Olympijské hry 2020 Tokio: Začal celosvětový prodej vstupenek

Letní olympijské hry v roce 2020 se budou konat v japonském Tokiu. Slavnostní zahájení proběhne 24. července, ukončení pak 9. srpna. Tokio se stane pátým městěm v historii, kde se hry budou konat již podruhé. Mezi disciplínami nebudou chybět drezura, všestrannost a parkurové skákání. IJRC oznámil, že stavitelem parkuru bude Santiago Varela.

Aktualizace 21. 6. 2019: Přesně 400 dnů před startem olympijských her v Tokiu 2020 začal celosvětový prodej vstupenek. Lístky na ceremoniály a soutěže je možné zakoupit od čtvrtka 20. června. Oficiálními prodejci pro Českou republiku jsou cestovní kanceláře IBTravel a Invia.cz, které nabízejí jak samostatné vstupenky, tak i výhodné balíčky, jež vedle lístků obsahují také ubytování v dějišti her a případně i dopravu. Podrobnosti v tiskové zprávě.

 

Aktualizace 30. 5. 2019: Česká všestrannost ani drezura o olympijskou kvalifikaci nakonec nebudou usilovat, jak potvrdily manažerky těchto disciplín. Ve hře jsou tak jen skoky, kde se počítá s účastí na červnové kvalifikaci v Budapešti se startem týmu ve složení: Emma Augier de Moussac, Aleš Opatrný, Zuzana Zelinková a Ondřej Zvára.   

Olympijská kvalifikace se koná v pátek 28. 6. 2019, rozpis zde, ve sboru rozhodčích bude působit člen Výkonného výboru ČJF Bohumil Rejnek. 

Aktualizace 13. 3. 2019: Skupinu C, kam patří také Česká republika, vede Lotyš Kristaps Neretnieks se 14letým Moon Rayem, koněm Daniela Uleščenka, který sídlí v ČR. Tato dvojice svých 271 bodů nasbírala na závodech ve Spojených arabských emirtátech v lednu a únoru. Na druhém a třetím místě jsou jezdci Israele Goldstein, Bluman a Bond, pak následující Poláci. Jejich družstvo by se mělo účastnit kvalifikačních závodů v Moskvě, stejně jako Israelci. Nejlepší českou dvojcii je v žebříčku zatím Anna Kellnerová se Silverstonem G, když mají 88 bodů. Pohyby v žebříčku můžete sledovat zde.   

 

Aktualizace 5. 3. 2019: Ve třech disciplínách budou čeští jezdci v tomto roce bojovat o kvalifikaci na olympijské hry 2020. Čeští reprezentanti budou o místenku pro Tokio usilovat v parkurovém skákání, ve všestrannosti a v drezuře. Aspirovat budou také na paralympijské hry v disciplíně paradrezura. Tisková zpráva.

 

Aktualizace 15. 1. 2019: Zpravodaj ČJF prosinec 2018:

Změny v olympijských kvalifikacích na poslední chvíli

V průběhu prosince došlo k významným a ne příliš pozitivním změnám v olympijských kvalifikacích pro disciplínu skoky v naší regionální skupině C. Na podzim v roce 2017 byl na jednáních FEI GA v Montevideu schválen nový systém pro týmy, kdy počet jezdců v týmu byl snížen ze čtyř na tři. Počet startujících na OH zůstal stejný, tedy 75, z toho 15 míst by bylo pro jednotlivce a pro týmy by zůstalo celkem 60 míst. Tím by se na OH mohlo kvalifikovat celkem o pět týmů více. Z naší skupiny by podle původních a již schválených podmínek postupovaly týmy dva. Toto byl oproti podmínkám, které byly stanoveny před OH v Riu, významný posun a znamenal zvýšení možností postupu i pro náš tým. Změny, jež proběhly v prosinci, však opět výrazně mění situaci.

Termín pro zahájení plnění kvalifikací pro parkurové jezdce byl stanoven na 1. ledna 2019. Podmínky byly schváleny a publikovány již v srpnu 2018. Jediné, co bylo nutné ze strany FEI upřesnit, byl seznam všech kvalifikačních závodů pro jednotlivce a místo a termín konání kvalifikačního závodu pro naši regionální skupinu C. O pořadatelství tohoto speciálního závodu, který byl před OH v Riu de Janeiro v roce 2015 pořádán v Šamoríně, se přihlásily Budapešť a Moskva. Většina NF v naší skupině se však vyjádřila tak, že by preferovaly Budapešť.

A tak proběhla jednání pracovní skupiny EEF dne 15. prosince, z nichž vzešel návrh, aby se kvalifikační závod konal v obou destinacích a skupina se rozdělila na dvě – C1 a C2 – a každá federace si podle svého vybrala, kam pojede. Z každé skupiny by na OH postoupil vítězný tým a jednotlivec. Toto „kompromisní“ řešení je však pro nás i další federace naprosto nepřijatelné, a opět by tak bylo pouze jedno postupové místo.

Proto ČJF zaslala otevřený dopis na EEF s mnoha argumenty a nejasnostmi, které tento návrh provázejí. Mezitím se o tomto návrhu hlasovalo a celkem 10 federací se vyjádřilo pro přijetí návrhu (HUN, EST, SLO, CRO, BUL, ROU, SRB, GRE, CYP, MKD), pět proti (CZE, ISR, TUR, POL, SVK) a tři nereagovaly (LTU, LAT, ALB). Je nutné podotknout, že většina z těch NF, jež se vyjádřily pro, nemají silné celky ani jednotlivce, aby do bojů o postup na OH nějak výrazně zasáhly. Nicméně FEI tedy 8. ledna vydala prohlášení, že se kvalifikační závod bude konat v obou destinacích a ostatní podrobnosti budou vydány co nejdříve.

Nejenže není jasné, podle jakého klíče FEI ošetří, aby byl v obou destinacích stejný počet týmů rovnoměrně silných a aby byla zachována regulérnost podmínek obou závodů (stejný transport, stejný stavitel, stejná obtížnost parkurů atd.), ale především znovu půjde pouze o jediné postupové místo, a šance se tak opět snižují. Z toho důvodu připravuje v těchto dnech vedení ČJF ve spolupráci s právníky oficiální odmítavé stanovisko, které předloží FEI.

Aktualizace 28. 3. 2018: Stavitelem kurzů parkuru na olympijských hrách v Tokiu bude Španěl Santiago Varela. Svoji kariéru začal již v roce 1984 v Madridu. V roce 2013 dosáhl na FEI Level 4. V témže roce stavěl první finále Poháru národů v Barceloně a ME mladých jezdců, děti a juniorů ve Vejer de la Frontera. Na olympijských hrách v Rio de Janeiru působil jako technický delegát.

Publikováno: 21.6.2019 18:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 4/2020