MČR v paradrezuře: Anastasja Vištalová získala zlato

Ve dnech 5. a 6. října hostil areál Jezdecké školy Equus Kinsky v Hradištku mistrovství České republiky v paradrezuře. Do mistrovských soutěží se přihlásilo 13 handicapovaných jezdců a další čtyři odstartovali v Ceně Zuzky. Startovní listiny v příloze pod článkem.

18:05 HOD: Přidána TZ Vištalová mistryní České republiky v paradrezuře

Anastasja Vištalová vybojovala v sedle svého koně Jamba titul mistryně České republiky v paradrezuře pro rok 2013. Republikový šampionát probíhal ve dnech 5. a 6. října v Hradištku u Sadské a Vištalová soutěž ovládla s náskokem 2,6 procenta.
Vydařené mistrovství se tak pro ni stalo náplastí za letošní mistrovství Evropy, kterého se měla koncem srpna zúčastnit, ale zabránilo jí v tom zranění kolene způsobené po pádu z koně při tréninku. „Moc mě to mrzelo, že jsem do dánského Herningu nakonec nemohla odjet. Jsem tak moc ráda, že jsem se alespoň stihla v rámci možností zotavit před národním mistrovstvím, na kterém se nám dařilo skvěle,“ uvedla Anastasja Vištalová, jež celý závod absolvovala s ortézou na noze.

Druhé místo obsadil Lukáš Hnát, přestože jej na procenta v jeho otevřené soutěžní skupině 1A předjela německá reprezentantka Silvie Logemann s Rothanou. Ta získala v závěrečné nedělní volné sestavě na hudbu přesně o jedno procento více, než náš nadějný jezdec spadající věkově ještě mezi juniory. S koněm Mon Aer obdržel 62,58 %. Třetí se tentokrát umístil již několikanásobný mistr republiky Jan Rous startující ve skupině č. III s Lilií. „Zklamaný určitě nejsem, nemůžu každý rok vyhrávat,“ konstatoval s úsměvem. Vítězkou skupiny IV se stala Dana Kiliánová s Framem 4. V boji o mistrovské medaile však skončila až šestá za pátou Zuzanou Fialovou s Laverem a čtvrtým Jiřím Giogasem s Figarem. Ten se o lepší příčku připravil z velké části sám ve volné sestavě, jelikož namísto jednoduché změny cvalu předvedl opakovaně letmý přeskok.

Na mistrovském klání paradrezuristů v Hradištku u Sadské se představilo také několik nových jezdeckých tváří. Nejlepší začínající jezdkyní byla vyhlášena Jarmila Plháková. Ta startovala s koněm Klausem v tzv. Ceně Zuzky určené právě začínajícím či neklasifikovatelným jezdcům. V ní dokončila jako druhá v pořadí za zkušenou Helenou Kratochvílovou s Orchidejí. Cenu za největší výkonnostní pokrok obdržela od pořadatelů při závěrečném dekorování Kateřina Lesová s Violou 9. Vůbec nejlepší účastnicí závodů se stala německá jezdkyně Martina Benziger s Fair Lady. Přestože závodí teprve velmi krátce, předvedla inspirativní výkony ohodnocené v sobotních prvních dvou kolech více jak 68 % a v nedělní volné sestavě si dokonce vysloužila 71,58 %.

Záznam toho nejpodstatnějšího odvysílá České televize na programu ČT Sport ve středu 9. října od 19.05 hodin a posléze ještě ve třech reprízách. Pořad bude k vidění po premiéře také na internetovém vysílání České televize.

6. 10. 16 HOD: Zlato získala Anastasja Vištalová (Jambo), stříbro Lukáš Hnát (Mon Aer) a bronz Jan Rous (Lilie). Nejúspěšnější jezdkyní závodů byla vyhlášena Němka Martina Bezinger (Fair Lady).

TZ:

Cena Zuzky je určena pro neklasifikovatelné a začínající jezdce, jež nemají možnost bojovat o mistrovské kovy. Zatímco v loňském roce zpestřili program svojí účastí jezdci z Ruska, letos se všichni těší na porovnání výkonů s německými reprezentanty. V kategorii IA bude konkurovat Lukášovi Hnátovi Silvia Logemann, v kategorii IB se pak s naší Anastasjou Vištalovou utká Alina Rosenberg, a to hned se dvěma koňmi.

Zatímco ve skupině II bude Jana Berušková zcela osamocena, v soutěži skupiny III se představí vedle několikanásobného mistra ČR Jana Rouse Kateřina Lesová a Němka Martina Bezinger. Čtvrtá kategorie již bude opět pouze českou záležitostí, zato v ní diváci uvidí hned čtyři dvojice. Dva koně bude sedlat Jiří Giogas, po jednom pak Zuzana Fialová a Dana Kiliánová. Do Ceny Zuzky jsou přihlášení Helena Kratochvílová, Jarmila Plháková, Helena Froňková a Jan Decastelo.

V sobotu jsou na programu vedle Ceny Zuzky hned dvě kola mistrovských soutěží. Dopolední část začíná v 9.30 hodin a odpolední v půl čtvrté. V neděli se diváci mohou těšit od 9.30 hodin na druhé kolo nemistrovské soutěže a o hodinu později vyvrcholí republikový šampionát volnými sestavami na hudbu. Vše zakončí slavnostní dekorování a vyhlášení mistrů České republiky, které je naplánováno zhruba na 13. hodinu.

Publikováno: 6.10.2013 18:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: drezura
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 5/2020