On-line rozhovor s Janou Zenklovou - již od 12.00 hodin!

Kdo alespoň trochu sleduje dění v paradrezuře, tak mu jistě hosta našeho úterního on-line rozhovoru nemusíme představovat. Bude jím totiž paní Jana Zenklová, která je jedním z hlavních organizátorů mezinárodního mistrovství České republiky v paradrezuře pořádaného ve dnech 16. – 18. října v jezdecké hale na pražském Císařském ostrově.

On-line rozhovor

Jana Zenklová

 

Právě tento šampionát bude hlavním tématem, o kterém si budeme 20. října, a to netradičně již od 12.00 hodin (!), povídat. Jistě se však dostaneme ke sportu handicapovaných jezdců trochu obecněji. Zapojte se tedy a zeptejte se, co vás zajímá o paradrezuře! Své dotazy můžete vkládat již nyní formou diskusních příspěvků pod článkem, kde již v tuto chvíli najdete kompletní výsledkové listiny závodů...

Publikováno: 20.10.2009 11:20:40
Komentářů: 40
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: on-line rozhovory
diskuze k článku
10)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:56:49
Jak dlouho se již věnujete práci s handicapovanými jezdci?
re:10)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:57:09
Cca 20 let
re:re:10)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:57:38
Je to vaše práce na plný úvazek, nebo tuto činnost musíte stíhat ve svém „volném“ čase?
re:re:re:10)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:58:43
Pro mě práce pro Klub Kvítek je na plný úvazek, jelikož zajišťuji kromě tréningu jezdců i koní také veškerý chod provozu našeho střediska - krmení koní, místování, administrativní práce apod. - A samozřejmě také organizaci závodů...
9)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:54:53
Kolik dalších paradrezurních akcí se u nás během roku koná? Jaké jiné akce pořádá klub Kvítek?
re:9)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:56:24
Za rok jsou to 4 paradrezurní soutěže, mimo MČR - TJ Orion Praha, Stáj Rozárka, Stáj Honzík Kralice, Dorado Třebíč. Klub Kvítek spolupořádá soutěž se Stájí Rozárka. Pořádali jsme několik soustředění paradrezurních jezdců a jejich trenérů pod vedením zahraničních lektorů – v posledních 5 letech to bylo v NH Kladruby a v Hradištku u Sadské. V příštím roce bychom chtěli soustředění zopakovat.
8)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:49:12
Parajezdectví je od 1. 1. 2007 plně integrovanou disciplínou ČJF (pod FEI to bylo tuším přesně o rok dříve). Co se za poslední tři roky pro vás změnilo? Jaké vidíte hlavní výhody a nevýhody začlenění vaší disciplíny mezi ty ostatní jezdecké?
re:8)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:50:58
V první fázi působilo parajezdectví jako přívažek, o který nikdo moc nestál. My jsme si však přičlenění k FEI a tím i k ČJF nevymysleli a obě strany museli vzít daný stav na vědomí a srovnat se s tím. Postupně počáteční určitá míra nevole vymizela a alespoň z mé strany si na spolupráci s ČJF nemůžu v nejmenším stěžovat a doufám, že totéž platí i v opačném směru. Všichni, kdo jsou v současné době v sekretariátu ČJF, jsou vstřícní, vše co je potřeba vyřídit s FEI, je vždy v pořádku vyřízeno, naše případné chyby a problémy pomáhají napravit a vyřešit… Většina těch, kteří se paradrezurou zabývají, jsou členy ČJF, mají licence jezdců, cvičitelů, trenérů... Ale je jich bohužel velmi málo. Pro handicapované lidi je dobré, když nejsou vyčleňováni z ostatní společnosti a proto je dobře, že se parajezdectví začlenilo mezi ostatní disciplíny jezdeckého sportu. To jak se s tím jednotliví lidé vyrovnají a jak to přijmou je jiná otázka. Myslím, že obecně se většina lidí obává kontaktu s někým, kdo má zdravotní problém – jednak proto, že si nejsou jistí, že by s takovým člověkem dokázali jednat a také proto, že se bojí představy – „tohle se může stát i mě“.
