zvědavý, jak MČR dopadne, neboť v ČR není tolik koní, kteří by mohli startovat na úrovni 3x T.

Poté jsi přihlášen do Bratislavy na CSIO...

Ale startovat tam nakonec nebudu. Nevím ještě přesně svůj program po MČR, koně budou trošku odpočívat, uvidíme, zda vyrazíme do Strakonic na SP ČP.

Přejeme hodně štěstí - a raději jsme se na vše zeptali před soutěží, neboť ptát se po soutěži vítěze, jak se mu na závodech líbilo, je strašně těžké, neboť vítěz je vždy spokojen. "Ale já bych to pochválil, i kdybych skončil v poli poražených, mně se v Martinicích líbí..."

13 HOD: Ve druhé soutěži Ceně Pilsner Urquel po finále 10 nejlepších dvojic zvítězil Jakub Novotný  a Filigrano, jako druhá se umístila K. Mikulková a Zadoc. Třetí skončil P. Adam a Unesco. Připravujeme pro vás rozhovor s Jiřím Hruškou, který se připravuje na obhajobu vítězství v Memoriálu.

Aktualizace 1. 7. 11:30 HOD: Ostrý nedělní start a osm vyloučených. Pouze 3 dvojice dokončily základní parkur bezchybně. Ze čtyřiceti dvojic zvítězila Mikešová Pavla z TJ Sokol Přívory.  

Podle stavitele parkuru a technického delegáta bude Memoriál Jana Papouška bude základní kolo hlavní soutěže na 140 cm s vodním příkopem jako poslední překážkou a určitě bude třeba cválat. Jednoduchý parkur to nebude, neboť na startu je 63 dvojic. Ve druhém kole bude stát 8 překážek na úrovni 150 cm s jedním dvojskokem. Tam již bude technická náročnost vyšší. Zdeněk Krpela a Ing. Jan Šíma přizpůsobují parkury náročným povětrnostním podmínkám, musí brát ohled na velké vedro, kdy koně i ve stájích jsou zpoceni. Proč si však myslí, že v první soutěži byly tak špatné výsledky? "Určitě to nebylo záludností pakuru, náročnost nebyla na maximální úrovni." 

22:30 HOD: Přidán odkaz na fotogalerii.

17:30 HOD: První startující v soutěži také celou soutěž vyhrál... Nakonec nikdo nepředjel Jiřího Hrušku s Mr. Voxem, kteří nastoupili do soutěže jako první, prošli základní kolo bezchybně a hned i následné rozeskakování. Jejich výkon nepřekonal nikdo ze sedmdesátičlenného startovního pole. Jako druhý skončil L. Jandourek a Casio Karsit, třetí N. Bielíková a Caleri (bohužel se svým druhým koněm Casperem měla na vodním příkopu nepříjemně vyhlížející pád). V této soutěži vyhodnocoval i SCHCS své nejlepší koně, jimiž byl Mr. Vox, Amely S a Irras.

Aktualizace 30. 6. 14:30 HOD: V dnešním horkém počasí se nejvíce dařilo P. Adamovi s Unescem (L) a L. Arientovi s Poisonem (S). Během dneška přineseme také rozhovor se synem Jana Papouška, Kamilem, který v S skončil jako druhý. V S se ze 101 dvojic dostalo do cíle bezchybně jen 9, což svědčí o náročnosti soutěže.  

Rozhovor s K. Papouškem:

16:20 HOD: Kamil chce zítra vyhrát, maximálně skončit druhý - za Jírou! 

Kamil slaví čistou jízdu v Memoriálu svého otce - skončil nakonec opravdu druhý!