re:re:8)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:54:32
Právě před dvěma až třemi lety jsme spolu hovořili o možnosti, že by v budoucnu mohly, podobně jako v zahraničí, i v České republice probíhat společné závody v drezuře a paradrezuře, resp. ve voltiži a v paravoltiži (např. formou vložené soutěže pro handicapované jezdce). Myslíte si, že je to stále hudba vzdálené budoucnosti? Jsou u nás vůbec nějací pořadatelé, kteří o tomto propojení alespoň reálně uvažovali?
re:re:re:8)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:55:44
V obou disciplínách to do určité míry funguje . U voltiže je situace podle mých informací lepší, ale to byste se musel zeptat Nory Hořické. I v drezuře by situace nebyla v podstatě tak špatná - vložená paradrezura je např na závodech v TJ Orion Praha, dále jsou vstřícní v Mikulově, v Tetčicích, na Panské Líše, Přední Kopanině. Ono by to v podstatě i stačilo vzhledem k počtu jezdců. Spíš by nám pomohlo, kdyby se našlo víc pořadatelů ochotných věnovat čas cca 1 – 2 parajezdcům a umožnit jim tak přejetí úlohy včetně ohodnocení rozhodčími. Jezdcům by jistě pomohlo, kdyby kvůli přejetí úlohy nemuseli cestovat daleko. Mnohdy je parajezdec sám, takže je pro něho sice moc dobré, že může přejet úlohu i s ohodnocením, ale závody to nejsou. A potom i vzdálenost může hrát velkou roli v rozhodování, zda vůbec jet. Parajezdci nemají možnost účastnit se většího počtu soutěží, potom jsou samozřejmě v tomto směru naprosto nezkušení a trvá velmi dlouho, než si alespoň trochu zvyknou na závodní atmosféru, změny prostředí atd. a to se samozřejmě obráží i v předvedených výkonech. Máme sice pár jezdců III a IV skupiny, kteří mají licenci ČJF a mohou startovat v normální soutěži. Pro skupiny I a II to však není cesta. Cval je pro většinu z nich velmi obtížný, nebo úplně vyloučený.
7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:42:18
Kolik je momentálně v České republice jezdců, kteří se věnují paradrezuře?
re:7)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:48:37
Vím tak o jedenácti , že aktivně jezdí, dalších cca 5 jezdilo, teď nejezdí, ale doufám, že zase začnou (viz bod 4) a vím o cca 2 – 4 jezdcích, kteří by mohli začít závodit v dohledné době jezdit , tím myslím závodně.
6)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:30:08
Pro mnohé z jezdců – zahraniční i domácí – sháníte na půjčení koně. Je to hodně velký problém sehnat koně na vypůjčení? Je obtížnější sehnat vhodného jedince, nebo přesvědčit jeho majitele, aby koně zapůjčil? Platí se za takové půjčení, nebo jde o určitou podporu ze strany majitelů?
re:6)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:41:27
Je to problém, sice už máme určitý okruh ochotných majitelů, ale ještě není dostatečný. Po výzvě na Equichanelu se ozvalo cca 5 majitelů ochotných koně zapůjčit a já jim opět velmi děkuji a věřím, že zůstaneme v kontaktu. I tak se vyskytne speciální požadavek, jako např. letos – menší koně. S nabídnutými poníky byly přes naše obavy finské jezdkyně spokojeny. K druhé otázce – je to tak půl na půl. Většina majitelů vhodných koní tyto půjčit nechce. Ti, co je půjčí, jsou potom překvapeni, jak dobře jejich koně pod handicapovaným jezdcem chodí. Dalším problémem jsou veterinární podmínky. Jsou to mezinárodní závody, koně tedy musí mít dvojí očkování do roka, a to je mnohdy zásadní problém. Majiteli koně by neměly vzniknout náklady – cesta, ustájení apod. Jinak je to doposud gesto dobré vůle.
5)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:24:14
Někteří z nich jsou již na paradrezurních soutěžích zkušenými matadory – jako např. Jan Rous. Jak vidíte šance, že by se právě některý z českých jezdců dostal v roce 2010 na Světové jezdecké hry v Kentucky, příp. v roce 2012 na paralympijské hry?
re:5)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:28:35
Možnost dostat se na Světové jezdecké hry již není, a OH v Londýně? „Naděje umírá poslední“, ale ta naděje je mizivá. Je určitá šance, že by některý jezdec splnil mezinárodní kvalifikaci, ale předpoklad, že by splnil i kvalifikační kriteria našeho Paralympijského výboru je minimální.
re:re:5)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:29:40
Prozradíte nám alespoň orientačně, jaká ta kritéria jsou?
re:re:re:5)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:48:13
Mezinárodní kritéria - alespoň ta pro Hongkong - byla zajet úlohu na mistrovství světa (resp. Evropy) nejméně za 60 %. V rámci našeho paralympijského výboru je nutné být na výše uvedených závodech v první polovině startovního pole. Jen pro příklad - Katarina Jobbágyová ze Slovenska získala na MS přes 60 %, ale umístila se s tímto výsledkem na 11. místě ze 16 startujících. To by pro kvalifikaci u našeho paralympijského výboru nestačilo, zatímco slovenský svaz ji do Hongkongu vyslal... V jedné ze soutěží tam skončila dokonce sedmá!
4)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:19:03
Jak hodnotíte účast domácích jezdců?
re:4)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:22:50
Celkem se zúčastnilo 8 českých jezdců. Mezinárodních závodů a MČR 4 a národní soutěže také 4. Velmi kladně hodnotím účast i výkony pěti velmi mladých jezdců. Tři děvčata – A. Vištalová – 14 let, Lenka Vodičková – 16 let (obě Klub Kvítek) a Jana Berušková – 15 let (JK Šerm) - startovala poprvé na mezinárodních závodech i na MČR. Všechny holky jsou šikovné, jezdí krátce, ta nejmladší teprve jeden a půl roku, ty druhé nejezdí o moc déle, a pokud jim vydrží jejich zájem a elán, mohly by se postupně vypracovat k velmi slušné úrovni. Proti „starému mazákovi“ Honzovi Rousovi (Stáj Honzík Kralice) samozřejmě neměly šanci. Honza je stálice a i díky zázemí, které má v rodičích i své trenérce H. Mášové je jediný český jezdec, který jezdí pravidelně již několik let na zahraniční závody včetně ME a MS. Další dva mladí jezdci jsou malí kluci – Lukáši Hnátovi je 11let (Stáj Rozárka), Lukáši Šafrovi teď bude teprve 9let (Mladá Boleslav), oba jsou klasifikováni do skupiny Ia, startovali poprvé, přesto ten starší vyhrál národní dvoukolovou soutěž, mladší byl třetí. Pokud i jim vydrží nadšení, budou za pár let další posilou českého týmu. A H. Roubíčková s M. Mlčkovským jsou již tradičními účastníky národní soutěže. Na druhou stranu je škoda, že dalších cca pět jezdců již určité slušné výkonnosti v současné době nejezdí. Doufám, že je to pouze přechodný stav – studium, soukromé i zdravotní záležitosti - a že se tito jezdci ke sportu vrátí.
3)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:10:24
Kteří jezdci byli největšími hvězdami mezinárodního mistrovství? Je těžké přilákat do Prahy opravdu elitní paradrezurní jezdce?