Memoriál Jana Papouška se koná již po sedmé, třikrát proběhl ve Strakonicích a již počtvrté hostí tyto závody Martinice. V zítřejším vrcholu na úrovni ST dvou hvězd budou startovat také oba synové Jana Papouška, Jiří a Kamil. Zatímco mladší Jiří sídlí ve Všeticích a startuje za JK Všetice, Kamil s nejstarším bratrem Janem působí v domácí stáji v Srníně. Zde připravuje koně soukormých majitelů, a jak se pro dnešní rozhovor vyjádřil, pouze na ježdění má neuvěřitelných 28 koní. Právě je na startu sobotní hlavní soutěže, též dvouhvězdového ST, se třemi koňmi, proto bude na rozhovor docházet mezi svými třemi starty.

28 koní. Není to moc?
Mám dva pracovní jezdce ze Slovenska, jezdíme ve třech, takže to stihnout musíme.
Je spíš těžší zmenežovat účast na závodech, aby každý z koní závodil. Znamená to, že na každé závody beru tak 7 koní. Trošku těžší to bude na šampionátu mladých koní zde v Martinicích, kde do každé kategorie mohu mít jen 3 koně, přitom 7-8letí jsou spojeni. Tam bych zrovna potřeboval, aby se to rozdělilo:-)

To znamená, že většina koní je mladších?
Ano, nejstarší jsou osmiletí - Bel Canto pana Krůty, Cascoretto (majitel V. Šoul a L. Poláková) a klisna Sally. Sedmiletý je hlavně Forbes (majitel Ing. J. Kutěj), který patří mezi moje nejlepší koně, i když ho jezdím teprve druhý rok, předtím s ním startovala Nikola Bielíková. Právě s ním jsem zvítězil v túře pro 6-7leté koně při CSI Linec, to je opravdu moc dobrý kůň. Nyní však odpočívá před zahraničními závody v Geře. Další semdiletý je Isaac, a pak jsou mladší. Pro Lukáše Zacha jezdím 5 koní ve věku 4-7 let, pro Bohumila Starnovského 3 koně a pro paní Šimáčkovou 3 klisny.

Kolik máš letos koní do KMK, kde se ti každoročně daří?
Sedm z domova, plus asi ještě šest mi vozí přímo na závody - např. Mekku Tereu paní Šimáčkové nebo Quimera M.

Když se vrátím k Memoriálu, jak vzpomínáš ted po sedmi letech na tatínka? Co by řekl vašemu snažení?
Na tátu myslím dost často. Když odešel, víceméně jsme měli všechno doma pro provoz stáje připraveno, a tak mám radost, že to funguje i teď. Ta cestička byla vyšlapaná, rozjel to dobře, navíc nemáme žádnou reklamu třeba na webových stránkách, přesti za námi lidé chodí.

Není to však zadarmo, jak každý vidí. 28 koní, stále na závodech, najdeš si vůbec čas na rodinu? Máš doma 2 dcerky, dvouapůlletou Emu a sedmiměsíční Nelu, najdeš si na ně čas?
Jsem pánem svého času, takže určitě najdu, chodím na oběd domů, tak si holek užiju. Horší je, když jsou několikadenní závody.

Ale ty jezdíš hodně po závodech venku, jak často asi?
Letos jsme začali už v únoru jezdit na halové závody do zahraničí, příští rok bychom měli začít snad už v lednu. Lukáši Zachovi se podařilo domluvit, že budeme jezdit po závodech, které pořádá Engarde, takže Wiesbaden, Hamburg, Paddeborn, Hagen, Lipsko, Chemnitz atd.

Jak vidíš své šance na zítřejší soutěž?
Určitě bych chtěl vyhrát, kdybych nechtěl, tak ani nestartuji (úsměv, ale odhodlání). Druhé místo přichází v úvahu jedině za Jírou. Pojedu opět s Bel Cantem Hradiště, ten je asi nejsilnější z mých koní. Vloni mi sice jednou vyběhl, ale byl sedmiletý, tak by se to dalo odpustit. Od té doby nasbíral spoustu zkušeností a letos má zatím velmi dobrou formu. Pro Sally bude parkur na horní hranici obtížnosti, ale je to poctivá kobylka a může překvapit. Pro sedmiletou Aurenu je to první klasické ST, tak uvidíme. Určitě dám s Bel Cantem pozor na čas, nic nenechám náhodě, půjde poslední.