re:3)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:15:33
Tak jak to velmi hezky parajezdcům řekla v sobotu Mgr. Hana Vášáryová „Vy všichni jste pro mě hrdinové“. Pro upřesnění – Hana Vášáryová s Richmondem nám v sobotu předvedla velmi hezkou ukázku küru, popovídala si s jezdci i jejich trenéry a nabídla další spolupráci v přípravě koní. Toho si všichni nesmírně vážíme a proto chci i touto cestou Hance Vášáryové znovu poděkovat za podporu, zájem a její slova, která jezdce povzbudila. Drezurních jezdců, kteří se na paradrezuru nedívají z vrchu a jsou ochotní pomoci, je opravdu jak šafránu. A ještě takto v širším měřítku. Sice jsou, např. Šárka Charvátová se věnuje J.Rousovi, ale to se děje opravdu zcela výjimečně. Takže dá-li se to tak v tomto kontextu říci, tak největší hvězdou byla Katarina Jobbágyová ze Slovenska, která byla 7 na paralympiádě v Hongkongu. Ale přesto, že přijela se 2 koňmi, byla (kromě küru, který vyhrála) druhá a třetí za finskou jezdkyní Outi Lindroos, která jela na zapůjčeném ponym Bandy (majitel JS Císařský ostrov) Elitní paradrezurní jezdci ze IV skupiny by měli přijet spíše na mezinárodní drezurní závody ne na naší paradrezuru. To jsou opravdu výborní jezdci s výbornými koňmi. A i elitní jezdci z nižších skupin jsou výborní. Naprostá špička je Lee Pearson z Anglie. Ten je zařazen do skupiny Ib, je na elektrickém vozíku, přesto velmi úspěšně soutěží se zdravými jezdci v úrovni ST, dokonce i vítězí. A se svým koněm je schopen předvést prvky z Grand Prix. Elitní paradrezurní jezdce se pro výše uvedené důvody ani přilákat nesnažíme. Na našich závodech by, alespoň zatím, mohli působit spíše jako doplňkový program pro hluboký zážitek a inspiraci, ne jako konkurence ostatním soutěžícím.
re:re:3)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:23:58
Během letošního roku proběhlou pouze 14 mezinárodních paradrezurních závodů, je to podle vás dost, nebo málo? Jezdíte se na některé z nich podívat a případně sbírat náměty a zkušenosti pro ty české?
re:re:re:3)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:28:00
Myslím si, že 14 závodů je oproti minulým letům poměrně navýšení a tento počet je zatím dostatečný. Když se podívám do kalendáře na příští rok, tak je tam opravdu hodně paradrezurních závodů, které jsou spojené s "normálními" mezinárodními závody v drezuře a jedna ze soutěží je v paradrezuře... Na západ od našich hranic je v podstatě již běžné, že paradrezurní jezdci soutěží s těmi nehandicapovanými při běžných závodech. I z tohoto důvodu není potřeba počty specializovaných závodů navyšovat...
re:re:re:re:3)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:31:20
Které z mezinárodních paradrezurních byste vyzdvihla jako jedny z nejprestižnějších?
re:re:re:re:re:3)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:40:42
Nejprestižnější je dle mého názoru belgické CPEDI3* v Moorsele. Na tyto závody jezdí opravdu ti nejlepší paradrezurní jezdci - a to nejen z Evropy, ale i z dalších kontinentů.
re:re:re:re:3)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:40:18
Ještě abych odpověděla na druhou část otázky, byla jsem osobně na mistrovství světa v Hartpury, na mistrovství Evropy v Maďarsku, dále na závodech ve Francii a v Polsku. Jezdecky jsou uvedené závody (snad jen kromě Polska) na vyšší úrovni, než u nás. Pokud bych to měla zhodnotit z pohledu diváka, tak např. ve Bischwiller (ve Francii) nebylo příliš možností soutěže sledovat - v hale nebyla možnost se posadit, takže celý den jsem stála sama, max. s pár diváky, opřená o mantinel na kraji kolbiště a nebylo to zrovna příjemné sledování třídenních závodů. Jelikož mě však výkony jezdců opravdu zajímaly, tak jsem to holt musela vydržet. :o)
2)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:02:06
Kolik jezdců se letošního ročníku zúčastnilo a z kolika zemí byli? Můžete porovnat počty účastníků s předešlými lety?
re:2)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:07:09
Letošního ročníku – oficiální části se zúčastnilo pouze 9 jezdců ze tří zemí – z Finska, ze Slovenska a z České republiky, ale ještě v úterý před závody jsem vyzvedávala vlajku i pro Francii a Německo. Na poslední chvíli však odřekli účast tři jezdci, další dva již trochu dříve. V loňském roce jsme měli o 6 jezdců a jeden stát víc. Ale není vždycky svátek. Kromě toho jsme měli letos 4 jezdce v národní soutěži pro neklasifikovatelné a začínající jezdce.
Dobrý den všem čtenářům a především paní Zenklové!
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 11:57:53
Dobrý den paní Zenklová, jsem rád, že jste si vymezila čas na náš on-line rozhovor, který budeme věnovat z nemalé části právě proběhlému šampionátu v paradrezuře... Jak jste spokojena s letošním průběhem? Zkuste nám shrnout celkové dojmy – co vás potěšilo a naopak, co potrápilo?
re:Dobrý den všem čtenářům a především paní Zenklové!
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 11:59:39
Dobrý den, potěšilo mě, že se závody letos přes různé obtíže konaly, že přes špatné počasí jezdci přijeli, že americká klasifikátorka hodnotila naše závody velmi kladně, finská ekipa byla spokojená… Na druhou stranu – potrápilo nás hlavně počasí, malá účast jezdců a málo peněz.
re:re:1)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:10:07
Co je podle vás hlavní příčinou nízké účasti jezdců?
re:re:re:1)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:12:38
Letos to byla spíše smůla, jelikož jsme měli nahlášeno více jezdců... - jak jsem již uvedla v odpovědi na otázku ohledně počtu účastníků. Takto jsme přišli celkem o pět jezdců... Negativně počet účastníků mohla ovlivnit i nízká úroveň závodů, která byla CPEDIM - což znamená International minor - M tedy znamená "menší - méně významný". V příštím roce již závody budou označeny jako CPEDI*, což je již o úroveň výše a uvažujeme ještě o přidání jezdné hvězdy...
re:re:re:re:1)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:14:46
Jaké povinnosti pro vás – jakožto pro pořadatele – z navýšení úrovně závodů vyplývají?
re:re:re:re:re:1)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:18:24
Při přidání jedné hvězdy v podstatě žádné, jelikož u jedné hvězdy je nutné mít minimálně 4 státy, resp. alespoň 10 jezdců, což se nám doposud (s výjimkou letošního roku) dařilo. U dvou hvězd jsou to také 4 státy, ale minimálně 20 jezdců. Budeme to tedy muset pečlivě zvážit, zda jsme schopni takovéto množství jezdců do Prahy přilákat... Ostatně, již jen navýšení úrovně závodů by mělo být výraznějším lákadlem pro případné účastníky.
re:re:re:re:re:re:1)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 12:20:10
Jste povinni zajistit určité finanční dotace soutěží?
re:re:re:re:re:re:re:1)
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 12:20:59
U této úrovně závodů nejsme povinni zajistit určitou finanční dotaci závodů, ale je to zvykem... Samozřejmě se s tím pokusíme nějak vyrovnat a finanční odměnu pro vítěze a umístěné zajistit...
Poděkování na závěr!
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 01:00:09
Paní Zenklová, mnohokrát vám děkuji za zajímavý rozhovor a přeji hodně štěstí v dalších aktivitách Klubu Kvítek!
re:Poděkování na závěr!
Autor: Jana Zenklová Vloženo: 20.10.2009 01:02:13
I já děkuji za pozvání a zároveň bych touto cestou chtěla poděkovat všem sponzorům našich závodů - MČ Praha 7, hlavní město Praha, ministerstvo zemědělství ČR, Arcdata Praha, Voith Turbo, Vála, Copy General a v neposlední řadě i České jezdecké federaci, společnosti In-expo Group a Nadačnímu fondu U-invest.
re:re:Poděkování na závěr!
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 20.10.2009 01:03:47
K takovému poděkování se samozřejmě připojujeme!
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020