A šance bratra Jíry?
Oproti mně má vyrovnanější koně, Chasinta, Callista-T a Elton v.R., ti všichni již mají zkušenosti na úrovni ST.

Dobře naladěni, tak máme oba bratry v paměti. Nezbývá nám než oběma popřát zítra hodně štěstí, aby se jim v téměř nejdůležitější soutěži jejich sezony co nejvíce dařilo!

Aktualizace 29. 6. 22:30 HOD: V páteční stupňované obtížnosti do 120 cm zvítězila Ing. H. Civišová a Sunshine, na úrovni 130 se opět dařilo jezdkyni, která zvítězila i v nedělním S  při prvním martinickém kole SP ČP. Mladá maminka Lenka Gladišová a Irras porazili dalších téměř 130 dvojic. I druhý umístěný byl úspěšný v dubnu - vždyt Slovák Radovan Cibere a Dollar Look byli tenkrát v této soutěži třetí! A když už se ohlížíme do dubna, V. Jelínková a Forever, v dubnu čtvrtí, se nyní umístili jako sedmí... Byla by to tedy náhoda, kdyby nedělní Memoriál obhájil loňský vítěz a vítěz dubnové Velké ceny Martinic?

Aktualizace 29. 6. 11:00 HOD: V pátečním Z zvítězila zástupkyně JS Ohrazenice T. Sporková s W-Contendrou, v ZL mezi 89 dvojicemi jezdkyně úspěšná na CSI Zduchovice v soutěžích pro pony, Šárka Tůmová a Kara.

Aktualizace 28. 6. 22:00 HOD: V ZL mezi 104 dvojicemi zvítězila Andrea Metelková s Dynastií, v L se po studijní pauze dařilo Lucii Krulichové s Nikolou a ve stupňované obtížnosti se na českých kolbištích po úspěšném CSI Zduchovice ukázal a zvítězil Ondřej Zvára s desetiletým valachem Corlandem v. K.

Aktualizace 28. 6. 14:00 HOD: Prvním vítězem čtyřdenního klání je v soutěži st. Z zástupce Hřebčince v Písku Ing. Jiří Ptáček a Pigott.

Aktualizace 26. 6. 14 HOD: Prezentace pro čtvrteční soutěže je ve středu mezi 18.-20. hodinou. Plánovaný začátek první soutěže je v 7 hodin. Pod článkem najdete přiloženy další časy prezentací. Přidán přehled jezdců a koní. Na startu bude přes pět set dvojic.

Aktualizace 21. 6. 12:05 HOD: Jak oznámil ředitel JS Equitana, v souladu s platnou legislativou došlo k úpravě rozpisu závodů ve smyslu doplnění komisařů na pracovištích. Nový rozpis v příloze.

Aktualizace 19. 6. 12:15 HOD: Ke včerejšku bylo objednáno na 190 boxů, přijet mají jezdci ze Slovenska a Nizozemí. Nebude chybět ani loňský obhájce Jiří Hruška.
Od 28.6.2012 startují další závody v parkurovém skákání v Martinicích. Účast jezdeckých dvojic bude opět hojná. I to bylo důvodem k rozhodnutí k dopracování jezdeckého povrchu. Společnost SAM, která se o martinické povrchy stará od roku 2007, provedla doplnění povrchu novým typem geotextilního vlasového materiálu, celé povrchu byly přerovnány a znovu zapracovány. Dokončen je již také nový mycí prostor pro koně u mobilních boxů.

 

Uzávěrka přihlášek je 25. 6. Rozpis najdete v příloze pod článkem.

Webové stránky pořadatele zde.

Publikováno: 8.7.2012 16:30:42
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
Foto: Lukáš Klingora
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2019